Біла лисичка вважається рідкісним сортом у наших широтах, проте, дуже популярним серед грибників, оскільки цей гриб вирізняється чудовими смаковими якостями. Має інші найменування – Cantharellus pallens, бліда, світла. Цей різновид входить до низки Кантареллових грибів із сімейства і виду Лисичкових.
Коротко про історію
Першовідкривачем білої лисички вважається чеський біолог Альберт Пілат. Саме він описав гриб як самостійний вид. Незважаючи на це, надалі його приєднали до сімейства Лисичкових.
Опис
Бліда лисичка вважається красивим їстівним грибом, який характеризується такими показниками:
- Капелюшок. Має воронкоподібну форму з діаметром, який варіюється від 1 до 8 см. Краї в молодому віці рівні, далі набувають хвилястості. Колір – білий або з легким жовто-палевим відливом. На поверхні присутні плями, тому забарвлення не можна вважати рівномірним. Особливість – центр капелюшка увігнутий всередину, а не назовні.
- М’якоть. На зрізі бліда лисичка абсолютно біла, але зустрічаються екземпляри з жовтуватим відтінком, м’якоть ущільнена. Відразу після зрізання гриб видає приємний аромат, під час надкушування відчуваються гострі нотки. Якщо натиснути на м’якоть, вона злегка темніє.
- Ніжка. Ця частина білої лисички досить товста (майже 1,5 см), але довжина її варіюється від 2-х до 15-ти см. Розмір безпосередньо залежить від віку гриба і місця зростання (чим сприятливіші умови, тим більша лисичка). Забарвлення – жовто-бліде, в місці розрізу біле, при натисканні відтінок не змінюється. Складається ніжка з 2-х половинок – верхньої і нижньої. Перша циліндрична, булавоподібна, друга конусоподібна, звужується донизу. Ніжку важко відокремити від капелюшка, оскільки до обох частин приростають пластинки.
- Спороносний шар і порошок. Гіменофор відрізняється псевдо-пластинчастим типом, жовтим блідуватим відтінком. Пластинки великі, спускаються вниз. Колір спорового порошку кремово-золотистий.
Де росте і коли збирати бліду лисичку
Лисичка світла віддає перевагу листяному лісу, але обов’язково з товстою трав’яною підстилкою або мохом. Іноді зустрічаються на рівнинній і гірській місцевості. Улюблені дерева – каштан, сосни, бук. Рясно плодоносять після злив.
Інші особливості збору та зростання:
- оптимальний період – червень-вересень;
- тип росту – групами (як дрібними, так і великими);
- найчастіше грибники знаходять біля річок та інших водойм (де підвищена вологість ґрунту);
- ділянка – виключно затінена, на сонці білих лисичок не знайти;
- улюблена смуга в – Середня.
Подібні види
У блідої лисички багато подібних грибів. Здебільшого це стосується форми гриба, а відмінність полягає у відтінку та інших показниках. Серед схожих різновидів є як їстівні, так і отруйні родичі.
Лисичка булавоподібна
Це їстівний гриб, що вирізняється приємним смаком і ароматом. Плодоношення досить тривале – з початку літа і до кінця осені. У висоту досягає 14-16 см, у діаметрі 7-10 см. Виростає виключно групами, причому лисички між собою зростаються. Знайти можна в листяному лісі.
Аметистова Лисичка
Ще один їстівний представник сімейства Лисичкових, який виростає до 7 см у висоту. Діаметр капелюшка масивний – близько 8-10 см. Плодоношення триває до жовтня, росте колоніями, може створювати кола. Дерева – листяні, хвойні.
Лисичка горбата
Вважається дрібним грибом, оскільки і висота ніжки, і діаметр капелюшка не перевищують 4-6 см. Має інші назви – кантарелула горбкова і опукла помилкова опукла. За формою ідентична білій лисичці, але відрізняється сіруватим нальотом.
Росте у хвойному або змішаному лісі, плодоносить із серпня до заморозків. Відноситься до умовно-їстівного гриба, тому важливо не переплутати.
Лисичка трубковидна
У висоту досягає до 6 см, капелюшок у діаметрі – приблизно 4 см, належить до їстівних грибів, що віддають перевагу хвойному і змішаному лісу. Зустрічається, починаючи з серпня, плодоношення закінчується в жовтні. Росте величезними колоніями і ніколи поодинці.
Характеристика
Щоб вирішити, чи варто збирати або вирощувати білу лисичку, важливо розуміти, чим вона характеризується. Для цього є певні показники – рівень їстівності, якість смаку, властивості, а саме.
Їстівність і оцінка смакових якостей
Світла лисичка вважається їстівною, категорія – друга, тому не становить жодної загрози для людського організму. Але так тільки в тому разі, якщо гриб не уражений інфекціями. В іншому випадку він починає виділяти отруйні речовини. Утім, як і будь-який інший вид.
