Напевно кожна людина, яка вирішила побудувати власний будинок і перебирається різні будівельні матеріали, підбираючи найбільш підходящий, чув про черепашник. І тут немає нічого дивного. У деяких регіонах саме черепашник є основним будівельним матеріалом. Наприклад, багато будинків в Криму та інших регіонах нашої країни, що примикають до морів, побудовані з використанням черепашнику.
Сьогодні завдяки розвиненим вантажних перевезень можна придбати черепашник в будь-якому великому місті Росії, незалежно від того, наскільки далеко він розташований від морів і родовищ цього прекрасного будівельного матеріалу. Втім, перш ніж побудувати своє житло з черепашника, варто більше дізнатися про нього, про його будову, плюси і мінуси. Тільки тоді можна прийняти вірне рішення – об’єктивне і добре обдумане.
Що являє собою черепашник
Ракушняк є однією з особливих різновидів вапняку. Це гірська осадова порода, створювана самою природою за багато тисячоліть на дні великого моря. Протягом тисяч і мільйонів років різні одноклітинні мікроорганізми, а також молюски, відмираючи, потрапляли на дно морів. Під великим тиском вони спресовуються, перетворюючись в міцний пористий матеріал, який сьогодні широко застосовується при будівництві.
Тому черепашник (або, як його ще називають, ракушняк) являє собою не що інше, як раковини і уламки крихітних мешканців солоних морів. Саме з цієї причини фахівці відносять його до гірських порід зоологічного походження.
Практично на 100% черепашник є карбонатом кальцію.
Однак крім кальцію в його складі міститься певна кількість йоду і морської солі. Це можна назвати вагомим плюсом, але більш докладно повернемося до цього питання трохи пізніше.
Проекти будинків з черепашнику
Проекти будинків з черепашника вражають своєю різноманітністю. Завдяки універсальності і формі (це штучний матеріал), можливе будівництво будівлі будь-якої геометрії, з будь-якими архітектурними шедеврами.
Ракушняк можна використовувати для будівництва цокольного поверху, застосовувати для зведення капітальних несучих стін першого і другого поверхів, зводити з нього мансарду. Для кожного конкретного рішення підбирається особлива марка матеріалу. Це гарантує ідеальне співвідношення надійності та ваги конструкції.
Слабким місцем проектів будинків з черепашнику є балкони з виносом.
Для їх облаштування необхідно використовувати спеціальну плиту, яка стане підставою балкона. Консольні прилаштувати практично не застосовуються. Зате чудово виглядатимуть балкони, розміщені в нішах і заховані в геометрії фасаду.
На зовнішній вигляд і стиль екстер’єру вибір матеріалу не грає. З черепашника створюють як одноповерхові садиби, так і двох або триповерхові вілли.
Це можуть класичні європейські будиночки з черепичними дахами, так і готичні замки з вежами і загостреними дахами. Ракушняк прекрасно підійде як для будинку з цілорічним проживанням, так і для дачної будівлі, що використовується сезонно. Завдяки пористості матеріалу, будинку з черепашника швидко протоплювала до необхідної температури, яку підтримувати просто без зайвих витрат.
Всі проекти будинків з черепашника без винятку вимагають обов’язкової обробки фасаду.
Справа не тільки в естетичну сторону питання. Сам по собі черепашник, якщо це звичайно не декоративна фасадна плитка, а будівельний блоковий матеріал, виглядає дуже непрезентабельно. Особлива структура черепашнику така, що пори матеріалу можуть бути наскрізними. І в цьому випадку домогтися обіцяних виробником показників теплозбереження буде неможливо.
Найбільш часті матеріали для обробки фасадів – дерево і ПВХ. Спеціальні панелі монтуються на зібраний каркас. Така технологія дозволяє забезпечити хорошу вентиляцію, в якій потребують стіни з черепашнику, але в той же час захистити їх від вітру і протягів. Декоративну штукатурку і фарбування застосовувати не рекомендується, так як це погіршить пароізоляційні властивості матеріалу, а також позначиться на екологічності будівлі.
Якщо вам подобаються будинку з блоку і цегли, але їх вартість вас відлякує, можете сміливо придивитися до проектів будинків з черепашника, або адаптувати сподобався вам проект під використання цього будівельного матеріалу. У більшості випадків вдасться не тільки зекономити на матеріалі і знизити вартість робіт, але ще і підвищити експлуатаційні властивості: Теплосохранності, звукоізоляцію, паропроникність.
Завдяки чому побудувати дійсно екологічно чистий будинок з прекрасним мікрокліматом і саморегульованої вологістю повітря.
Що можна виготовити з черепашнику
Будівництво будинків з черепашника досить поширене в багатьох регіонах нашої країни. Але що конкретно можна побудувати з цього матеріалу? Як виявляється, він може використовуватися практично в будь-якій сфері приватного будівництва. З нього можна побудувати:
- Зовнішні та внутрішні несучі стіни і перегородки;
- Стіни мансардних поверхів, маса яких повинна бути мінімальною для зниження навантажень на несучу конструкцію;
- Зробити утеплення цегляних стін, укладаючи черепашник як зсередини, так і зовні;
- Зовнішню і внутрішню облицювання будівель;
- Декоративні елементи, що доповнюють загальний інтер’єр приміщень;
- Підпірні стінки, паркани, клумби і ряд інших об’єктів ландшафтного дизайну.
