Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

Перше, що потрібно зрозуміти – важливість правильного підходу, акуратного оформлення і ретельно продуманих дій. Електрика – не той випадок, коли можна задекорувати, і нехай воно працює. Після укладання проводки, комутації з’єднань і завершення оздоблювальних робіт доступні лише дрібні, незначні зміни в проводці, тому схема електропроводки в квартирі спочатку несе на собі велику міру відповідальності і від неї залежить безпека і житла, і людей.

Якщо ви не маєте досвіду або його явно недостатньо, то виготовлення розводки електропроводки в квартирі не варто проводити самостійно – електрик часто як сапер, тобто, будь-яка помилка може стати фатальною. Іноді корисно попрацювати підсобником, щоб зрозуміти основні принципи і суть справи, а вже потім братися за монтаж або виготовлення електричної схеми проводки в квартирі.

Про складне, але простими словами

Мета нашої статті не в тому, щоб переконати читача в легкості електромонтажу (ця робота важка і вимагає знань і підготовки), а в тому, щоб дати необхідні початкові знання по складанню і читання типових схем електропроводки квартири і їх елементів. І не чіпляйтеся професіонали, що терміни і поняття наводяться простим і зрозумілим для «неелектріков» мовою, так як мета цієї статті, написаній професіоналом-електриком, – допомогти початківцям розібратися і зрозуміти суть справи, без занурення в складні поняття.

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

Мова піде не складною і технічно виконаної документації, а про ескізний, тобто, простій і зрозумілій відображенні на папері проводки, комутаційних елементів і кінцевих споживачів: вимикачів, світильників, вимикачів та інших елементів схем проводки в квартирі або будинку.

Види схем електропроводки в квартирі

Пересічному громадянинові повинні бути відомі два основних види схем:

1. Принципова схема електропроводки в квартирі

У цьому виді схем все компоненти відображаються у вигляді простих елементів: вступної щит, лічильник, автоматика і споживачі. Часто таку схему спрощують (як на малюнку), але краще, коли на такій схемі враховано і кількість споживачів, в тому числі – кількість розеток по кожному приміщенню окремо.

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

Пояснимо: вступної щит – один, в ньому завжди повинен бути один вступної автомат, дифавтомати або УЗО на розетки (якщо в квартирі або будинку є захисне заземлення, а воно повинно бути по ПУЕ – діючими правилами), і кілька автоматичних вимикачів (в залежності від кількості кімнат і величини навантаження на розетки. А від відповідного автомата – лінія до розеток, світильників або іншим електроприладів. або просто вказується кількість «точок» в окремому приміщенні, наприклад – 4 розетки, 3 групи світильників і т. д.

Така схема допоможе не тримати в голові дуже важливі цифри: сумарне навантаження на кожну лінію проводки і загальну сумарну потужність всіх електроприладів, а мати цифри на папері. Тоді, маючи схему електропроводки в квартирі з урахуванням потужності навантаження, буде легше побачити, якого перетину повинен бути введення в квартиру і чи є розеткові або інші лінії до приладів, які слід прокладати проводити не 2,5, а більшого перетину.

Важливо! Вся електропроводка в квартирі прокладається ВИКЛЮЧНО мідним дротом або кабелем (ніякого алюмінію!), що мають перетин:

– Для силових ліній – не менше 2,5 мм. кв.

– Для ліній освітлення – не менше 1,5 мм. кв.

2. Монтажна схема електропроводки квартири

На цьому виді схем теж промальовується і кількість і розташування основних електроточок: вступного щита, лічильника і споживачів, але вже з прив’язкою до конкретного приміщення. На цій схемі (знову просимо: Нехай не гніваються професіонали!) Можна зобразити зрозумілим для себе мовою або картинками все, що вам необхідно. Якщо вам знайомі правильні зображення цих елементів – краще користуватися ними, а якщо немає, то на схемі видно, як це можна зробити без снобістських проблем. Головне, щоб дивлячись на цю схему ви самі зрозуміли, що і куди йде, а також де і скільки чого буде.

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

Важливий етап – попередня, але точна розстановка меблів та іншого!

Якщо ви читаєте цю статтю, написану по-російськи, то вам відомі вимикачі за дверима або в шафі і розетки під столом або за диваном. Так ось, щоб цього не було у вас, почніть вдумливо аналізувати майбутню розстановку меблів і розташування електроприладів. А для цього приготуйте як мінімум десяток копій плану вашої квартири, виготовлених вручну або на копіювальному автоматі. Непогано, якщо ви також запасеться і копіями плану окремих приміщень для подальшої розмальовки схем проводки по кімнатах.

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

У цій схемі ви ручкою або олівцем «розставите» нічого не забувши всі меблі, а також вже куплені або імовірно придбані в майбутньому прилади (плюс-мінус кілька сантиметрів для маневру). Причому, практика довела: спочатку обговоріть ці нюанси з домочадцями, щоб їм розстановка була зручна. І тільки після цього з урахуванням отриманих і нанесених на схему проводки в квартирі відстаней «розміщуйте» розетки, вимикачі та інше.

Як розмалювати освітлення і розетки

Після успішного закінчення розмальовки схеми проводки, гармонійно вписаною в інтер’єр, виготовте окрему монтажну схему електропроводки квартири без зайвих подробиць, але з точними відстанями, висотами, типами розеток і вимикачів (одинарні, подвійні, потрійні і подібне). І не забудьте зробити кілька копій готового проекту схема розводки електропроводки в своїй квартирі – якщо один загубиться або зіпсується, завжди буде резервний (добре зберегти копію в комп’ютері для подальшого роздруку).

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

В принципі, на одному аркуші, окремому для кожного приміщення, можна поєднати і лінії освітлення, і розеток. Для досвідченого електрика вони і так зрозумілі, а для початківців є проста порада: візьміть ручки або маркери різних кольорів: один для освітлення, інший – для розеток і прокреслите лінії до розподільних коробок. (Правила розміщення комутаційних і настановних коробок ми опишемо в окремій статті).

Маршрути прокладки проводів – теж окрема, пов’язана безпосередньо з монтажем історія. Але ось що варто пам’ятати: така схема електропроводки в квартирі буде коштувати від 50 доларів в однокімнатній, а в великогабаритної квартирі і того більше, метикує, яка вигода і економія?

І на закінчення

Ця стаття не відповідає на всі питання, однак принцип і підхід зрозумілі: саме так найбільш просто виконується схема розводки електропроводки в квартирі. За такою схемою будь-яка нормальна електрик все зрозуміє і правильно встановить. А ви заощадите пристойну суму.

Як скласти і як користуватися схемою електропроводки в квартирі

До того ж, типова схема електропроводки квартири не дефіцит, її неважко знайти в Мережі і адаптувати до умов своєї квартири. А якщо вам знайомі Фотошоп і Корелов, то вам буде потрібно не більше години для того, щоб в кращому вигляді роздрукувати готову, красиву і професійну монтажна схема електропроводки квартири.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*