Багато дачників люблять перець Гогошари. У неї оригінальна форма, висока врожайність. Смак він змінює залежно від овочів, посаджених поруч. Його добре консервувати, зберігати і перевозити. Хто ще не знайомий із цим сортом, неодмінно полюблять його за невибагливість і відмінні якості.
Походження сорту перцю Гогошари
Сортотип солодкого перцю Гогошари був виведений у Молдавському науково-дослідному інституті овочівництва в ході селекційних робіт. Співробітники надали новій культурі стійкість до багатьох захворювань і приємні смакові якості.
Великого поширення набув перець у Молдавії, західній і південній частині України, на півночі Румунії. Часто його називають перець-ратунда.
Опис і характеристика
Це дуже теплолюбна рослина. У відкритий ґрунт висаджувати можна в теплому кліматі. В інших регіонах країни підходить тільки тепличне культивування. Температура при вирощуванні не повинна бути нижче +16 градусів . Від холоду пагони замерзають, квіти і зав’язі опадають.
Термін вирощування від 100 до 130 днів. Урожайність хороша. При вирощуванні в теплиці при належному догляді можна отримати до 9 кг з кв. м.
Опис кущів
У цього сорту перців невисокі і не розлогі кущі, помірно гіллясті. У висоту можуть досягати 50 см, в ширину до 45 см.
Вирощувати можна без застосування додаткової опори. Досвідчені дачники рекомендують підставляти кілочки під гілки при рясному врожаї, щоб під вагою плодів вони не обламалися. Гілки тендітні, тому не буде зайвою додаткова підтримка.
Характеристика плодів
У перців Гогошари невеликі приплюснуті плоди, схожі на гарбузики. Ребристі, мають 4 камери. Забарвлення буває червоним, жовтим або помаранчевим.
Основні переваги плодів:
- соковита щільна м’якоть до 1 см товщини;
- зручна вага від 50 до 140 г;
- смак солодкий без гіркоти;
- низька калорійність;
- високий вміст вітамінів;
- поступово дозрівають у зібраному вигляді.
Плодоніжка у перців потужна і міцна, тому багато плодів спрямовані вгору.
застосування
Господині віддають перевагу перцю сорту Гогошари через незвичайну форму і товсту м’ясисту стінку плода. Використовувати овоч можна в перших, других стравах, запікати, готувати з ним соуси, маринувати за класичним варіантом і з медом.
Невелика насіннєва камера не дає можливості фарширувати перець, але трапляються й такі рецепти. Фарширують Гогошари не тільки м’ясом, а й тушкованими яблуками з кабачками і цибулею з лимоном.
Перець цього сорту довго зберігається у свіжому вигляді в прохолодному приміщенні. Його зривають недостиглим, поки колір із зеленого не став змінюватися на червоний або жовтий. Поступово він дозріє, прийде час вживати його в їжу. Для зберігання плоди можна порізати і заморозити.
Перець Гогошари зручний у вирощуванні та застосуванні сорт. З цієї причини він користується популярністю у дачників, його із задоволенням купують господині.
Різновиди
У сорту є багато різновидів, що дозволяє дачникам вибрати параметри на свій розсуд. Характеристики відрізняються кольором, зовнішнім виглядом, терміном дозрівання, вагою плодів.
Ратунда
Класичний представник сорту. Забарвлення плодів яскраво-червоне, форма нагадує маленький гарбуз, оскільки приплюснута зверху і знизу. Смак перцю Ратунда відрізняється специфічною гостротою, але гіркота відсутня. Стінки плодів не товсті, до 0,5-07 см, середня вага перців до 120 г.
Рубіновий
Цей різновид може переносити більш низькі температури. Плоди круглі з яскраво вираженими ребрами. Колір від темно-червоного до бурого. Стінки плодів соковиті та м’ясисті, досягають у товщину 1 см. Середня вага перців до 150 г.
Колобок
Плоди у формі кулі висотою до 8 см, вагою близько 150 г. Досягають зрілості на 135 день після посіву. М’якоть щільна соковита, понад 1 см.
Початкове забарвлення зелене, у міру дозрівання перці стають червоними. Урожайність середня, до 4 кг з 1 кв. м. м. Смак солодкий. Чудово підходить для консервування, оскільки не втрачає форму під час приготування.
Оленька
Високоврожайний різновид. З 1 кв. м збирають до 9 кг перців. Фахівці рекомендують вирощувати цей сорт у теплиці. Забарвлення плодів змінюється в міру дозрівання із зеленого на бордове, м’якоть має солодкий смак із приємним післясмаком. З успіхом застосовується у свіжому та консервованому вигляді.
