Сьогодні конструкції теплиць з профільної труби можна зустріти практично на будь-якому присадибній ділянці. І не дивно, адже будівельний матеріал володіє особливостями, що вигідно відрізняють його від звичайної металевої труби і дерева.
У цій статті ми розглянемо переваги парників з профілю, розповімо, як вибрати матеріал. Також тут міститься покрокове керівництво з проектування та будівництва арочної теплиці з профільованої труби.
Переваги профтруби для теплиць, вибір виду, розміру
З це матеріалу зводяться конструкції різних типів, все залежить від побажань і потреб господаря присадибної ділянки.
Плюси металлопрофільних теплиць
- Значна міцність саморобної теплиці з профільної труби при відносно невеликій вазі. Цей ефект досягається за рахунок геометрії перетину – квадратного або прямокутного. Чотири ребра забезпечують достатню жорсткість елементів конструкції. Порівнянна по міцності звичайна кругла труба при однаковому приблизно перетині (напр. 30 мм) буде важити набагато більше. Теплиця з оцинкованої труби 25х25 мм здатна витримувати високі снігові / вітрові навантаження незалежно від того, чим вона покрита.
- При монтажі площині елементів мають велику площу зіткнення. Результат – висока міцність сполучних вузлів. Це особливо важливо, якщо планується варити теплицю з профільної труби своїми руками – конструкція виходить дуже міцною.
- Доступні різні способи з’єднання деталей теплиці між собою. Це зварювання, саморізи, гвинти, хомути-краби. Вони можуть використовуватися самостійно або в комбінації один з одним.
- Профільна труба продається вже з антикорозійним покриттям. Після завершення будівництва теплиці доведеться обробляти тільки місця зрізів / стиків деталей.
- Теплиці з профтруби можуть монтуватися на фундамент або без нього.
Теплиця будиночком з профільної труби квадратного перетину, вкрита полікарбонатом
Зверніть увагу: перераховані переваги профільної труби дозволяють використовувати її для будівництва теплиць будь-якої площі і геометрії. Обмежень немає ніяких, треба тільки правильно вибрати вид перетину і розмір профілів.
Як вибрати профільну трубу для теплиці
- Матеріал виготовлення. У продажу є сталеві пофарбовані труби і оцинковані. Перші дешевше, однак покриття з часом руйнується, оголена сталь почне іржавіти. Оцинкованої профільної труби для теплиць ці проблеми не загрожують, прослужить споруда з неї близько 20 років. Найякісніший матеріал повинен мати маркування ГОСТ 14918-80.
- Перетин, товщина стінок. Якщо буде будуватися невеликий парник, то тут матеріал вибирається, як то кажуть, на око. Наприклад, маленька теплиця з профільної труби 20х40 мм, товщина стінки – 3 мм. Значення тут можуть варіюватися в більшу або меншу сторону. Щоб вибрати труби для великогабаритної споруди, слід заглянути в СНиП, а саме в розділи П-23-81 і 2.01.07-85.
Зверніть увагу: теплиці площею від 10 м2 без попередніх розрахунків із застосуванням СНиП будувати не можна. Неправильно спроектована конструкція може деформуватися або зруйнуватися під власною вагою або сніговими / вітровими навантаженнями.
Щоб зробити теплицю з металевих труб своїми руками, треба правильно підібрати переріз профілів
Проект і виготовлення теплиці з профільної труби
Уважне складання креслень, правильні розрахунки – це запорука безпроблемного будівництва.
Проектування, складання креслень
Перш за все вирішуємо для себе, якого типу конструкція нам потрібна: одно- або двосхилим, дугова, арочна, з фундаментом, без нього … Далі накидаємо приблизний ескіз того, що нам потрібно. Має сенс пошукати фото відповідних конструкцій в інтернеті і малювати на їх основі, але зі своїми правками. На ескізі відзначаємо приблизні розміри конструкції, розташування фрамуг, дверей.
Вибираючи розміри і форму теплиці слід враховувати наступне:
- Розташування дерев і високорослих багаторічників в безпосередній близькості від майбутньої споруди.
- Розташування будівельного майданчика щодо житлового / дачного будинку.
- Види культур, які будуть вирощуватися в закритому грунті.
- Вітрові та снігові навантаження в регіоні. Чим вони вище, тим крутіше повинні бути скати парника.
