При нинішньому достатку оздоблювальних матеріалів в профільних магазинах, лідерами для використання в санвузлах залишаються панелі ПВХ і кахельна плитка. Вони являють собою оптимальні варіанти по співвідношенню ціна-якість-зовнішній вигляд. Рідше в якості обробки застосовуються: мозаїка, дерево і декоративна штукатурка.
З цієї статті ви дізнаєтеся, як зробити ремонт санвузла своїми руками, поетапно, за допомогою панелей ПВХ і кахельної плитки. Крім того, тут міститься невеликий огляд по іншим оздоблювальним матеріалам і фото суміщених санвузлів після ремонту.
Ремонт санвузла: панелі ПВХ
Панелі ПВХ для ремонту суміщених санвузлів в хрущовках сьогодні використовуються досить часто. Така обшивка довговічна, не боїться вогкості і перепаду температур. А ціна такої обробки під ключ може бути цілком бюджетної. Крім того, пластикові панелі легко встановлюються своїми руками. Єдиний мінус такої обробки – чутливість до деяких видів побутової хімії.
Підготовка необхідних матеріалів до ремонту
З вибором пластикових панелей все зрозуміло, тут ми орієнтуємося на їх довжину і ширину – в залежності від параметрів спільного або роздільного санвузла в кошторисі. Ну і, звичайно ж, підбір кольору. Але ось до вибору правильного матеріалу для виготовлення обрешітки необхідно поставитися уважно. У будівельному магазині можна купити три варіанти:
- Спеціальна монтажна рейка, пластикова або металева. Така обробка хороша тим, що панелі до неї кріпляться спеціальними зажимами – кляймерами. При необхідності панелі легко можна зняти і встановити назад. На фото внизу зображений зразок пластикової монтажної рейки з кляймерами.
- Алюмінієвий профіль. З нього простіше робити обрешітку на стіни складної форми, або мають викривлення в площині. На профіль ж монтується короб з гіпсокартону, якщо в ньому виникає необхідність.
- Дерев’яний брусок. Це хороший варіант, якщо ваша мета – недорогий ремонт. Однак дерево в санвузлі використовувати можна тільки в разі, тільки якщо в приміщенні хороша вентиляція і немає ні натяку на появу цвілі.
Зверніть увагу: ремонт в санвузлі не припускав монтаж панелей ПВХ відразу на стіну, лати тут обов’язкове. Під обробкою повинна бути забезпечена циркуляція повітря. Це дозволяє уникнути накопичення вологи на зворотному боці панелей і безпосередньо на стінах.
Ремонт санвузла: фото пластикової монтажної рейки з кляймерами
Крім самої обробки пластиком і обрешітки під неї нам знадобиться фурнітура: внутрішні і зовнішні кути, з’єднувачі, бічні, верхні і нижні обмежувачі. Як вони виглядають і як встановлюються, ви можете розглянути на наступному малюнку:
Як обшити санвузол пластиковими панелями: фурнітура, яка знадобиться вам для роботи
Монтаж обрешітки під обробку пвх панелями
Так як панелі обробки в санвузлі завжди встановлюються вертикально, то лати робиться, відповідно, горизонтальною. Від однієї рейки до іншої має бути відстань не більше 60 см. Якщо стіни мають викривлення, то в процесі монтажу обрешітки компенсуємо їх за рахунок п-образних кріплень. Компенсація повинна бути зроблена як горизонтальна, так і вертикальна.
Окрему увагу слід звернути на місця, де розташовуються водяні лічильники і вентилі. Вони ні в якому разі не повинні перекриватися латами під час ремонту. На фото внизу ви можете подивитися, яким чином коригується система обрешітки відповідно розташуванню лічильників і вентилів. Згодом в цих місцях повинні бути організовані технічні люки.
Ремонт в суміщеному санвузлі. Фото зроблено після закінчення монтажу обрешітки
Установка обробки на монтажну рейку
Перш за все, монтуємо фурнітуру для внутрішніх кутів. Фурнітурні рейки виставляємо на їх місця, і защелкиваем кляймерами по всіх елементах обрешітки, праворуч і ліворуч. За допомогою будівельного рівня перевіряємо вертикальність монтажу. Потім кріпимо до обрешітки верхні і нижні обмежувачі.
