Вирощувати волоський горіх на своїй ділянці – досить трудомістка справа, проте з часом ви не пошкодуєте, що посадили цю теплолюбну культуру. Процедура вимагає особливих знань, включно з технологією вирощування, посадки і подальшого догляду. Ознайомтеся з основними етапами.
З чого вирощують волоський горіх
Ви можете самостійно виростити горіх із насіння або придбати вже готовий саджанець. У будь-якому разі, другий варіант значно простіший, але якщо ж ви з тих, хто любить складні шляхи, спробуйте перший спосіб.
Насіння
Вирощування волоського горіха з його ж плодів є кропіткою роботою, яка вимагає досить багато часу. Водночас дуже цікаво спостерігати за ростом молодого деревця. Спочатку знадобиться матеріал.
Для насіння рекомендується брати тільки свіжозібрані горішки, у яких тонка шкаралупа і смачні ядра. На оболонці повинні бути відсутніми плями, пошкодження та інші дефекти. Очистіть плоди, щоб залишилися внутрішні перетинки і ядра.
Стратифікація насіння триває близько 4 місяців при температурі від +1 до +4 градусів, тому зберігайте його в холодильнику або погребі, обов’язково зволожуючи посадку 1 раз на три тижні. Уже в лютому або на початку березня зможете зробити розсадку горіхів, а через кілька тижнів з’являться перші паростки.
Саджанці
Теплолюбна культура дуже популярна серед багатьох садівників, оскільки характеризується досить потужною кореневою системою, яка поступово розвивається і проникає глибоко в шари ґрунту.
Це невибаглива рослина, але для її виживання і гарного плодоношення враховуйте деякі особливості вирощування:
- Незважаючи на те, що існують сорти, стійкі до морозів, культура все одно більше віддає перевагу теплу і сонячному світлу.
- Посадка здійснюється як навесні, так і восени. Визначення конкретних термінів залежить від кліматичних умов регіону та обраного сорту.
Вирощувати горіх після посадки саджанця досить непросто, головне, дотримуватися рекомендацій щодо догляду, зокрема поливу і підживлення.
Як підготувати насіння волоських горіхів до посадки
Щоб виростити на присадибній ділянці якісний, здоровий і міцний волоський горіх, дотримуйтесь деяких рекомендацій. Нижче представлені способи пророщування насіння теплолюбної культури.
Коли починати процедуру?
Процес пророщування передбачає підготовчий процес – стратифікацію насіння. Від цього залежить загальний час появи сходів, який може тривати від 1 до 5 місяців.
Пророщування в горщику
Ви можете без зусиль виростити волоський горіх у домашніх умовах, проте він не зможе тривалий час рости в горщику, тільки до певного розміру, після чого вам потрібно буде пересадити його на ділянку.
Для вирощування горіхового дерева приготуйте ґрунтосуміш із рівних частин торфу, дерну та перегною. Для процедури вибирайте горщик об’ємом не менше 30 см, щоб забезпечити нормальний розвиток коріння. Пророщений матеріал висаджуйте наприкінці квітня.
Рекомендації:
- Наповніть горщик дренажем на 1/3, потім насипте землю. Зробіть лунку глибиною 7 см і покладіть горіх швом догори, після чого присипте землею.
- Рясно полийте і поставте в приміщення з температурою +25…+28 градусів. Забезпечте хороше освітлення і зверху накрийте горщик склом або прозорою плівкою.
- Через 2 тижні з’являться перші паростки. Поки вони не сформуються, щодня знімайте скло на 10-15 хвилин.
Після потепління почніть виносити саджанець на вулицю, вносьте калійні підживлення. Пересаджуйте деревце на постійне місце, коли йому буде 1-2 роки.
Пророщування у воді
Використовуйте для процедури тільки стиглі здорові горіхи свіжого збору. Якщо серцевина горіха підсохне, вона не буде придатна для схожості.
Покрокова інструкція:
- Майбутній посадковий матеріал помістіть у ємність, і залийте водою близько 45 градусів.
