Волоський горіх є досить стійкою культурою щодо комах і хвороб, кожен садівник повинен вміти розрізняти симптоми уражень, якщо раптом зміняться кліматичні умови або не буде можливості для повноцінного догляду за деревом. Нижче представлені найпоширеніші захворювання та шкідники, через які може постраждати дерево.
Які захворювання вражають волоський горіх
Горіх може піддаватися грибковим, вірусним і бактеріальним патологіям. Якщо своєчасно виявити хворобу рослини, ви зможете вилікувати її і не зіткнутися з серйозними наслідками.
Біла плямистість
Грибкове захворювання, яке не дуже часто вражає волоський горіх. На внутрішній стороні листя проявляються світлі плями. Хвороба сильніше виражена в сиру, дощову погоду, особливо при сильно загущених посадках, де рослини швидше заражаються одна від одної.
Щоб захворювання не поширювалося, правильно за ним доглядайте. Не забувайте, що зайва вологість тільки посилює перебіг хвороби, тому забезпечте більше світла, зменшіть поливи і прорідіть посадки.
Рекомендації щодо боротьби з білою плямистістю:
- Виявивши перші симптоми зараження, негайно проведіть обрізку: зріз робіть на 5 см далі від ураженої ділянки, захопивши здорові тканини. Присипте зрізи деревною золою і покрийте садовим варом.
- Проведіть обробку рослини по листу і стовбуру 1% бордоською рідиною.
- Обробіть пристовбурне коло цим же розчином, через п’ять годин розпушіть ґрунт і замульчуйте торфом з піском. Обробку по листю і стовбуру проводьте тричі. Інтервал між процедурами – 10 днів.
Щоб рослина знову не піддалася хворобі, перед розпусканням бруньок обробіть 3% бордоською рідиною. Протягом літа при зниженні температури повітря і довгих дощах обприскуйте горіх тим же розчином, але концентрацією 1%.
Бура плямистість (марсонія)
Грибкове захворювання, яке вражає волоський горіх при підвищенні вологості та перепадах температури.
Основними причинами поширення є:
- Неправильний догляд (відсутнє розпушування, мульчування, не прибирається листя наприкінці сезону тощо).).
- Затяжні дощові періоди на початку літа.
Бура плямистість вражає молоде листя, пагони і плоди, що формуються. Якщо ви не вживете заходів відразу, є ризик втрати до 50% врожаю. Перші прояви хвороби спостерігаються в травні: на нижній і верхній частині листя з’являються округлі невеликі плями бурого відтінку.
Вогнища поступово розростаються, в результаті листя засихає і опадає. Так само хвороба вражає пагони. Починайте лікування відразу ж, інакше грибок буде поширюватися на плоди.
Рекомендації щодо лікування:
- Обробіть рослину 1% розчином бордоської рідини або будь-яким мідьвмісним фунгіцидом, наприклад, Абіга-Пік, Оксіхом, ХОМ. Процедуру проводьте тричі з інтервалом у 2 тижні. Попередньо видаліть усі заражені частини рослини, зберіть опале листя і плоди.
- Слідкуйте за вологістю ґрунту. Не забувайте про розпушування, а також мульчування: використовуйте торф із піском.
Для профілактики досвідчені садівники рекомендують до розпускання бруньок і після збору врожаю обробляти горіх 3% розчином мідьвмісних препаратів.
Бактеріальний опік
Бактеріальне захворювання, здатне завдати серйозної шкоди практично всім частинам дерева. Проявляється у вигляді водянистих плям на листках, черешках, плодах і квітках. Через деякий час усі ділянки чорніють і перетворюються на виразки.
Хвороба швидко поширюється в сиру погоду. Бактеріальний опік переносять комахи разом із пилком.
Позбавтеся уражених рослин повністю, спаліть плоди. Якщо ви вчасно цього не зробите, всі культури у вашому саду піддадуться хворобі.
Способи боротьби:
- Скоротіть поливи, оскільки надмірне зволоження посилює розвиток бактеріального опіку.
- За невеликого ураження ви ще зможете врятувати дерева, обприскавши їх мідьвмісними препаратами: 1% бордоська рідина, Цинебом, ХОМ. Проводьте обробку тільки в суху безвітряну погоду.