Ремонт санвузла в хрущовці. Фото установки фурнітури внутрішнього кута
Тепер беремо першу панель, розгортаємо гребенем вліво. Потім заносимо її праворуч від внутрішнього кута, трохи вигинаємо на себе і заправляємо краю в обмежувачі. За обмежувача, як по полозах, зрушуємо панель так, щоб її гребінь до упору увійшов в паз фурнітури кута. Тепер, за допомогою кляймер, обробка «пристібається» за нижній край паза до монтажних рейок. Подальша обробка санвузла пластиковими панелями ведеться за тим же принципом.
Ремонт маленького санвузла: кріплення обробки кляймерами
Кріплення на саморізи
Послідовність установки елементів тут буде точно такий же, як в описі з монтажною рейки. Змінюється тільки спосіб кріплення панелей на обрешітку. Використовуватися будуть невеликі саморізи, і прикрутити їх можна двома способами:
- Саморіз вкручується в нижній край паза.
- Саморіз вкручується в обрешітку, впритул до нижнього краю паза, і притискає його краєм капелюшки. У цьому випадку не відбувається пошкодження самої панелі, і після зняття обробка легко може бути встановлена назад.
Обидва варіанти наведені на наступною схемою:
Санвузол, ремонтні роботи: як кріпиться обробка
Зверніть увагу: в цьому розділі була згадана установка технічних люків. У будівельних магазинах ви завжди можете знайти моделі з пластику або алюмінію, готові до установки. В цьому випадку лати робиться з урахуванням розмірів куплених люків.
Ремонт санвузла своїми руками. Відео розповідає про те, як зігнути пластикову панель для зовнішнього кута.
Ремонт суміщеного санвузла в квартирі: кахельна плитка
Кахельна плитка була і залишається найпопулярнішим матеріалом з використовуваних для євроремонту ванних. Вона має відмінний зовнішній вигляд, довговічна, не боїться високої вологості і впливу побутової хімії. Правда, такий ремонт вам обійдеться дорожче, ніж якби ви використовували для обробки панелі ПВХ. Скільки коштує кахель – залежить від якості і країни виробника.
Підготовка до ремонту
На відміну від пластикових панелей, плитка для санвузла вимагає ретельної підготовки стін. Вони повинні бути ретельно вирівняні і зашпакльовували. Чим рівніше підстава, тим безпроблемно буде весь процес укладання. Також вам необхідно встановити направляючу рейку. Вона виставляється за допомогою будівельного рівня. Рейка ця тимчасова, і після застигання перших рядів плитки вона знімається.
Для ремонту нам знадобиться наступне:
- Кахельна плитка.
- плитковий клей.
- Шприц-балон силіконового клею і розчинник для нього.
- Будівельні рівні: звичайний і лазерний.
- Пластмасові хрестики для плитки (2 мм).
- Шпатель простий і зубчастий.
- Рейка з алюмінієвого профілю для направляючої.
Фото ремонту санвузла своїми руками: установка направляючої і розмітка розташування плиток
Зверніть увагу: підрізування плитки по обидва боки стіни повинна бути однаковою. Для цього відзначаємо середину стіни, і ця точка буде серединою центральної плитки. Виходячи з цього, розмічаємо розташування інших плиток першого ряду.
Укладання першого ряду обробки
Плитковий клей наноситься в такій послідовності:
- Тонким шаром на стіну, рівним широким шпателем.
- Трохи товщі на саму плитку, рівним шпателем.
- За нанесеному клею проводимо зубчастим шпателем.
Плитка для санвузла. Фото нанесення клею
На фото ремонту ви бачите, що першою виставляється плитка, яка в ряду буде другий. Тобто спочатку кладемо цілу плитку, а потім ту, яка була підрізала. Потім в шви обробки вкладаємо пластикові хрестики і перевіряємо всі за допомогою рівня, в декількох напрямках. Чим більше нерівностей має сама плитка, тим ретельніше повинна бути ця перевірка в процесі ремонту.
Фото обробки суміщеного санвузла: укладання перших плиток
Далі ряд продовжуємо по порядку. Якщо з’являється необхідність зробити в плитці отвори під труби, то зробити розмітку для них можна двома способами:
- Заміри рулеткою: відстань від направляючої до центру труби і від краю попередньої плитки до центру труби.