У більш зрілому віці лисичка накопичує в собі токсини ззовні, тобто з атмосферного середовища, коли росте неподалік від промислових зон, великих автотрас, сміттєзвалищ. Тому збирайте їх у молодому віці, безпечних місцях.
Смак у блідої лисички специфічний грибний, аромат сильний. З неї виходять чудові супи, соуси та інші страви.
Лікувальні властивості, користь і можлива шкода
Не тільки в їжу застосовують білі лисички, оскільки вони мають масу лікувальних властивостей, тому їх використовують у народній медицині та фармацевтиці. У грибі міститься багато бета-глюкану і d-манози, завдяки чому активні речовини проникають в організм на клітинному рівні.
На особливу увагу заслуговує здатність лисички розвивати еозинофіли, які мають у складі гормони протеїну, що розчиняють чужорідні білки. Таким чином, білі представники Лисичкових відрізняються такою дією на організм:
- зміцнення імунітету;
- пригнічення радіації;
- виведення шкідливих речовин;
- зупинка росту онкологічних клітин;
- знищення гельмінтів;
- нормалізація артеріального тиску;
- очищення печінки в разі гепатитів;
- зниження рівня цукру в крові;
- зміцнення стінок судин і відновлення нормального кровообігу;
- поліпшення гостроти зору і функціональності щитоподібної залози;
- придушення застудних вірусів.
Гриб вважається дієтичним, тому сприяє зниженню маси тіла.
Використовують білу лисичку в різних формах:
- Порошок. З нього готують цілющі настої – на 200 мл гарячої води 1 ст. л. блідої лисички. л. речовини. Дайте настоятися 30 хвилин, пийте перед сніданком у дозуванні 100 мл.
- Спиртова настоянка. Найчастіше застосовується за наявності глистів та інших паразитів. У 150 мл харчового спирту розведіть 3 ст. л. подрібненого свіжозібраного гриба. Приймайте тричі на день, розділивши дозування.
- Екстракт. Застосовується гранульована форма лисичок, куплена в аптеці. Приймайте згідно з інструкцією на упаковці.
Незважаючи на таку корисність, бліда лисичка може завдати шкоди, але тільки за її використання з протипоказаннями:
- хвороби органів шлунково-кишкового тракту;
- індивідуальна непереносимість грибів – виникає алергічна реакція;
- вік до 8 років;
- період вагітності та грудного вигодовування.
Особливості приготування
Для вживання в їжу гриби збирайте після рясного дощу – по-перше, їх буде багато, по-друге, в них буде накопичено максимальну кількість поживних елементів. Не забудьте перед використанням правильно обробити білі лисички.
Первинна обробка
Перш, ніж приготувати гриби, очистіть їх від усякого сміття – налиплих гілочок, листя, ґрунту. Одночасно з цим відберіть тільки придатні до їжі екземпляри, викинувши ті, на яких є ушкодження або ознаки захворювань, цвілі.
Що робити далі:
- Опустіть гриби у великий таз із водою. Тримайте так близько 15-20 хвилин.
- Замініть воду на свіжу. Знову потримайте в ній близько 10 хвилин. Якщо гриби видають незначну гіркоту (це можливо, оскільки в них містяться особливі речовини для відлякування черв’яків, комах), дайте настоятися ще в 2-х водах протягом 30 хвилин.
- Промийте кожен екземпляр під проточною водою. Робіть це акуратно, оскільки шкірка і сама структура лисички досить крихкі. Озброївшись невеликою щіткою (можна взяти зубну), прочистіть пластинки, розташовані під капелюшком.
- Огляньте гриби. За наявності незначних плям зіскобліть їх гострим боком ножа.
- Зріжте нижню частину ніжки.
Як правильно варити?
Попередньо відварюють білі лисички під час приготування маринованих, солоних, консервованих грибів. Для смаження це робити необов’язково, але рекомендується, щоб уникнути гіркого присмаку і багаторазового вимочування продукту.
Існують правила варіння, яких потрібно дотримуватися, оскільки в недовареному стані гриби не мають потрібного смаку, у перевареному – порушується структура, внаслідок чого лисичка розламується на дрібні фрагменти:
- при діаметрі капелюшка до 5 см тримайте на вогні близько 5-6 хвилин, кинувши відразу в киплячу і вже підсолену воду;
- при діаметрі капелюшка в 5-10 см краще проваріть близько 10 хвилин.
При варінні супів або бульйонів кидайте гриби за 10 хвилин до закінчення готування.