Не забувайте про заходи безпеки – під час процедури надягайте рукавички, спеціальні окуляри та маску.
Бактеріоз
Інфекційне захворювання, що проявляється у вигляді бурих плям на листках, гілках і плодах дерева. Активно поширюється в сиру дощову погоду. У разі ураження під час цвітіння бактеріоз здатний погубити більшу частину врожаю. Ті частини рослини, на яких з’явилися плями, поступово засихають і в підсумку опадають.
Способи боротьби з хворобою:
- Виріжте і спаліть хворі пагони. Відрізайте їх на 15 см нижче ділянки ураження. Якщо хвороба тільки з’явилася, спеціальним гострим ножем зішкребіть уражені місця.
- В осінній період проведіть глибоке перекопування в саду для збагачення кореневої системи киснем.
- Проти бактеріозу часто використовують мідьвмісні препарати. Проводьте обробку 3% бордоською рідиною.
Також дерево рекомендується обробляти 1% сечовиною, 0,7% хлорокисом міді.
Кореневий рак
Бактеріальне захворювання, здатне вразити коріння молодих і дорослих рослин. При кореневому раку на кореневищах з’являються нарости, що призводить до припинення росту і плодоношення. Дуже часто хвороба призводить до загибелі волоського горіха.
Дуже складно визначити, що дерево вразив кореневий рак, тому для повного розуміння вам доведеться тільки викопувати саджанець.
Способи боротьби із захворюванням:
- Викопайте саджанець і повністю видаліть нарости, очистіть корінь, потім назад посадіть деревце. Для профілактики регулярно оглядайте кору, стовбур і великі гілки рослини.
- Якщо ви помітите нарости, ушкодження, тріщини, зачищайте їх і обробляйте препаратами з вмістом міді, потім каустичною содою. Не забувайте місця зачистки обробляти садовим варом і білити вапном.
У разі занадто глибоких ушкоджень, спочатку промийте їх водою зі шланга, і тільки потім приступайте до обробки.
Яких шкідників боїться горіх
Волоський горіх може піддаватися нападкам різних шкідників, які здатні вразити практично всю рослину. Щоб цього не сталося, ознайомтеся із зовнішніми характеристиками комах, і способами боротьби з ними.
Королівська горіхова міль
Королівська горіхова міль є небезпечним шкідником, який з’являється ще на молодих саджанцях. Комаха виїдає м’якоть листя і відкладає в них яйця. Впізнати шкідника досить складно, оскільки у нього забарвлення схоже з відтінком кори.
Методи боротьби з комахою:
- Обприскуйте рослину препаратами, що мають різкий запах, наприклад, ефірною олією, чорнобривцями, часником, полином. Міль такі запахи відлякують.
- Застосовуйте хімічні ліки для обробки: Децис, Декаметрин. Проводьте обробку через 15-20 днів.
Своєчасно боріться з міллю, оскільки її присутність призводить до уповільнення росту дерева, що загрожує його загибеллю.
Плодожерка
Плодожерка харчується ядрами горіхів. Особливо небезпечними є гусениці, які виїдають плоди зсередини, через що ви можете втратити більшу частину врожаю.
Як боротися з плодожеркою:
- Зберіть усі уражені горіхи та спаліть їх.
- Одягайте на дерева ловчі пояси, щоб у них збирати гусениць.
- Застосовуйте інсектициди. Садівники рекомендують Актеллік: у 10 л води розчинити 12 мл. Проводьте обробку наприкінці травня або на початку червня.
- При рясному ураженні використовуйте більш сильні хімічні речовини: Танрек, Варант, Каліпсо.
Не забувайте, що обробляти волоський горіх хімічними препаратами дуже шкідливо, тому робіть це в крайніх випадках.
Бородавчастий кліщ
Бородавчастий кліщ характеризується маленькими розмірами: його довжина досягає всього 1 мм. Однак, шкідник здатний завдати дереву великої шкоди: він селиться в сплячих бруньках, псує листя, що призводить до сповільнення росту пагонів.