- Закрийте тару кришкою і залиште на кілька днів у дуже теплому місці, щоб плоди наситилися вологою.
- Після цього майже повністю злийте воду, залишивши лише на дні невеликий шар для збереження вологості, і знову поставте в тепле місце.
- Процес може зайняти до 20 днів. Раз на кілька днів відкривайте кришку для вентиляції і регулярно перевіряйте вологість – за необхідності доливайте воду на дно.
- Після того, як горіхи проростуть, відправте їх у льох або підвал, засипте піском, покладіть у пакет і зберігайте до весни, або ж одразу посадіть у горщик із родючим ґрунтом.
Навесні, коли ґрунт прогріється до +10 градусів, як правило, на початку квітня, можете посадити саджанці у відкритий ґрунт.
Пророщування в городі
Для процедури підберіть ділянку з низьколужним або слабокислим середовищем і провапнуйте перед посівними роботами. Потім ретельно переробіть землю і розпушіть її.
Далі дійте покроково:
- Зробіть борозну глибиною 8-10 см. У землю покладіть горіхи ребром так, щоб між ними була відстань близько 40 см.
- Засипте горіхи землею.
- У холодну зиму посіви утепліть сухою травою або тирсою шаром близько 20 см.
- Через 2-3 тижні після посіву акуратно зніміть верхній шар ґрунту для перевірки схожості. Насіння проросло в тому разі, якщо “прочинилися” стулки шкаралупи і з’явився невеликий білий корінець.
- Далі помістіть пророщений горіх у контейнер і встановіть на сонячну ділянку для продовження вирощування саджанців.
Свіжий і якісний матеріал може зійти вже через 10-12 діб.
Догляд за пророщуваним насінням
Вони люблять сонце, але можуть постраждати від сонячних опіків і перегріву, тому перший час накривайте паростки сухою травою або листям. Розпушуйте ґрунт навколо майбутніх деревців, прополюйте і удобрюйте деревною золою кожні 14 днів. Так ви захистите молоде дерево від бактерій.
Сіянцю потрібен захист від шкідливих комах і птахів, здатних пошкодити ніжні паростки, тому використовуйте обрізані пластикові пляшки, якими накривайте паростки. Слабкі пагони обрізайте, а частину квітів видаляйте. У перші роки дуже важливим є формування дерева, а не врожаю.
Посадка волоського горіха у відкритий ґрунт
Посадка волоського горіха у відкритий ґрунт вимагає дотримання вимог. Спочатку підберіть відповідну для вирощування культури ділянку, підготуйте посадкову яму і дотримуйтеся термінів посадки.
Терміни
При виборі часу посадки горіха враховуйте можливість поливу. Якщо у вас не вийде поливати молоді дерева, проводьте посадку восени. Якщо ж ви висадите навесні горіхи, а вони потраплять у посуху, протягом наступної зими вони замерзнуть більше, ніж нові саджанці, що були посаджені восени.
Запам’ятайте, що без поливу живці погано приживаються і можуть вимерзнути. Молоді рослини із закритою кореневою системою можете висаджувати навесні до кінця травня і влітку з середини серпня.
Вибір ділянки
При виборі ділянки для культури переконайтеся, що територія не підтоплюється, немає занадто високого залягання ґрунтових вод. Найкраще висаджувати волоський горіх на невеликих височинах, захищених від вітрів, схилах.
Не обирайте ділянки із затопленими річками та біля них, на відкритих вершинах пагорбів, у найнижчих місцях саду. Висаджуйте рослини поруч тільки з іншими горіхами.
Вимоги до ґрунту
Волоський горіх віддає перевагу чорноземним, дерновим, дерново-підзолистим, легким суглинковим і супіщаним ґрунтам з нейтральною реакцією і низьким заляганням ґрунтових вод. За наявності глинистого ґрунту перед посадкою збагатіть його шляхом внесення компосту або торфу.
Схема посадки
Посадка передбачає досить прості кроки. Вам потрібно тільки дотримуватися деяких правил:
- Висаджуйте саджанці на відстані 10х10 м, щоб між ними залишався простір ще протягом 30-40 років. Пізніше такий сад стане щільним, і плодоношення буде здебільшого на вершині крони.
