Кімнатні бегонії не тільки дуже декоративні, а й прості в догляді. Але, незважаючи на відносну невибагливість, ці квіти чуйно реагують на порушення правил і умов вирощування. Якщо бегоніям некомфортно, вони починають чахнути, хворіти і навіть можуть загинути.
Як часто хворіє бегонія
Бегонії чутливі до будь-яких порушень у догляді та утриманні. Відрізняючись один від одного зовнішніми особливостями, хворіють вони одними й тими самими хворобами.
Зазвичай хвороби у бегоній виникають через:
- порушення режиму підгодівлі;
- неправильних поливів;
- недостатньому освітленні;
- холодних протягів;
- нашестя шкідників;
- недотримання температурно-вологісних умов зростання.
У бегоній проблеми також можуть бути викликані сортовими особливостями або порушенням правил розмноження. Частота захворювання у цих квітів безпосередньо залежить від зовнішніх чинників і середовища проживання.
Найчастіше досить просто перенести горщик у більш сприятливе місце, щоб проблема зникла самостійно. В інших випадках на лікування квітки доводиться витрачати багато сил і часу.
Основні захворювання і способи лікування
Більшість хвороб, що вражають бегонію, вимагають спеціального лікування – самостійно рослина з ними не впорається. Воно буде чахнути, слабшати, втратить зовнішню привабливість і врешті-решт загине. Щоб цього не сталося, важливо вчасно помітити проблему, діагностувати її і приступити до лікування.
Сіра гниль
Збудник сірої гнилі – гриб Ботрітіс (Botrytis), живе в ґрунті та на рослинних рештках. В уражених гниллю рослин усі надземні частини покриваються пухнастим нальотом сірого кольору. Рослина в’яне, а на уражених місцях з’являються плями – коричневі або червоні.
Причини сірої гнилі:
- підвищена вологість у поєднанні з рідкісними провітрюваннями;
- знижені температури.
Грибок поширюється за рахунок руху вітру і вражає тільки пошкоджені або відмерлі тканини рослин – на здорових клітинах він не розмножується. Грибок, потрапивши на бегонію, починає виділяти токсини, які пошкоджують здорове листя. Поступово грибок захоплює нові тканини, поширюючись по всій квітці.
Як лікувати:
- На початкових стадіях рослину обробляють Фундазолом (0,1% розчином).
- При сильних ураженнях застосовують Фітолавін (2 мл на 1 л води).
- Рекомендовані біологічні фунгіциди – Вітаплан (2,5 г на 1 л води) і Трихоцин (4 г на 5 л води).
Щоб уникнути ураження сірою пліснявою, приміщення з квітами необхідно провітрювати щодня, незважаючи на погоду за вікном.
Борошниста роса
Розрізняють два види борошнистої роси – справжню і несправжню. Збудник першої – борошнисторосяний грибок. На листках ураженої бегонії з’являється білий наліт – там дозрівають спори. Згодом вони починають виділяти рідину, що покриває листя, немов краплі роси. Листя у хворої рослини буріє і відмирає.
Причини борошнистої роси:
- висока вологість повітря;
- перезволоження ґрунту;
- знижені температури.
Несправжня борошниста роса збуджується пероноспоровими грибками – на листках з’являються коричневі плями, а на їхньому вивороті – сірий наліт, схожий на цвіль.
Обидва види борошнистої роси мають швидкоплинний характер і погано піддаються лікуванню, досягнувши важких стадій. Як тільки будуть виявлені перші ознаки захворювання, треба терміново вживати заходів. Обидва види борошнистої роси лікуються одними й тими ж препаратами.
Як лікувати:
- Обприскування рослини Квадрисом (1,25 мл на 1 л води). Якщо форма запущена, проводять 3 обробки з інтервалами в 7-10 діб.
- При невеликих ураженнях застосовують Превікур Енерджі (1,5 мл на 1 л води). Повторна обробка проводиться через тиждень.
- Рекомендується лікувати справжню борошнисту росу Фундазолом (1 г на 1 л води) або Топазом (1 мл на 5 л води) – дворазово.