Маринування
Мариновані лисички – улюблена страва багатьох грибників. Для приготування вам знадобиться таке:
- гриби;
- чорний і запашний перець – по 4-5 горошин на одну літрову банку;
- лавровий лист – 2 шт.;
- часник – 1 зубчик;
- гвоздика та інше – за бажанням і смаком;
- цукор, сіль – по 1 ч. л.;
- оцет (9%) – 1 ст. л.
Як приготувати:
- Відваріть попередньо гриби в злегка підсоленій воді.
- Розкладіть лисички по банках, перекладаючи їх спеціями.
- Всипте цукор, сіль, влийте оцет.
- Закип’ятіть воду і залийте банки крутим окропом.
- Закатайте кришками.
Повністю промаринуються гриби через місяць.
Заморожування і сушіння
Заморожені та висушені гриби зручно використовувати для супів, приготування соусів, смаження. У першому випадку термін зберігання становить 10 місяців, але за умови, що продукт не буде піддаватися повторному заморожуванню після розморожування. У другому термін придатності на 6 місяців більший.
Як заморозити:
- Відваріть гриби в підсоленій воді.
- Дайте повністю стекти воді. Можна злегка віджати їх руками.
- Покладіть лисичок на паперовий або тканий рушник для видалення вологи, що залишилася.
- Упакуйте гриби в герметичну тару. Для цього підходять пластикові контейнери, поліетиленові пакети, особливо вакуумні. Розкладайте порціями.
- Покладіть у морозильну камеру.
Сушити гриби можна різними способами – на вулиці під променями сонця, в аераторі або духовій шафі, але використовувати гриби можна тільки в сирому вигляді. Найчастіше господині застосовують духовий метод. Як це зробити правильно:
- Очистіть гриби ретельно щіткою, але не мийте. Якщо ж ви їх промили, то дайте час на просихання від вологості, розклавши гриби на рушник.
- Поріжте на фракції або залиште в цілому вигляді.
- Постеліть на деко пергаментний папір або використовуйте дрібну решітку.
- В обох випадках розкладіть лисички в один шар і поставте в духову шафу.
- Увімкніть його на 50 градусів, залиште дверцята злегка відчиненими, що скоротить час на сушку.
- Томіть близько 2 годин, потім знизьте стовпчик термометра до 10-15 градусів. Так тримайте ще 60-80 хвилин.
- Дайте повністю охолонути, після чого розкладіть по скляних банках або тканих мішечках. За необхідності відразу переробіть на порошок.
Смаження
Щоб бліді лисички вийшли смачними, їх потрібно правильно обробити і посмажити. Що для цього потрібно:
- Ретельно промийте й обов’язково просушіть гриби, розклавши їх на рушнику так, щоб вони один одного не торкалися.
- Розріжте невеликі гриби на 2 частини, а великі на 4.
- На пательню налийте рослинну олію або вершкове масло, розжарте.
- Наріжте цибулю півкільцями і киньте в сковороду.
- Через 3 хвилини всипте лисички. Смажте на середньому вогні, постійно помішуючи, близько 5-8 хвилин.
- Посоліть і поперчіть, обсмажте ще 2 хвилини.
Якщо хочете приготувати смажені білі лисички в сметанному соусі, то додайте кисломолочний продукт і тушкуйте під кришкою 10 хвилин.
Засолювання
Солити лисички можна двома способами – гарячим і холодним. У першому випадку зробіть так:
- Покладіть у ємність попередньо відварені лисички.
- Додайте прянощі.
- Окремо зваріть розсіл – на 1 л окропу 2 ст. л. л цукру і 3 ст. л. солі.
- Залийте гриби розсолом, залиште на 2-4 дні.
Холодне засолювання передбачає такі дії:
- Відварені гриби розкладіть ніжками вгору в будь-яку ємність.
- Кожен шар пересипте сіллю.
- Додайте будь-які спеції.
- Покладіть зверху вантаж.
- Через кілька годин має виділитися сік. Якщо він не покриває всі гриби, долийте холодну воду.
- Так тримайте протягом 20-30 діб.
Консервування на зиму
При зимовій консервації лисички виходять хрусткими й одночасно з ніжною структурою. Що знадобиться на 2-літрову скляну банку:
- білі лисички – близько 3 кг;
- сіль – 50 г;
- цукор – близько 100 г;
- оцет – 50-60 мл;
- гвоздика і перець горошком – по 5 шт.
Процес консервування:
- Відваріть гриби, промийте кип’яченою водою і процідіть.
- У грибний бульйон всипте цукор і сіль, спеції. Варіть 5-7 хвилин.
- Влийте оцет, проваріть ще 4-5 хвилин.
- Гриби-лисички покладіть у банку.
- Залийте киплячим розсолом.
- Закупорте металевими кришками.
У зимовий час перед подачею на стіл, додайте нарізану ріпчасту цибулю і трохи рослинної олії.
Які спеції найбільше підходять до цих грибів?