- Припустимо садити саджанці на відстані 8х6 м. Щільна посадка забезпечує повільний ріст дерев, проте через 30 років після посадки буде дуже густо.
- Базову відстань при посадці 10х10 м можна зменшити на бідніших ґрунтах і збільшити на багатих.
- При плануванні відстані між деревами враховуйте силу росту кожного сорту.
Сорти, що несильно ростуть, можна висаджувати більш щільно – 8х7 м або 8х6 м. При висадці сильно зростаючих сортів вибирайте відстань 8х8 м. У великих садах схема посадки може бути різною: 10х7 м, 10х8 м, 10х9 м, 9х8 м, 9х9 м.
Підготовка посадкової ями
Якщо ви плануєте висаджувати волоський горіх на ділянках з несильно родючим ґрунтом, за кілька тижнів до процедури потрібно підготувати ґрунт.
Покрокові рекомендації:
- Викопайте яму розміром 0,5х1 м.
- Приберіть землю в сторону, потім змішайте з компостом, нарізаною соломою і перепрілим гноєм. Для підвищення кислотності ґрунту, збагачення калієм, магнієм, кальцієм і фосфором можете додати деревну золу.
- При змішуванні землі з гноєм не використовуйте вапно. Вапнування проводьте за кілька тижнів раніше.
Попередньо підготовлений ґрунт не осяде після посадки дерева. Якщо ви пізно почнете готувати яму, внаслідок чого відбудеться осідання ґрунту, це загрожує обривом коренів.
Як посадити волоський горіх у відкритий ґрунт
Посадка волоського горіха може проводитися кількома способами, залежно від використовуваного матеріалу: насіння або саджанці. Процедура не вимагає багато часу і зусиль.
Посадка насіння
Висаджуйте горіх навесні у квітні або восени у вересні-жовтні.
Покрокова інструкція:
- За 1-2 місяці до посадки внесіть добрива: 15 кг гною, 200 г суперфосфату і 400 г деревної золи.
- Всередину лунки викладіть 3 горіхи у вигляді трикутника або 4 – квадратом. Вертикальна смуга плодів повинна дивитися вгору.
- Засипте горішки ґрунтом. При осінній посадці не поливайте, проте покрийте торф’яною мульчею або сухим листям, тирсою, травою шаром 20 см. Так збережеться волога, і паростки будуть захищені від сонця.
При весняній посадці вже через 10 діб можуть з’явитися перші сходи, які через 6 місяців досягнуть 10-15 см у висоту.
Висадка саджанця
Досвідчені садівники переконані, що найкраще висаджувати волоський горіх навесні. Процедура висадки буде для вас дуже простою:
- На дні ями зробіть дренаж із піску, керамзиту, щебеню тощо.
- Внесіть перегній, золу, суперфосфат.
- Обов’язково встановіть в ямі дерев’яний кілок. Тільки після цього впровадьте поруч саджанець і акуратно присипте коріння землею.
Корінці не повинні стикатися з добривами. Не заглиблюйте кореневу шийку.
Особливості розмноження волоського горіха щепленням
Для розмноження волоського горіха щепленням не забувайте, що рослина має досить великі бруньки, тому розмір щитка так само буде досить великим. Зрізайте його з прищепного живця і вставляйте під кору на підщепі. Процедура передбачає забезпечення живлення вічка вологою та потрібними речовинами.
Якщо проводити щеплення в місцях з м’яким зимовим кліматом, бруньки, що прижилися восени, можуть взимку вимерзнути, оскільки горіх є вологолюбною культурою. Щоб цього уникнути, після листопаду саджанці з щепленням перенесіть у підвал, де температура буде на позначці 0 градусів.
Вирощування горіха в різних регіонах
При виборі часу для посадки горіха пам’ятайте, що культура любить тепло і сонце, тому зі зниженням температури відбувається уповільнення сокоруху. Якщо не висадити рослину вчасно, вона може не встигнути адаптуватися до нового місця і загинути взимку.