Цукерка
Плоди дрібні, вагою до 60 г. Оригінальна форма – верхня частина широка, внизу загострений кінчик. М’якоть солодка, стінки плода товщиною до 7 мм. Під час розрізання відчувається характерний приємний аромат.
Ранньостиглий сорт, для дозрівання потрібно 90 днів. Підвищена стійкість до захворювань. При грамотному догляді з одного куща можна зібрати до 1,5 кг овочів. Часто перчики цього сорту консервують цілком.
Ароматний золотий ювілей
Плоди круглої форми зі слабо вираженими ребрами. Вага одного перцю перевищує 200 г. М’якоть солодка, соковита. На стадії росту плід зеленого кольору, до часу дозрівання стає жовто-оранжевого відтінку.
Оригінальний Колобок
У сорту невеликі кущі, до 40 см у висоту. Плоди утворюються рано, добре зберігаються в прохолодному приміщенні. Термін дозрівання становить 130 днів. Плоди гладкі, вагою від 130 до 190 г. М’якоть соковита, щільна до 6 мм завтовшки. На 1 кв. За рік можна виростити до 10 кг перців цього сорту.
Золота Тамара
Великі плоди до 220 г. М’якоть соковита, товщина стінок більше 1 см. Стиглі перці мають світло-зелений відтінок. Швидкість дозрівання – 135 діб. Висока врожайність. З 1 кв. м можна зібрати 8 кг овочів.
Насичений Рубін
Дозріває довго до 180 днів. Має незвичайний аромат і приємний смак. Хороший урожай отримують тільки в південних регіонах. Вага плоду досягає 190 г, товщина м’якоті до 1 см.
Особливості вирощування
Для отримання хорошого врожаю потрібно враховувати всі тонкощі сорту при плануванні агротехнічних робіт. Головною особливістю перців Гогошари вважається легка запилюваність. Для отримання чистого смаку потрібно садити цей сорт далеко від інших видів перців.
Терміни
Оптимальні терміни вирощування для кожного регіону будуть свої, залежно від клімату. Перці Гогошари відносяться до середньостиглих сортів, в домашніх умовах вони повинні провести приблизно 90 днів. Досвідчені овочівники рекомендують висівати насіння на розсаду на 10-15 днів раніше інших сортів перців. Найкращий час для роботи – кінець лютого-перші числа березня.
Пересаджувати сіянці в землю потрібно за умови прогрівання ґрунту до +16 градусів. Терміни приблизно з середини травня до червня. Садити розсаду можна в теплицю або відкритий ґрунт.
Готовність сіянців можна визначити за зовнішнім виглядом:
- стебло стало щільним, виросло до 10 см;
- з’явилися 4 справжніх листки;
- коренева система досить розвинена.
За таких умов розсада успішно адаптується на новому місці і добре приживеться.
Підготовка землі
Для розсади ґрунт має бути родючим, від цього залежить кількість плодів і їхні смакові якості. Земляну суміш можна купити в магазині, але краще приготувати самостійно.
Для цього візьміть лугову землю, компост із коров’ячого гною, річковий пісок у пропорціях 3:3:3. Гній і земля забезпечать хорошу родючість, а пісок надійний дренаж. Змішайте компоненти і насипте в приготовані ємності.
Для перцю Гогошари не підійдуть звичайні загальні контейнери. Його коренева система дуже чутлива, не терпить пересадки. При пошкодженнях коренів рослина призупиняється в рості. Краще візьміть індивідуальні пластикові палети або горщики з торфокрихти.
Перед посадкою розсади ґрунт знезаражують, щоб позбутися бактерій. Для цього існує кілька способів:
- пропарювання;
- розчином марганцівки;
- прожарюванням у духовці.
Для пропарювання землю полийте крутим окропом, дайте їй охолонути. Застосовувати розчин марганцівки потрібно за добу до посіву. Візьміть крупинку марганцівки, розчиніть у теплій воді до отримання насиченого розчину. Полийте ним землю, залиште воду стікати.
Для прожарювання розсипте ґрунт по деку заввишки не більше 10 см. Нагрівайте протягом 20 хвилин при температурі +30 градусів. Охолодіть землю, можете сіяти насіння.
Підготовка та посів насіння
Перед посадкою потрібно провести калібрування, відібрати хороше якісне насіння. Візьміть 1 л води, розчиніть у ньому 1 велику ложку солі. Опустіть у воду насіння перців, збовтайте. Хороше, повноваге насіння, яке дасть якісні сходи, опуститься вниз. Порожні зерна залишаться плавати. Їх виливають разом із водою, використовують ті, що залишилися на дні.
Насіння потрібно протравити перед посівом. Ця процедура позбавить збудників захворювань, стимулюватиме фізіологічні процеси, необхідні для росту.