Світлі лисички не люблять багато приправ, інакше зникне специфічний грибний присмак і аромат. При їх приготуванні можна використовувати наступне:
- перець горошком чорний і запашний;
- гвоздика суха;
- лавровий лист;
- коріандр;
- зелень – базилік, кріп, петрушка;
- овочі – цибуля та морква.
Чи можна виростити самостійно і як це зробити
Бліді лисички, як і інші представники цього сімейства, легко вирощуються на присадибній ділянці. Щоб створити максимально сприятливі умови, бажано їх сіяти під деревами, але можна скористатися і звичайною теплицею.
Способи
Для розмноження використовується два види посадкового матеріалу:
- Міцелієм. Зазвичай його купують у спеціалізованих магазинах, але можна зібрати і самостійно. Для цього викопується в лісі грибниця разом із ґрунтом.
- Спорами. Ще один непоганий варіант. Для збору спор досить відібрати великі екземпляри, подрібнити їх і замочити у воді. Макуха і буде посадковим матеріалом.
Нюанси вирощування
Не варто чекати врожаю через місяць-два, оскільки для повноцінного вкорінення, адаптації та розвитку потрібно мінімум 10-12 місяців. Щоб під час вирощування не виникали проблеми, зверніть увагу на деякі моменти:
- обов’язково використовуйте листя від дерева, під яким було зібрано посадковий матеріал;
- оптимальним способом для новачків вважається розмноження міцелієм;
- у лунку завжди підсипають ґрунт, узятий з-під дерева, де перебувала грибниця – пропорція зі звичайним ґрунтом 1:1;
- догляд за білими лисичками полягає в частому поливі, оскільки гриб не розвивається без підвищеної вологості – поливайте 1 раз на тиждень, стежте за тим, щоб на поверхні ґрунтосуміші не формувалася підсохла кірка;
- обов’язково робіть легку прополку.
Умови
Найкращим варіантом вирощування вважається посадка під дерево, а не теплиця. У міру зростання в грибниці утворюється мікориза, яка активно взаємодіє з кореневою системою дерев, завдяки чому відбувається максимальне живлення корисними елементами.
Якщо ж необхідні дерева на садовій ділянці відсутні, використовуйте теплицю, але при цьому створіть сприятливі умови грибам:
- рівень вологості – близько 90%;
- оптимальна температура – 21-24 градуси;
- наявність тіні, відсутність сонячного світла;
- найкращий субстрат для теплиці – дерновий ґрунт, наполовину змішаний із ґрунтом, взятим у грибниці;
- укриття мульчею з листя, моху.
Покрокова інструкція
Найоптимальніший варіант посадки блідої лисички – міцелієм. Зробити це просто, достатньо дотримуватися покрокової інструкції:
- Зберіть посадковий матеріал. Для цього в березні або серпні зріжте на 15-16 см верхній шар ґрунту в грибниці. Зробити це можна звичайною лопатою. Ділянка повинна містити мінімум бур’яну, безліч старого листя. Вибирайте грибницю, розміри якої варіюються від 20 до 30 см.
- Обробіть міцелій з метою підвищення якості посадкового матеріалу. Для цього викладіть ґрунтосуміш з грибниці в широкий таз (можна замінити пакет з натуральної тканини, мішком). Накрийте зверху будь-яким тканим матеріалом. Тримайте в такому стані від 7 до 12 місяців. Це потрібно для знищення патогенних мікроорганізмів і зміцнення кореневої системи міцелію.
- Посійте міцелій. Зробіть для цього під деревом або в теплиці лунки глибиною близько 25-30 см, діаметром 12-15 см.
- Укладіть зібрану грибницю, влийте 1 л відстояної, але краще дощової води.
- Закладіть поверхню мохом або листям.
Детальніше про те, як виростити плодові тіла світлих лисичок, дивіться в наступному відеоролику:
Цікаві факти
Світлі лисички мають різні характеристики, але є і нюанси, які цікаві багатьом:
- ці гриби ніколи не містять черв’яків, причина цього – хіноманнози (речовини, що знищують гельмінтів);
- у білих лисичках багато антибактеріальних речовин;
- гриб у Франції та інших країнах Європи вважався продуктом тільки аристократів;
- у Скандинавії використовувалася лисичка для поліпшення лібідо;
- категорія їстівності дає змогу вживати їх у сирому вигляді;
- за поживністю лисичку порівнюють із м’ясом, при цьому калорійність дуже низька;
- найчастіше для приготування ліків сорт використовують у Китаї.
Біла або світла лисичка належить до їстівного різновиду сімейства, але трапляється на території нечасто, тому бізнес із вирощування сорту вважається прибутковим (ніша відкрита). Виростити гриби зовсім нескладно, головне – набратися терпіння до збору першого врожаю.