З цієї причини досвідчені садівники рекомендують висаджувати деревце навесні, однак при необхідності можна приступити до процедури восени. Залежно від регіонів час посадки змінюється:
- Москва, Московська область, Середня смуга, Поволжя – початок-середина вересня.
- Краснодарський і Ставропольський край, республіка Північного Кавказу, Крим – жовтень-листопад.
- Урал, Північний Захід, Сибір – квітень-травень.
Можете орієнтуватися за листопадом – щойно волоські горіхи почали скидати листя, починайте висадку сіянців і молодих саджанців, але при цьому температура повітря вдень має бути не нижчою за нуль.
Догляд за волоським горіхом
Дотримуйтесь доглядових процедур, щоб забезпечити повноцінний розвиток волоського горіха. Поливайте рослину, вносьте підживлення і не забувайте про мульчування, тоді у вас на ділянці буде рости здорова рослина.
Правила поливу
Дорослі рослини здатні самостійно добувати собі вологу за рахунок поглиблення коренів під землю, а молоді саджанці потребують додаткового поливу. У весняно-літній період, коли культурі особливо необхідна волога, поливайте дерево 2 рази на місяць. Під кожне дерево витрачається 45-60 л води.
Під час поливу розподіляйте воду по зовнішньому краю пристовбурного кола. При попаданні води на штамб, рослина може піддатися грибковим інфекціям. Дерева, висота яких сягає 4-5 м, поливайте рідше – 1 раз на місяць.
Мульчування
Мульчування є важливою процедурою, без якої не обійтися, оскільки так коріння рослини буде надійно захищене від перегріву, не буде випаровуватися волога, а також проникати шкідливі комахи. До того ж мульчування буде додатковим джерелом корисних поживних речовин.
Використовуйте компост, торф або перепрілий гній. Шар мульчі має бути не менше 10-15 см. Відступайте від стовбура дерева на 5-10 см, щоб не загнивала шийка.
Підживлення
У перші кілька років після посадки не підживлюйте рослину, оскільки їй достатньо тих добрив, що були внесені в посадкову яму. Далі використовуйте комплексні універсальні склади, наприклад, ОМУ Універсальний. У препараті міститься азот, магній, калій, фосфор. Вносьте під одну рослину 80-100 г гранул, після чого перекопайте.
У період майбутнього плодоношення підгодуйте волоський горіх перегноєм із розрахунку 10 кг на 1 кв. м. м. Під час підготовки дерева до зими внесіть у ґрунт 200 г деревної золи, щоб забезпечити високі показники врожайності на наступний рік.
Вапнування
Одного вапнування вистачає на 5-7 років. Кальцій забезпечує насичення ґрунту мінералами, а також гарантує підвищення імунітету дерева. Дозування кальцію залежить не тільки від кислотності ґрунту, а й від фізичних властивостей.
Для вапнування використовуйте доломітове борошно або гашене вапно.
Формування крони та обрізка
Крону волоського горіха починайте формувати на етапі перших 2-4 років після висадки на постійне місце. Так ви зміцните імунітет дерева, оскільки рани, які утворюються після обрізання непотрібних наростів, будуть невеликими і швидше заживуть.
В який час і як проводиться обрізка?
Найкращим часом для проведення процедури волоських горіхів у регіонах, де взимку бувають сильні морози, вважається термін, що забезпечує якнайшвидше загоєння ран, оскільки в іншому випадку є ризик сильного замерзання.
Проведення обрізки на Півдні здійснюється, як правило, в лютому. Процедуру проводьте так, щоб деревина не висихала занадто глибоко. У більшості регіонів РФ обрізка припадає на кінець березня і триває до початку червня. Санітарні та формувальні процедури можете проводити в літній період.
Правила обрізки
Якщо ви не будете формувати крону, з часом вона може бути повністю деформована – з’являться розвилки, що розламуються, з гострими кутами, надмірно довгі гілки з мінімальною кількістю бічних відгалужень, плодоносні пагони, що відмирають, через загущення крони.