Бактеріальна плямистість
Захворювання викликає ураження вивороту листя – на ньому з’являються водянисті плями, дрібні та склоподібні. Згодом вони буріють і поширюються на інші частини рослини – стебла, квітки.
Причини бактеріальної плямистості:
- погане провітрювання;
- тісне розташування горщиків із квітами;
- підвищені температури (+25…+30°C);
- висока вологість;
- дефіцит фосфору і калію;
- підвищений рН ґрунту;
- потрапляння крапель води на листя.
Як лікувати:
- Рекомендуються обприскування до появи захворювання – з метою профілактики, Вітопланом і Трихоцином. Рослини також щомісяця потрібно поливати розчином фунгіциду під корінь.
- Показано застосування системного біологічного бактерициду – Фітолавіну, а на початкових стадіях захворювання – Фундазолу.
При сильних ураженнях бегонію рекомендується знищити, а горщик ретельно продезінфікувати.
Огіркова мозаїка на бегонії
Це вірусне захворювання супроводжується появою плям, жовтих кілець і деформацією листя.
Причини огіркової мозаїки:
- несприятливі умови утримання;
- ослаблений імунітет;
- зараження від хворих рослин.
Вірус огіркової мозаїки дуже швидко поширюється і не лікується. Хвору рослину доводиться знищувати, а тару ретельно дезінфікувати.
Кільцева плямистість
Захворювання викликає томатний вірус. На ураженій бегонії з’являються жовто-зелені концентричні лінії та плями, листя набуває бронзового забарвлення, а вся рослина покривається некротичними плямами. Захворювання можуть переносити комахи. Лікування проблематичне і рідко буває вдалим.
Причини кільцевої плямистості:
- високі температури;
- підвищена вологість повітря;
- тісне розташування горщиків із рослинами.
Як лікувати:
- Обприскування біологічним антибіотиком Фітолавіном. Рослину обробляють по листу і під корінь (2 мл на 1 л води).
- Якщо обприскування і поливи не допомагають, рослину необхідно знищити, щоб уникнути зараження інших кімнатних рослин.
Збудник, навіть після видимого одужання рослини, може залишатися в бульбах – хвороба проявиться наступного року.
Фузаріоз
Захворювання вражає коріння і судинну систему рослин. Збудник – гриб Fusarium foetens. Зараження відбувається через ґрунт, повітрям, з водою. Хвороба викликає пожовтіння, в’янення і засихання листя, появу блідо-рожевого нальоту.
Причини фузаріозу:
- зараження при механічних пошкодженнях;
- підвищені показники вологості та температури;
- порушення умов утримання рослин.
Як лікувати:
- Заміна зараженого ґрунту і протруювання нового субстрату Триходерміном або Фітоспорином.
- При сильних ураженнях, коли біофунгіциди неефективні, рослини обприскують Вектрою, Топазом, Квадрисом та іншими фунгіцидами хімічної природи.
Рекомендуються профілактичні обприскування Фундазолом (1 г на 1 л води) і додавання Триходерміну в ґрунтовий субстрат, що готується.
Чорна ніжка
Збудник захворювання – гриб Pythium. Він перебуває у верхніх шарах ґрунту і живиться органічними рештками. Грибок викликає почорніння прикореневої та кореневої частини рослин. Стебло стоншується, на ньому з’являються виразки.
Причини чорної ніжки:
- ущільнений ґрунт;
- підвищена вологість;
- поганий дренаж.
Як лікувати:
- обробка рослин мідьвмісними препаратами – мідним купоросом, бордоською рідиною, Хомом, Оксіхомом;
- ґрунт посипають чистим річковим піском – він буде усувати зайву вологу.
Профілактика чорної ніжки передбачає регулярні провітрювання, помірний полив і правильний режим підживлення.
Чорна коренева гниль
Захворювання спричиняють фітопатогенні гриби, що мешкають у ґрунті та на рослинних рештках. В ураженої рослини в’яне листя по краях. При пересадці на коренях можна побачити гнильні чорні плями.
Причини чорної кореневої гнилі:
- надмірний полив;
- зараження від хворих рослин.
Як лікувати:
- видалення уражених ділянок;
- обробка Беномілом (згідно з інструкцією).