Алгоритм підготовки насіння перцю Гогошари:
- Насіння помістіть на 30 хвилин у слабкий розчин марганцівки.
- Викладіть насіння на паперові серветки на 10 хвилин.
- У блюдце покладіть 2 шари бавовняної тканини або марлі, налийте води, покладіть туди насіння перців.
- Через 2 дні оболонка зерен трісне, його можна буде висаджувати в землю. Зберігати таке насіння вже не можна.
- У підготовленому ґрунті зробіть олівцем борозенки глибиною 2 см. Висадіть насіння на відстань 5 см одне від одного, присипте землею.
- Контейнери з розсадою поставте на добре освітлене місце, підтримуйте оптимальну температуру для вирощування від +24 до +26 градусів.
- Світловий день можна при бажанні продовжувати за допомогою лампи для розсади.
Фахівці не рекомендують пересувати ємності з розсадою на більш світлі місця. Краще створити парниковий ефект, поклавши зверху скло або натягнувши плівку. При появі перших сходів потреба в парнику відпадає.
Пікіровка розсади і догляд
Для гарного розвитку коренів і попередження зайвого витягування рослини потрібно проводити пікіровку. Її роблять після появи 3 листків. Паросток обережно піддягніть разом із земляною грудкою і перемістіть у заздалегідь приготовлену окрему місткість із родючим ґрунтом.
Після пересадки молодий перець може бути пониклим, оскільки рослина відчуває стрес. Для полегшення звикання до нової обстановки поставте контейнери з розсадою в півтінь. Через тиждень нормальний стан відновиться.
Полив
У перший місяць росту поливи мають бути мінімальними. У цей період розсада перців особливо вразлива для грибкової патології “чорна ніжка”. Ця небезпечна хвороба за добу здатна погубити всі паростки. Причинами є низька температура, перезволожений ґрунт.
Для саджанців достатньо мінімальних поливів під корінь. Найкращим часом буде ранній ранок і вечір. Вода має бути відстояна, тепла. Листя має залишитися сухим. З ростом рослини, набором зеленої маси, небезпека появи цього захворювання відпадає, поливати можна частіше, тричі на тиждень.
Пересадка розсади в ґрунт
За 2 тижні до пересадки у відкритий ґрунт розсаду потрібно загартовувати. Для цього виносьте контейнери з паростками на свіже повітря на деякий час або відкривайте вікна. Щодня кількість часу таких процедур має збільшуватися.
Коли температура вдень і вночі триматиметься + 16 градусів, мине пора нічних заморозків, можна буде висаджувати розсаду у відкритий ґрунт. На 1 кв. на одному місці має розміститися не більше 5-6 рослин. Між рядами робіть відстань у 60 см.
Температурний режим і освітлення
Теплолюбні перці добре ростуть при температурі від +24 до +26 градусів. При зниженні цих показників ріст рослин сповільнюється, квіти і зав’язі можуть опасти.
Перці Гогошари дуже вимогливі до освітлення. Сонячним літом врожайність їх підвищується, а за похмурої погоди знижується. Овочівники не рекомендують садити їх у тіні розлогих дерев.
Догляд за сортом перцю Гогошари у відкритому ґрунті
Дачники отримують високі врожаї перців, якщо дотримуються основних агротехнічних правил.
Поливи та підживлення
Для отримання багатого врожаю перцям необхідний не тільки полив, а й зрошення. Постійний полив сприяє розвитку сильної кореневої системи, гарному росту рослини, утворенню плодів.
Після пересадки в ґрунт, поливайте перці через кожні 10 днів. На кожну рослину потрібно витрачати до 3 л води. Способи поливу – дощування і крапельний полив.
У спекотну погоду листя втрачає вологу, знижується приплив корисних речовин до нього. Вони в’януть і засихають. Низька вологість повітря і велика температура повітря провокують осипання квітів і закінчення плодоношення.
Виправити ситуацію може дощування. Це збільшує вологість повітря навколо рослини до 70 %, ґрунт охолоджується, відновлюється пружність листя, поновлюється активність усіх життєвих процесів.
Двічі за літо рослини підживлюють рідкими добривами. Найефективніші підживлення:
- на пташиному посліді;
- на кропиві.
Добрива на пташиному посліді
Для приготування добрива на пташиному посліді візьміть половину відра сухого або рідкого посліду. Залийте водою і перемішайте. Зверху добре закрийте, щоб не випарувався азот, поставте на сонячне місце. Для кращого бродіння вміст щодня перемішуйте.
Через тиждень підживлення готове. Її потрібно розводити, щоб не спалити коріння рослин. На 10 л води беріть 0,5 л концентрованого добрива з пташиного посліду. Після розмішування, поливайте під корінь. Для одного куща потрібно 2 л добрива на один раз.