Щоб провести санітарну або формуючу обрізку використовуйте простерилізований гострий ніж або секатор для рівних зрізів.
Рекомендації:
- У перший раз проводьте обрізку при досягненні висоти до 1,5 м.
- Штамб дерева має бути 80-90 см, а діаметр крони – 50-60 см.
- При формуванні верхньої частини залишайте на дереві не більше 10 скелетних гілок, пагони вкоротіть на 20 см, а штамб регулярно очищайте від порослі.
Для закладання скелета крони вам знадобиться не менше 3-4 років, але після її формування вам потрібно буде видаляти виключно пагони, що жирують, конкурують і загущують крону.
Цілі формування крони
При формуванні крони в перші роки вдасться отримати безліч позитивних моментів. Перш за все, рослина буде добре вентилюватися, захищена від хвороб. Формування крони необхідне для підвищення врожайності, привабливості дерева та активного росту.
При формуванні молодих дерев ви зумієте створити сильну, добре освітлену крону з невеликою кількістю гілок.
Техніка різання
Обрізка волоського горіха передбачає укорочення гілок. Для старіших дерев проводьте процедуру за наявності зламаних і пошкоджених гілок, також тих, які заважають проходу.
Існує кілька технік обрізки:
- На пеньок. Якщо не дозволяє час і погодні умови, використовуйте цю техніку. Залишений пеньок захистить дерево від інфекцій. Після відповідного сезону видаліть пеньок. Проводьте процедуру з середини травня і до середини червня.
- Без пенька. Спосіб залежить від місця на дереві. Може зрізати гілки навскіс або прямо. При прямих зрізах забезпечується горизонтальне розташування гілок.
Обрізайте молоді пагони, щоб вони росли під широким кутом відносно направляючої. Обрізайте пеньок якомога ближче до гілки, щоб не завдати їй шкоди. Зріз замажте садовим варом.
Проводьте процедуру коли довжина молодих пагонів досягне 5 см. Для обрізки вибирайте сухий, сонячний день.
Обрізка в перший рік після посадки
Якщо ви посадили розгалужене дерево, обрізка полягає у видаленні бічних пагонів і вкороченні центрального провідника на 1/3 довжини. Обріжте тонку, погано здерев’янілу або заморожену частину саджанця, направляючу ріжте на пеньок.
Найпростіше формувати рослину з одним пагоном:
- Укоротіть верхівку, найтоншу і менш здерев’янілу ділянку направляючої на 1/3 довжини.
- Видаліть пагони, які ростуть нижче запланованої крони, зелені та ті, що здерев’яніли.
- Залиште 5 пагонів. У крони зі зміненою напрямною має бути 3-5 гілок.
Дивіться також відео про формування та обрізку однорічного горіха:
Саджанці із закритою кореневою системою з горщика обрізайте тільки після того, як довжина молодих пагонів досягне 5 см.
Обрізка на другий рік
Навесні на другий рік після висадки культури у відкритий ґрунт може сформуватися рослина з кроною на потрібній висоті. Далі все залежить від мети вирощування. У разі, якщо ви посадили сильно зростаючий сорт, не обрізайте дерево або видаліть тільки замерзлі гілки.
Додатково дивіться відео про формування дволіток:
Обрізка в наступні роки
У подальші роки проводьте виключно санітарну обрізку. Видаляйте пошкоджені, замерзлі, гілки, що перетинаються. За необхідності вкоротіть пагони, не зрізуючи більше 1/3 обсягу крони. Проводьте процедуру наприкінці весни або на початку літа.
Захворювання та шкідники, методи боротьби
Волоський горіх характеризується високою стійкістю до захворювань і шкідливих комах, але при неправильному догляді рослина може захворіти. Ознайомтеся з поширеними хворобами і шкідниками, а також способами боротьби з ними.
Захворювання горіха:
- Бактеріоз. Листя вкривається чорними плямами, що призводить до деформації та відмирання. Уражені бактеріозом плоди втрачають якість, і, як правило, опадають, не дозрівши. Розвиток хвороби може спровокувати надлишок азотовмісних добрив і затяжні дощі.