Присутність шкідника можна помітити за характерними коричневими бородавками на листках. Бородавчастий кліщ не шкодить плодам.
Боротися зі шкідником народними способами не має сенсу, тому для знищення використовуйте препарати Актара і Акарин. Обприскування проводьте двічі на місяць з перервами в 10-14 днів.
Хрестоцвітний клоп
Дуже часто горіхове дерево піддається нападкам хрестоцвітного клопа. Жук невеликих розмірів. Впізнати його можна за вусиками чорного кольору і червоно-чорним панциром. У шкідника є хоботок, за допомогою якого він харчується соком листя.
Впоратися зі шкідником вам допоможе мильний розчин: розведіть 300 г господарського мила в 10 л води. Проводьте обробку кожні 14 днів до тих пір, поки паразити повністю не зникнуть. Обов’язково обприскуйте рослину на ніч, а рано вранці змивайте розчин чистою водою, щоб запобігти сонячним опікам на листі.
Попелиця
Дуже поширена комаха, що мешкає на бруньках і листках, особливо нижньому боці. Шкідники дрібних розмірів буквально повністю обліплюють листя, живлячись його соком, що призводить до слабшання рослини і подальшого засихання з опаданням зеленої маси.
Шкідники здатні нападати на горіхове дерево цілими колоніями, особливо після дощу. Якщо своєчасно не почати боротьбу з комахами, ви можете втратити велику кількість врожаю.
Методи боротьби з попелицею:
- Використовуйте для обробки мильно-содовий розчин: в 1 л теплої води розчиніть 80 г тертого господарського або дігтярного мила, додайте 20 г кальцинованої соди. Обробляйте рослину вечорами, поки шкідники не зникнуть.
- Приготуйте настій з кульбаби: в 10 л води замочіть подрібнене листя і коріння рослини – 400 г і 200 г. Залиште настоюватися на 4 години, потім використовуйте для обробки горіхового дерева.
- Не менш популярним є настій із додаванням ефірної олії: у 200 мл вершків додайте 10-15 крапель ефірної олії (чебрець, лаванда, кедр) і 500 мл води. Отриманим розчином обприскуйте горіх двічі на день.
- Якщо народні засоби не допомагають, використовуйте хімічні препарати: Децис або Карате. Не застосовуйте їх під час цвітіння. Інтервал між обробками – 20-25 днів.
Впоратися з попелицею народними засобами ви можете тільки в тому разі, якщо шкідників мало. Ефективно використовувати настої для профілактики.
Черв’яки в плоді
Черви всередині плодів з’являються через фруктову мушку або дрозофілу. Паразити схожі зі звичайними мухами, однак, у них більш компактні розміри і яскраве забарвлення. Тільце шкідника вкрите смугастим малюнком.
Комаха відкладає яйця у верхні шари ґрунту, також на листках і в місцях, де з’єднується оплодотвір з черешком. Після того, як черв’яки вилуплюються, вони вирушають шукати їжу, тому вгризаються в шкірку і ще м’які тканини плода.
Рекомендації щодо боротьби з комахою:
- Найпопулярнішим способом для знищення черв’яків є обробка ґрунту: розпушіть його якомога глибше, щоб зруйнувати основне місце проживання паразитів.
- Обов’язково припудріть ґрунт деревною золою або тютюновим пилом.
Також проведіть обробку по листу і корі, використовуючи мідьвмісні препарати 1% концентрації.
Американський білий метелик
Американський білий метелик – найбільш небезпечний шкідник, здатний вразити волоський горіх. Комаха повністю білого кольору, має невеликі рідкісні чорні цятки. Поселяється метелик на гілках і живиться листям дерев. Надалі метелики відкладають яйця, з яких виводяться гусениці.
Шкідник завдає величезної шкоди горіховому дереву, оскільки гусениці здатні зимувати в корі.
Методи боротьби з американським білим метеликом:
- Знищіть комах шляхом спалювання їхніх гнізд.
- Застосовуйте спеціальні ловчі пояси, які не дозволять гусеницям пробратися до листя.
- Оглядайте рослини щотижня.