Проекти будинків в англійському стилі
Як бачите, маючи достатню кількість високоякісного черепашнику, можна легко побудувати не тільки сам будинок, а й облаштувати всю прилеглу до нього територію. Тому немає нічого дивного в тому, що попит на цей матеріал досить високий, а відгуки на нього, при правильному використанні, виключно позитивні. Втім, щоб в майбутньому точно не пошкодувати про те, що ви вибрали для будівництва будинку саме черепашник, не зайвим буде дізнатися про його плюси і, що не менш важливо, мінуси.
Переваги і недоліки черепашнику
Кожен будівельний матеріал має певні недоліки і переваги. Звичайно, не є винятком і черепашник. Для початку варто розповісти про його переваги: вони значно чисельніша недоліків.
- Ракушняк має вкрай низьку теплопровідність. Залежно від віку і родовища його щільність може коливатися від 700 до 1300 кг / м3.
Для порівняння: щільність звичайного будівельної цегли, встановлена за ГОСТом, становить 2000 кг / м3. Завдяки цьому будинку з черепашника досить легко протоплювати, і підтримувати в них високу температуру навіть в самі морозні зимові дні можна, спалюючи мінімальну кількість енергоносіїв.
- Екологічна чистота. Ракушняк є природним матеріалом, який не піддається складним процесам обробки. Крім того, при будівництві будинків з черепашника не використовуються складні хімічні сполуки, здатні знизити екологічну чистоту цього матеріалу. Так що якщо вас дійсно турбує ваше здоров’я і здоров’я ваших близьких, вибравши черепашник, ви не будете шкодувати про це рішення і побудуєте екологічно чистий будинок.
- Висока паропроникність, завдяки якій в приміщеннях завжди комфортно перебувати. Як і дерево, черепашник є «дихаючим» матеріалом. Але через високу пористість він є ще більш «дихаючим».
У приміщеннях ніколи не буває занадто сухо або занадто волого. Але ж і перше, і друге однаково небезпечно для здоров’я людей. Висока вологість не тільки негативно позначається на меблів і оздоблювальних матеріалах, а й сприяє швидкому розвитку різних хвороботворних бактерій. А низька вологість повітря нерідко може стати причиною розвитку різних захворювань повітряно-дихальних шляхів (найбільш відомим і поширеним є астма). Надлишок вологи просто вбирається пористим матеріалом, щоб потім вивести його на вулицю. Якщо ж вологість повітря дуже низька, черепашник вбирає вологу з вулиці і передає її приміщень. Завдяки цьому підтримується дуже складний баланс, оптимальний для людини, домогтися якого можна за допомогою навіть найсучасніших і дорогих зволожувачів повітря. Тому перебувати в будинку з черепашника дуже комфортно як влітку, так і взимку.
- Висока звукоізоляція. Цим черепашник також зобов’язаний високу пористість своєї структури. По вулиці можуть їздити машини, сусіди можуть голосно слухати музику – вас це не потривожить. На відміну від бетонних і цегляних стін, стіни з черепашнику не потребують додаткової звукоізоляції, самі по собі володіючи прекрасними показниками.
Це лише основні переваги матеріалу. Але і цього вже достатньо, щоб людина, навіть не дуже добре розбирається в будівництві і будівельних матеріалах, зрозумів, що йому не доведеться пошкодувати про такий вибір. Втім, для об’єктивності варто перерахувати і недоліки, які є у даного матеріалу.
- Непривабливість. На жаль, при всіх своїх перевагах, черепашник виглядає вкрай непрезентабельно. Тому багато людей приймають рішення про обробку внутрішньої і зовнішньої поверхні зовнішніх стін.
Але тут варто бути дуже і дуже обережним: використання неправильно підібраних матеріалів може звести нанівець основні переваги черепашнику, такі як паропроникність і екологічна чистота.
- Хоча в південних регіонах країни, де в основному і видобувається черепашник, будинки з цього матеріалу показують себе просто прекрасно, він підходить для будівництва не у всіх районах Росії. На жаль, при вкрай низькій температурі і високій вологості стіни можуть промерзати. Досить велика товщина стін забезпечує надійний захист від холоду, завдяки чому навіть в самі морозні зимові дні в житлових приміщеннях буде вельми тепло і затишно. Але не варто забувати, що через високу пористість черепашник є не надто морозостійким матеріалом. Часті перепади температури при високій вологості повітря можуть негативно позначитися на його міцності – черепашник просто зруйнується зсередини. Так, проблему можна вирішити облицюванням зовнішньої сторони стін, але, як говорилося вище, це призводить до втрати паропроникності.
