Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Підтримка правильного температурного режиму, вологості і припливу свіжого повітря – ось три важливі чинники, які повинен забезпечити автомат для провітрювання теплиці. Так чи важливий цей процес для росту і плодоношення рослин, на що ще впливає відсутність свіжого повітря, коли захворіють чи рослини, ці питання виникають у дачників при влаштуванні системи вентиляції.

У представленій статті описані основні правила провітрювання, дані оптимальні схеми розміщення активних і пасивних засобів провітрювання. Описана конструкція саморобного автомата відкривання кватирок для теплиць.

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Важливість процесу провітрювання

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Арочна теплиця з автоматичною кватиркою системи природного провітрювання

Процес провітрювання для теплиць важливий за чотирма основними причинами:

 1. Оптимальний температурний режим. Максимальна вегетація більшості культурних рослин відбувається при оптимальному температурному діапазоні 20-30 ° С. Перевищення температури, навіть при інтенсивному поливі, може привести до в’янення рослин, теплового удару і обпадання зав’язі.
 2. Добові коливання температури сприяють загартовуванню рослин. Цей процес необхідно практикувати, якщо в теплиці вирощується розсада, призначена для пересадки у відкритий грунт.
 3. Боротьба з шкідниками. Деякі типи цвілі і комах шкідників дуже швидко розмножуються при високих температурах і вологості. Знизивши ці показники до нормального рівня можна загальмувати інтенсивне розмноження шкідників, а потім знищити їх, застосовуючи набагато менше пестицидів.
 4. Запилення рослин. Навіть не враховуючи, що через відкриті прорізи для провітрювання можуть залетіти комахи запилювачі, інтенсивний рух повітряних мас в теплиці сприяє перехресному запиленню між рослинами за допомогою вітру.

Способи провітрювання

На сьогоднішній день практикують кілька способів автопроветріванія для теплиць. Їх можна умовно розділити на примусові і природні. Останні, в свою чергу, діляться на енергозалежні пристрої з електроприводом і системи автоматичного провітрювання теплиці з термопріводом.

Примусове провітрювання

Пристрій примусового провітрювання теплиць своїми руками полягає в установці двох вентиляторів. Витяжного, що видаляє з теплиці перегрітий надмірно вологе повітря. І нагнітає, який обладнаний системою нагріву для використання взимку. Допускається об’єднувати ці функції в єдиний механізм. Для великих теплиць рекомендується використання додаткових внутрішніх вентиляторів, їх призначення – перемішування повітряних потоків, запобігання утворенню зон застою і перерозподіл свіжого повітря.

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Вентилятори, встановлені всередині теплиці з полікарбонату

Важливо! Система примусового провітрювання є енергозалежною і повинна укомплектовуватися акумуляторами для роботи під час перебоїв з подачею електрики.

Електричні провітрювачі

Автоматичні, енергозалежні провітрювачі з електричними приводами для кватирок теплиць мають суттєві переваги над автономними гідравлічними, пневматичними і біметалічними пристроями для провітрювання:

 • Точне регулювання, зручний і швидкий спосіб зміни налаштувань порогового значення температури, при якому відбувається спрацьовування;
 • Висока потужність силового приводу здатного відкрити за раз кілька вікон;
 • Може використовуватися для теплиць, де зроблена багатоступенева настройка провітрювання (спрацьовування при одній температурі вночі і при іншій днем).

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Схеми пристрою автомата для провітрювання теплиці своїми руками

А. Структурна схема під’єднання електроприводу провітрювача для відкривання торцевих кватирок теплиці;

Б. Принципова контактна схема під’єднання електроприводу до мережі електроживлення;

 • 1 – терморегулятор ТЛ-3;
 • 2/3 – Реле керування електроприводом;
 • 4 – Виносний термодетектора;
 • 5/6 – Виносні контрольні вимикачі відкриття / закриття;
 • 7 – Електропривід з редуктором ПР 1М;
 • 8 – Вал;
 • 9 – Трос;
 • 10 – Кватирку.

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Електричний привід для пристрою автоматичного відкривача кватирок для теплиць своїми руками

Пневматичні і гідравлічні відкривачі

Обидві системи мають схожий принцип дії. Робоча речовина, що знаходиться в герметичному контейнері при впливі температури розширюється і виштовхує шток, який і відкриває вікно.

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

Схематичне зображення автомата для провітрювання «Дуся сан»

 1. Металевий гідроциліндр з термопріводом;
 2. Кріплення циліндра;
 3. шток;
 4. штовхач;
 5. Кріпильний шплінт;
 6. фіксатор;
 7. Нерухомий важіль;
 8. Робочий важіль;
 9. Куточок для кріплення до каркасу теплиці;
 10. Пристрій для кріплення до дерев’яної рами вікна;
 11. Пристосування для кріплення до алюмінієвої або металопластикової рамі окра.

Розповідь про конструкції пристрою пневматичного провітрювача, відео:

Важливо! Всі автомати для провітрювання теплиць на основі розширення речовин мають велику інерційність, тому при різкому підвищенні температури краще зробити відкриття вент каналів вручну.

Пристрій автоматичного провітрювання своїми руками

Існує безліч саморобних пристроїв, які з успіхом функціонують на дачних ділянках. Вони можуть відкривати кватирки і вікна невеликої конструкції. Одним з найбільш простих, дешевих, але ефективних є пристрій «банкового» механізму самовідкриваючимся кватирки в теплиці своїми руками.

Вибір і установка автомата для провітрювання теплиці

«Банкова» схема самовідкриваючимся саморобної системи

 1. Противагу на фрамузі (дерев’яний брус);
 2. Вентиляційна фрамуга;
 3. Вісь обертання;
 4. Кріплення малої місткості до фрамузі.

Принцип дії пристрою відкриття кватирки для теплиці з полікарбонату автомат наступний. При підвищенні температури в приміщенні теплиці вода з герметично закритою верхньою банки перетече в нижню, яка і відкриє отвір для провітрювання. Після зниження температури у верхній ємності утворюється вакуум, що втягує надлишки води. Після того як нижня банку стане легше, противагу поверне фрамугу на місце.

Що потрібно для пристрою механізму провітрювання теплиці з полікарбонату своїми руками:

 • Дві банки 1л і 3 л;
 • Дві кришки, металева і капронова;
 • Мідна трубка діаметром 5-8 мм, довжиною 300 мм;
 • Гнучка трубка: від крапельниці, водяного рівня і т.п.
 • Герметик: олово або силікон.

У 3 літрову ємність наливається 800 мл води, герметично закупорюється кришкою з попередньо упаяний мідною трубкою, яка не повинна діставати до дна 2-5 мм. Гнучка трубка вставляється в капронову кришку і герметизується. Вона не повинна діставати до дна 2-3 мм. Надівається на маленьку банку, при необхідності стики додатково герметизуються.

Елементи силового приводу відомого під назвою пневмогидравлический сифон автоматичної кватирки для теплиці з полікарбонату розвішуються, як зазначено на схемі. Пристрій готовий до експлуатації.

Висновки

Теплицю з автоматичним провітрюванням цілком можна спорудити самостійно, використавши універсальні заводські пристрою або саморобні механізми відкриття. При цьому головне налаштувати відкривачі на потрібний діапазон температур.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*