Нижня частина каркаса теплиці з профільної труби, креслення – ескіз
На етапі складання ескізу виставляються тільки приблизні параметри: ширина, довжина, висота. При складанні ж креслень теплиці з профільної труби з розмірами не можна помилятися – все повинно бути точно до міліметра. Під час креслення обов’язково виставляємо розміри кожної деталі, навіть якщо вони дублюються. Як це робиться ви можете подивитися на наступному кресленні.
Зверне увагу: коли креслення буде готовий, розраховуємо кількість витратних матеріалів – робимо кошторис для покупок. Зазвичай дані виставляються на цьому ж аркуші, справа вгорі або внизу.
Робимо теплицю з профільної труби своїми руками, креслення з виносом розмірів
Проекцій креслень повинно бути стільки, щоб будівельник точно розумів, яка деталь куди йде. При цьому вузли з’єднань елементів повинні отрісовиваться окремо. Так чинимо з каркасом теплиці з профільної труби, всіма фрамугами і дверима.
Виготовлення теплиці з профільної труби, креслення торцевої частини
Монтаж фундаменту
Фундамент для теплиці, якщо тільки це не термос, робиться стрічковий, з армуванням або без нього – в залежності від габаритів будівлі. Він повинен бути замкнутим, без розривів по периметру. Параметри траншеї:
- Висота – 40 см.
- Ширина – 40 см.
По краю робимо опалубку-настройку, вона повинна виступати з землі на 20 см. На дно траншеї засипаємо пісок (5 см), трамбуємо, потім гравій – 10 см. Далі укладаємо заздалегідь пов’язаний армопояс. Заливаємо все піщано-бетонною сумішшю (3/1). Разопалубку робимо через 4 дня, тоді ж приступаємо до подальшого будівництва. Виняток – масивні парники площею від 15 м2. Тут доведеться чекати набору фундаментом повної міцності – 28 днів.
Схема теплиці з профільної труби, своїми руками встановити заставні деталі під обв’язку нескладно
Зверніть увагу: до заливки бетону в фундаментної траншеї виставляємо і фіксуємо закладні деталі, на які згодом буде кріпитися обв’язка теплиці з профільної труби.
Як зібрати каркас з профільної труби своїми руками
Перш за все готуємо деталі, з яких буде збиратися теплиця. Профільну трубу нарізаємо, розкладаємо недалеко від будівельного майданчика так, щоб все було під рукою. Треба зігнути дуги для верхньої частини. Для цього доведеться придбати або зібрати своїми руками трубогиб.
Як загнути профільну трубу для теплиці, на відео розповідається про самостійній збірці трубозгинаючого верстата і роботи на ньому
Будівництво починаємо з монтажу обв’язки. Вона кріпиться на заставні, встановлені при заливці фундаменту. Профільну трубу прикручуємо до закладних за допомогою гвинтів. Затягуючи кріплення, орієнтуйтеся на будівельний рівень – обв’язка не повинна мати перекосів по площині. Стики елементів обварюються.
Далі черга установки арок. Якщо заплановано посилення їх верхній частині, то робимо це на землі, на рівному майданчику, також за будівельним рівнем. Працюємо зварюванням, гвинтами або хомутами-крабами. Арки кріпляться на обв’язку за допомогою зварювання або сталевих куточків з саморізами. Після того, як буде виставлена вся довжина теплиці, збираємо торцеву частину.
Як зварити теплицю з металевих профільних труб: арки виставляються після монтажу посилення верхньої частини
Монтаж полікарбонату
Полікарбонат починаємо монтувати з торців. Прямокутний лист прикручуємо на місце, а потім обрізаємо його за формою каркаса – найкраще це робити електричним лобзиком. Після накриваємо інші поверхні теплиці з металопрофілю. Ні в якому разі не укладаємо покривний матеріал внахлест. Листи повинні щільно зістиковуватися. Для герметичності в стики встановлюється роз’ємний профіль.
Зверніть увагу: для кріплення полікарбонату на теплиці з профільної труби використовуємо спеціальні Термошайби. Вони забезпечують герметичне з’єднання укривного матеріалу з каркасом. В процесі стежимо, щоб кріплення входили в пластик строго вертикально.
Виготовлення теплиці з профільної труби своїми руками: конструкція, вкрита полікарбонатом