- Освіта цвілі. Як і інші природні матеріали, черепашник може постраждати від цвілі. Найчастіше вона з’являється навесні, і боротися з нею досить складно. Деякі люди вирішують проблему радикально – обробляють матеріал спеціальними антисептиками. На жаль, через це екологічна чистота і безпека матеріалу значно знижуються.
Що ж, тепер ви знаєте як про плюси, так і про мінуси цього матеріалу. А значить, зможете вирішити: будувати котеджі своєї мрії з черепашнику або ж віддати перевагу інший будівельний матеріал.
Ще кілька цікавих фактів про ракушняк
Напевно багатьох людей, які вирішили побудувати свій будинок з черепашника, обрадує той факт, що цей матеріал завдяки унікальному хімічному складу абсолютно не боїться корозії і гниття. Крім того, він абсолютно не горить, хоча при тривалому контакті з відкритим полум’ям може втратити міцність і просто зруйнуватися.
Пористість черепашнику може значно відрізнятися – від 22 до 70 відсотків.
Це залежить від місця видобутку, а також віку черепашнику. Звичайно, це впливає на міцність і теплоізоляційні характеристики. Тому, перш ніж починати будівництво, буде корисно дізнатися характеристики конкретного матеріалу.
Вартість черепашнику – досить складне питання. Якщо в місцях його видобутку придбати черепашник можна просто за дивно низьку ціну, то в інших регіонах ціна може бути в кілька разів вище. І чим далі знаходиться ваше місто від родовища черепашнику, тим вище буде вартість матеріалу.
Так що заздалегідь дізнайтеся в спеціалізованому магазині, звідки привозиться матеріал і яка його вартість. Це дозволить більш точно розрахувати вартість матеріалів, і ви точно не будете розчаровані надмірно високою вартістю, коли вже приймете рішення будувати свій заміський будинок саме з цього матеріалу.
Колір черепашнику також залежить від родовища. В одних місцях він має насичений жовтий або світло-коричневий колір, в той час як в інших – білий або сірий. Також можливо величезна кількість відтінків. Тому підібрати саме той колір, який в повній мірі відповідав би вашим вимогам, буде порівняно нескладно.
На території Росії видобувається черепашник різних марок: від М-15 до М-35. Вони розрізняються не тільки за кольором, але і за експлуатаційними характеристиками. Наприклад, М-35 здатний витримувати значні фізичні навантаження, що дозволяє використовувати його для обладнання цоколя або фундаменту.
А ось черепашник марки М-15, маючи в своєму складі велику кількість піску, не може похвалитися високою міцністю. Тому його найчастіше використовують в якості теплоізоляційного матеріалу і для зведення самонесучих перегородок.
Процес будівництва з використанням черепашнику
Найчастіше блоки, виготовлені з черепашника, мають розмір 18х18х38 сантиметрів. Тому, щоб побудувати один квадратний метр стіни товщиною в один блок, вам знадобиться 30 блоків. Якщо ви прийняли рішення будувати стіни товщиною в полблока, то для цього вам знадобиться всього 18 блоків.
За теплоізоляційними властивостями один блок з черепашника порівняємо з 7-9 звичайними цеглинами (в залежності від марки черепашнику).
У більшості регіонів нашої країни стіна завтовшки в один блок здатна забезпечити достатню теплоізоляцію житлових приміщень. Але щоб уникнути надмірного охолодження стін через вплив вітру, рекомендується встановлювати спеціальні бар’єри від вітру. Якщо ви вирішили заощадити, побудувавши стіни будинку товщиною в полблока, доведеться витратитися на відповідну теплоізоляцію будинку.
Мала вага черепашнику в сумі з рівними гранями робить кладку стін максимально легкою і простий: навіть не маючи спеціалізованих навичок, ви зможете виконати більшу частину роботи. Процес укладання додатково спрощується завдяки легкості різання матеріалу. Не обов’язково використовувати болгарку: цілком підійде звичайна пила, навіть ручна.
Крім того, завдяки малій вазі, можна відмовитися від використання дорогого і віднімає багато часу на влаштування монолітного або плитного фундаменту. У більшості випадків достатньо буде стрічкового або навіть пальового (в залежності від поверховості будівлі і типу грунту) фундаменту.
При будівництві будинку з використанням черепашнику, в якості допоміжних матеріалів можна використовувати всі види перекриттів – металеві, дерев’яні та залізобетонні. Однак якщо ви дорожите екологічною чистотою свого житла, краще віддати перевагу дерев’яних балках. Врахуйте це, замовляючи проекти будинків з черепашнику.
До внутрішнього оздоблення варто підходити, ретельно продумавши кожен свій крок. Небажано використовувати гіпсокартон або штукатурку: вони порушують паропроникність стін. Краще підійде дерев’яне оздоблення. Вона не тільки має чудовий зовнішній вигляд (чого явно не вистачає черепашнику), але і володіє хорошою паропроникністю. Що ж, тепер ви знаєте все, що потрібно знати про ракушняк. І напевно зможете прийняти вірне рішення при будівництві свого будинку.