Добрива на кропиві
Для виготовлення підгодівлі на кропиві в бочку покладіть рослину в половину об’єму ємності. Долийте води до верху, закрийте кришкою. Поставте на сонячне, безвітряне місце. Для випускання вуглекислого газу вміст перемішуйте щодня.
Через 10 днів добриво повністю приготується. Безпосередньо перед використанням його треба розводити з водою в пропорції 1:10. Під кожен кущ потрібно 2 літри розчину.
Рідкі добрива зручно використовувати на дачі. Їх легко готувати самостійно, можна застосовувати за необхідності тривалий час.
Підгортання і розпушування ґрунту
Уже після пересадки у відкритий ґрунт рослини потрібно періодично розпушувати. Це насичує землю киснем, сприяє знищенню бур’янів. Розпушування проводиться в міжряддях, для прикореневої зони застосовується мульчування. Коріння у цієї рослини знаходиться занадто близько до поверхні, при розпушуванні його можна пошкодити.
Перша прополка здійснюється через 2 тижні після висадки у відкритий ґрунт, другу потрібно виконувати ще через 2 тижні. Разом з нею проводять підгортання. Воно потрібне для формування біля коріння додаткових пагонів. Це підвищує врожайність рослини. Далі прополки роблять за необхідності. Під час розпушування важливо не руйнувати пагорб, створений під час підгортання.
Формування та догляд за кущами
У міру розвитку куща перцю потрібно регулювати ріст і зав’язування плодів. Чим більше зав’язі формуватиметься на рослині, тим менші перці будуть за вагою. Якщо дачник хоче виростити великі плоди, то потрібно обрізати зайву зав’язь. У першій половині серпня з перців рекомендується зрізати всі квіти, тому що врожай від них уже не встигне дозріти до настання холодів.
Якщо в липні температура повітря піднімається вище 30 градусів, то квіти перців Гогошари стануть стерильними. Плоди не будуть формуватися. Щоб уникнути такої ситуації, накрийте грядки з рослинами білим агроволокном (спанбондом). Це затінить і охолодить перці.
Збір і зберігання врожаю
Перші плоди достигають до середини липня. Їх краще зняти, щоб вони не затримували зав’язь наступних перчиків. Зберігати зібрані овочі краще в сухому прохолодному приміщенні.
Якщо потрібно перевезти перці Гогошари на далекі відстані, для цього відсувають термін їх дозрівання. У цьому випадку зніміть недостиглі плоди зеленого кольору, покладіть у ящики з картону з отворами для руху повітря. Через кілька тижнів плоди набудуть характерних для сорту жовтих або червоних відтінків.
Профілактика хвороб і шкідників
Для отримання гарного врожаю перців потрібно проводити попереджувальні роботи проти хвороб і шкідників:
- Плямисте в’янення. Для попередження вирощуйте стійкі сорти, знищуйте бур’яни, які сприяють поширенню хвороби.
- Огіркова мозаїка. Для профілактики проведіть дезінфекцію насіння перед посадкою, прополюйте бур’яни, використовуйте інсектициди.
- Фітоплазмоз. Для безпеки видаліть із грядки уражений кущ, обробляйте інсектицидом.
- Бактеріальна плямистість. Для профілактики дотримуйтесь сівозміни, обробляйте фунгіцидами на основі міді.
- Попелиця. Для знищення обробіть препаратами “Карате”, “Карбофос”.
- Павутинний кліщ. Для боротьби зі шкідником розпиліть засоби “Актеллік”, “Фуфанрон”.
- Слимаки. Землю грядок посипте сухим вапном або гірчичним порошком.
Переваги та недоліки
Кожен сорт має свої негативні та позитивні якості. Переваги можна відзначити такі:
- компактні кущі;
- відмінні смакові характеристики;
- акуратна форма плодів;
- висока врожайність;
- середньостиглий;
- широке застосування;
- стійкість до таких хвороб, як фузаріоз, гнилі, вірусна мозаїка;
- здатність дозрівати в зірваному вигляді;
- придатність до зберігання і транспортування
- маленька калорійність;
- нескладний догляд.
У сорту є недоліки:
- необхідність у регулярному внесенні добрив;
- непереносимість посухи;
- неприпустимість поганого освітлення;
- ламкість стебел;
- схильність до шкідників.
Недоліки можна виправити грамотним доглядом за рослинами.
Перець Гогошари популярний серед садівників завдяки високій врожайності, відмінним смаковим якостям і оригінальному вигляду. Багато новачків пробують садити його на своїх ділянках. Повна інформація стане в нагоді для грамотного догляду та отримання хорошого врожаю овочів.