Для боротьби із захворюванням використовуйте бордоську рідину, розчин мідного купоросу або інші фунгіциди. Обробляйте рослину в кілька етапів. Восени зберіть опале листя і спаліть.
- Бура плямистість. На листі з’являються бурі плями, які поступово розростаються, внаслідок чого висихають і відмирають. Те ж саме відбувається з плодами. Розвиток захворювання відбувається через сиру погоду або частий полив. Зріжте уражені стебла та листя. Обробіть рослину препаратом Стробі (4 г на 10 л води) або Вектра (2-3 г на 10 л рідини). Перший раз використовуйте препарат під час початку розпускання бруньок, другу обробку проводьте влітку.
- Бактеріальний опік. Захворювання, що вражає листя, бруньки, пагони, квіти та сережки. Спочатку на листі утворюються плями червоно-коричневого відтінку. Через деякий час заражені частини рослини гинуть. Активний розвиток хвороби відбувається в дощову погоду. Видаліть заражені частини волоського горіха і знищіть. Місця зрізів обробіть 1% розчином мідного купоросу.
Шкідники волоського горіха:
- Попелиця. Комаха, яка селиться практично на будь-якій культурі. Попелиця пошкоджує листя, харчується його соками, також є переносником різних вірусних захворювань. Може локалізуватися великими колоніями. При зараженні відразу використовуйте потужні препарати для обробки: Актеллік, Біотлін, Антитлін.
- Горіхова міль. Відкладає личинки в листі. Гусениці харчуються зеленню, виїдаючи зсередини. Зараження проявляється на листових пластинах – темні горбки. Обробляйте рослину Лепідоцидом. При безлічі комах використовуйте піретроїди: Децис або Декаметрин.
- Бородавчастий кліщ. Шкідник знищує молоде листя, але плоди не чіпає. Появу може спровокувати підвищена вологість повітря. У разі поселення комахи на дереві, на листках з’являються темно-коричневі горбки. Для знищення бородавчастого кліща використовуйте акарициди: Актара, Акарин, Кліщевіт.
Приступайте до лікування захворювань і винищення комах-шкідників своєчасно, інакше у рослини знизиться врожайність або вона зовсім загине.
Як зберігати горіхи
Період плодоношення волоських горіхів припадає на вересень. Збирайте тільки повністю дозрілі плоди, оскільки вони довше зберігаються. Визначити стиглість горіхів можна за розтрісканою шкаралупою, рихлістю і пожовтінням зовнішньої оболонки.
Багато горіхів обсипаються самостійно, для зняття решти потрясіть рослину або використовуйте спеціальне пристосування для збору фруктів.
Неочищені плоди зберігайте в сітках або картонних коробках у сухому провітрюваному приміщенні. Вони благополучно зберігаються до наступного сезону.
Вирощування волоського горіха як бізнес
Ви можете побудувати бізнес на вирощуванні волоського горіха, оскільки є можливість заробляти досить непогані гроші. До того ж горіх є товаром довгого зберігання, користується попитом і швидко продається.
Цікаві факти:
- Бізнес практично не вимагає витрат, а догляд за дорослим горіховим гаєм практично не потрібен. Достатньо поливати рослини, вносити кореневі підживлення
- Уже через 5-7 років ви зможете отримувати близько 2,5 ц врожаю з 1 га. Дорослі рослини приносять близько 40 ц. Через 20 років реально збирати з 1 га до 50 ц горішків.
- З урахуванням того, що кіло горіхів коштує близько 5-8 доларів, чистий прибуток з 1 га становить 10-16 тисяч доларів.
Навіть якщо у вас ділянка 2 га, за сезон ви зможете заробити близько 32 тисяч доларів. Додатково отримаєте прибуток за шкаралупу.
Волоський горіх – культура, яка не потребує особливого догляду, проте віддає перевагу теплому клімату і добре освітленим ділянкам. При мінімальних фізичних вкладеннях ви зможете отримати якісну і здорову рослину з високими показниками врожайності.