Реакція бегонії на порушення правил догляду
Бегонія вимоглива до умов зростання і чуйно реагує на несприятливу температуру, вологість, освітлення і неправильний догляд.
Листя скручується, сохне і жовтіє
Однією з найпоширеніших ознак поганого догляду є пожовтіння листя. Проблема вирішується залежно від причини патології.
Причини пожовтіння листя:
- Порушено режим поливів. Використання не відстояної або холодної води з водопроводу. Рішення – відстоювати воду.
- Переміщення квітки. Рішення – повернути рослину на колишнє місце, підживити її і видалити засохле листя.
- Сухе повітря. Його провокують увімкнені радіатори опалення. Рішення – увімкнення зволожувача повітря.
- Порушення світлового режиму. Рішення – створення оптимального освітлення для рослини. Притінення від прямих сонячних променів або включення фітоламп – залежно від ситуації.
Більше про те, чому сохне бегонія, читайте тут.
Бутони опадають
Одна з поширених реакцій бегонії на неправильний догляд – скидання листя, квіток і бутонів, що не розпустилися. Щоб допомогти квітці, треба з’ясувати причину цього явища.
Причини скидання бутонів:
- Порушення умов утримання – сухе повітря, гниття коренів від надмірних поливів, потрапляння прямих сонячних променів на рослину, підвищена/знижена температура (понад +23°C влітку/менш +16°C взимку). Рішення – виправлення помилок догляду.
- Нестача живлення. Проблема вирішується внесенням комплексних добрив – Кеміри люкс і аналогів. Квітучі бегонії і ті, що готуються до цвітіння, підгодовують тільки фосфором і калієм, азот виключають. Можна також змінити ґрунт, кращий варіант – суміш з рівних частин хвойного, дернового і листового ґрунту з додаванням піску і торфу.
- Шкідники і хвороби. Найчастіше, скидання бутонів пов’язане з сірою гниллю і борошнистою росою, з якими треба боротися за допомогою фунгіцидів. Опадання бутонів також можуть спровокувати шкідники – попелиця і павутинні кліщі. При їх появі рослину обприскують інсектицидами та акарицидами відповідно.
На листках з’явилися плями
Плями на листках вказують на наявність проблеми – рослина відчуває дискомфорт. Бегонії терміново потрібна допомога, щоб запобігти розвитку захворювання та її загибелі.
Причини появи плям:
- Коричневих – недостатні поливи, низька вологість повітря, зараження субстрату грибком.
- Білих – сіра гниль або борошниста роса.
- Жовтих – вірус огіркової мозаїки.
Липкий наліт на листі
Якщо листя у бегонії стало липким, швидше за все, рослина через підвищену вологість захворіла на борошнисту росу. На липкому листі незабаром з’являються водянисті плями, вкриті сірим нальотом. Щоб врятувати рослину, треба обрізати всі хворі ділянки, знизити температуру в приміщенні і на деякий час перестати обприскувати квітку з пульверизатора.
Липкий наліт також може з’являтися при ураженні рослин шкідниками – щитівками, гусеницями білокрилки, павутинними кліщами та іншими шкідниками.
Витягування стебел
Якщо бегонія витягнулася протягом короткого терміну, вона отримує мало світла. Необхідно забезпечити хороше освітлення – переставити ближче до світла. Також витягування може спровокувати тісна посадкова ємність і дефіцит мікроелементів.
Припинення росту і розвитку рослини
Трапляється, що бегонія призупиняє ріст і перестає нарощувати зелену масу. Але ж саме листя у цієї квітки представляє особливу декоративну цінність. Крім того, зупинка в рості – тривожний сигнал, що вказує на порушення умов утримання.
Чому не росте бегонія:
- нарощування пошкодженої кореневої системи після пересадки;
- потрапляння на листя прямих сонячних променів;
- нестача освітлення;
- температура повітря вище +28°C.
Почервоніння листя
У здорової рослини листя зеленувате з білими крапками. На початку весни нижня сторона листових пластин набуває червонуватого відтінку. Загалом це нормальне явище, але, якщо червоний колір переходить і на верхній бік листя, найімовірніше, рослина страждає від надлишку освітлення. Рішення – переставити горщик з бегонією в більш сприятливе місце.