- Ефективними вважаються обприскування мікробіологічними препаратами. Садівники рекомендують використовувати Бітоксибацилін, Лепідоцид, Дендробацилін. Усі речовини розводьте згідно з інструкцією, не перевищуючи дозування. На одну рослину йде близько 3-5 л рідини.
Боротися зі шкідником досить складно, оскільки він розмножується кілька разів за один сезон.
Заболонник
Заболонник – невеликий жук, який заводиться під корою, прогризаючи ходи. Помітити появу комахи можна тільки побачивши наслідки її діяльності: течія соку, канали в корі. Через шкідника горіхове дерево сповільнюється в рості та сильно слабшає.
Рекомендації щодо боротьби з заболонником:
- Оглядайте дерева. Виявивши хворі та пошкоджені гілки, вирізайте їх.
- Шкідники здатні ховатися в мохах і лишайниках, тому позбавляйтеся від них.
- Біліть вапном основний стовбур і великі гілки. Проводьте процедуру навесні.
При сильному ураженні обприскуйте горіх інсектицидами: Моспілан, Вектор, Конфідор, Актара. Інтервал між обробками – 14 днів.
Загальні правила профілактики
Нерідко хвороби і шкідники волоського горіха завдають істотної шкоди рослині, тому боротися з ними найкраще ще до того, як з’являться перші ознаки. Для цього дотримуйтесь простих профілактичних заходів.
Обприскування
Щоб горіх не піддавався різним захворюванням і шкідникам, проводьте обприскування. Така процедура захистить дерево і забезпечить вас стабільним урожаєм.
Дотримуйтеся рекомендацій:
- Використовуйте мідьвмісні препарати та засоби на біологічній основі. До набрякання бруньок обробляйте дерево 3% бордоською рідиною або мідним купоросом з такою ж концентрацією.
- Протягом сезону з інтервалом 15-20 днів проводьте опудрювання деревною золою та обприскування настоєм цибулевого лушпиння. Щоб приготувати розчин, залийте 10 л окропу в 1 кг цибулиння, проваріть 10 хвилин, остудіть і процідіть. Обприскуйте по листу.
- Наприкінці сезону, коли зберете весь урожай і повністю приберете ділянку, обробіть рослину препаратом ЕМОЧКА. Це біологічний склад, який розводять водою у співвідношенні 1:100. Для обробки 1 кв. м витрачається 1 л готового розчину.
Досвідчені садівники рекомендують використовувати препарат ЕМОЧКА на будь-яких фазах вегетації рослини, також приготування компосту. Головне, дотримуйтеся інструкції.
Добриво ґрунту
Волоські горіхи характеризуються великими габаритами, тому потребують достатньої кількості харчування, щоб забезпечити повноцінний ріст, розвиватися і підвищувати імунітет. Дерева здатні швидко виснажувати ґрунт, тому вносьте добрива до розпускання бруньок і після збору врожаю.
Рекомендації:
- У перший раз використовуйте азотовмісні підживлення. Можете скористатися сечовиною, селітрою або гноєм. Найкраще щорічно чергувати мінеральні та органічні добрива.
- Вносьте гній по 30-45 кг на кожну рослину, розклавши в пристовбурному колі рівномірним шаром. Після цього перекопайте ґрунт на глибину 10 см. Попередньо на кожні 10 кг гною додайте по 20 г деревної золи, по 5 кг селітри і по 7 кг сечовини.Таке підживлення дасть змогу наситити ґрунт і наростити зелену масу, також забезпечити додатковий захист від хвороб і шкідників.
- Восени внесіть 5 кг суперфосфату і 1,5 кг калієвої солі.
- Проводьте опудрювання по листу деревною золою і обприскуйте настоєм цибулевого лушпиння. Така процедура є найкращим позакореневим підживленням і захищає рослину від шкідників.
Дотримуючись усіх рекомендацій, включно з профілактичними заходами, ви зможете виростити на ділянці здорову і міцну рослину, захищену від захворювань і шкідників.
Вирощування волоського горіха приносить садівникам чималий дохід. Однак рослина може піддаватися хворобам і нападкам шкідників, що серйозно позначається на її врожайності. Горіхове дерево часто уражається різними грибковими спорами. Щоб уникнути проблем, дійте згідно з рекомендаціями.