- Встановлюємо лазерний рівень перехрестям на центр труби, а потім прикладаємо на це місце плитку. Відзначаємо на ній точку перехрестя.
Отвір в плитці вирізається за допомогою дриля з насадкою «коронка». Далі з обробкою працюємо також.
Фото обробки санвузлів плиткою: розмітка для різання отворів
Продовжуємо ремонт: обробка стіни над ванною
Тут також буде потрібно установка тимчасової направляючої і розмітка від центру стіни. Напрямна виставляється над ванною на висоті, що дорівнює довжині однієї плитки. Працюємо так, як це було описано вище. Після закінчення обробки всіх стін можна монтувати ванну.
Фото обробки санвузла кахлем: монтаж плитки над ванною
Зверніть увагу: до укладання ряду безпосередньо над ванною можна приступати тільки після того, як остання буде жорстко зафіксована. Стик між стіною і ванною обов’язково закладається силіконовим герметиком.
Закінчуємо ремонт: останній ряд над ванною
Тут в якості направляючої виступає сама ванна. Ось тільки ідеально рівно, як рейку профілю, ванну ми ніколи не виставимо. Тому після розмітки розташування плиток робимо вертикальні виміри для кожної з них. Відповідно до цих вимірами здійснюємо підрізування обробки.
При нанесенні плиткового клею нижній край залишаємо вільним приблизно на 2 см. А на це місце наносимо силіконовий герметик – це дозволить створити повністю герметичний шов. Далі обробку ведемо як зазвичай, перевіряючи рівнем і виставляючи пластикові хрестики. Виступаючий з-під оздоблення силікон відразу ж витираємо ганчіркою, змоченою в розчиннику.
Ремонт санвузла в панельному будинку: завершення плиткової кладки
Ремонт в санвузлі: інші варіанти обробки
Вище наведено керівництво по ремонту санвузла за допомогою двох найпопулярніших матеріалів: панелей ПВХ і кахельної плитки. Однак є ще три варіанти: обробка деревом, штукатуркою і мозаїкою. У цьому розділі буде невеликий огляд про них.
Оздоблення санвузла деревом
Дерево це живий, екологічний матеріал, що володіє до того ж високими декоративними якостями. Воно підходить для обробки будь-яких по призначенню приміщень, і санвузлів в тому числі. Ремонт, зроблений із застосуванням дерева, буде радувати вас протягом довгого часу. Але, звичайно ж, за умови, що для ремонту буде підібрана деревина правильної породи. Крім того, в не залежності від того, яким буде дерево, в приміщенні повинна бути обладнана примусова вентиляція.
Зверніть увагу: в санвузлі завжди підвищена вологість повітря, тому туди слід вибирати деревину стійку до вологи, грибків і гнилі. До таких порід відносяться: модрина, дуб, кедр, мербау, тик, бамбук. Перераховані види деревини мають різне співвідношення ціна / якість, причому розкид цін тут значний, і ви завжди можете підібрати влаштовує вас варіант для ремонту.
Капітальний ремонт санвузла: обробка деревом
Декоративна штукатурка для ремонту санвузла
Декоративна штукатурка це відносно новий матеріал, і основні місця його застосування – холи, вітальні і їдальні. Однак поступово ця ситуація змінюється, і обробку з штукатурки можна зустріти і в санвузлах. Матеріал має масу позитивних якостей:
- хороша паропроникність.
- Невибагливість в експлуатації та догляді.
- Оригінальний зовнішній вигляд, можливість створення малюнків на поверхні покриття.
Також як і дерево, декоративна штукатурка вимагає хорошої вентиляції в санвузлі. В ідеалі – примусової.
Санвузол: ремонт з обробкою декоративною штукатуркою
Ремонт санвузла: оздоблення мозаїкою
Мозаїка виготовляється з тих же матеріалів, що і керамічна плитка, а тому має всі її якостями:
- вологостійкість.
- Стійкість до фізичних і хімічних впливів.
- Простота в догляді.
- Стійкість до перепадів температур.
За зовнішнім виглядом така обробка може виглядати на багато цікавіше звичайної плитки. Магазини оздоблювальних матеріалів сьогодні можуть запропонувати каталог з масою варіантів мозаїки, різної по малюнку і вартості. А укладати її на стіну не набагато складніше, ніж кахельну плитку.
Санвузол з обробкою з мозаїки