Хвороби через шкідників і боротьба з ними
Атакуючи рослини, шкідники завдають їй величезної шкоди – одні висмоктують соки, інші прогризають листя, коріння, квітки. Крім того, комахи можуть бути переносниками різних захворювань. Бажано виявити шкідників до того, як вони встигнуть завдати рослині серйозної шкоди, і вжити відповідних заходів.
Головні шкідники бегонії:
-
Попелиця. Дрібні сисні комахи, селяться колоніями, зазвичай зелені або чорні. При сильних ураженнях можуть опасти все листя і бутони. Допомагає обробка мильним розчином, у важких випадках – інсектицидами (Актеллік і Фуфанон).
-
Павутинний кліщ. Маленька, сисна комаха, яку важко помітити неозброєним оком. В ураженої рослини листя стає тьмяним, в’яне, на вивороті з’являється тонка павутина. Проблема вирішується за допомогою хімічних препаратів (Актеллік і Фуфанон) або біологічних (Фітоверм і Акарин).
-
Трипси. Через цих дрібних комах рослина стає бляклою і млявою, скидає листя. Рекомендується обприскування мильним розчином та інсектицидом (Омайтом або Вертимеком).
-
Несправжня щитівка. Дрібна комаха, які, перебуваючи на рослині, виглядають як коричневі лусочки. Рекомендується видалити шкідників щіточкою і обробити рослину ефективним інсектицидом (Актарою або Моспіланом).
-
Білокрилка оранжерейна. Ці дрібні білі метелики харчуються соками рослин. Впоратися з ними допомагає мильний розчин (40 г господарського мила на 10 л води) та інсектициди широкого спектра дії (Апплауд і Актара).
-
Галові нематоди. Про присутність у ґрунті цих дрібних мікроскопічних черв’яків можна здогадатися за напливами на коренях і за неживим листям. Рослину рекомендується знищити.
Профілактика
Досвідчені квітникарі вважають за краще не боротися із захворюваннями, а запобігати їм. У цьому їм допомагають різноманітні профілактичні заходи.
Заходи профілактики для бегонії:
- знезараження ґрунту перед посадкою;
- недопущення застою води при поливах;
- регулярне розпушування ґрунту;
- внесення комплексних підживлень протягом усього періоду вегетації;
- своєчасне видалення пошкоджених і уражених частин рослини;
- розміщення горщиків із квітами на відстані від радіаторів опалення, кухонних плит, кондиціонерів, обігрівачів;
- підтримання температури в діапазоні +12…+20°C;
- неглибоке розміщення бульб при посадці – мають бути видні верхівкові бруньки, а в міру вкорінення – підсипання ґрунту;
- для профілактики хвороб рекомендуються обприскування 0,5%-вою суспензією хлорокису міді – кожні 12-14 днів, і 0,3-0,5%-вим розчином колоїдної сірки;
- для профілактики шкідників рослини рекомендується обприскувати системними інсектицидами 1-2 рази на місяць, наприклад, Моспілан (0,25 г на 1 л води).
Щоб стимулювати ріст бегонії та захистити її від стресів, застосовують ефективні стимулятори росту Циркон і Епін.
Поради щодо догляду
Досвідчені квітникарі знають безліч нюансів і секретів, які допомагають їм благополучно вирощувати бегонії. Ними вони діляться з новачками.
Поради щодо догляду за бегоніями:
- квітучі сорти більше люблять яскраве світло, листові – розсіяне;
- регулярно провітрюйте приміщення, в якому перебувають бегонії, але не допускайте протягів;
- пересадку краще проводити після зимівлі – у березні;
- якщо при пересадці були помічені хворі корені – обріжте їх;
- при пересадці коріння помістіть у слабкий розчин марганцівки – для запобігання грибкових інфекцій.
Більшість захворювань кімнатної бегонії спровоковано неналежними умовами і неправильним доглядом. Якщо виправити всі помилки утримання квітки, лікування буде більш швидким і ефективним. А головне, якщо бегонія росте в сприятливому середовищі і за нею правильно доглядають, то вона практично не хворіє.