Постійне підвищення вартості енергоносіїв змушує нас встановлювати лічильники в будинках і квартирах. Лічильники найрізноманітніші – електричні, газові, водні та лічильники для контролю подачі опалення. Чим же приваблює нас це обладнання? Установка лічильників води не тільки допомагає візуально контролювати витрату енергоресурсу або води – користування лічильником, як показала практика, помітно знижує витрати будь-якого енергоресурсу.
Наприклад, холодне і гаряче водопостачання. Без встановленого лічильника оплата за користування водою розраховується з середньодобового і місячного споживання води однією людиною – 5,5 м3. А з установкою лічильника вам відразу стане помітно, що ці нормативи завищені в кілька разів. За статистикою, заснованої на показаннях водомірів, людина витрачає в місяць не більше 3 м3води. А якщо постаратися і почати економити воду, то витрата води на одну людину можна без праці зменшити до 2-2,5 м3 на місяць. Це практично в два рази менше пропонує служба водоканалу норм витрати. Як бачите, установка лічильників води в квартирі дає економію, і економію значну.
Аналогічна ситуація спостерігається і в роботі з іншими енергоресурсами, якими користується людина в квартирі або в будинку. Тому установка лічильників води у ванній дає вам прямі переваги – ви будете платити в 2 рази менше за споживання холодної води. А якщо у вас підведено центральне опалення і гаряча вода, то економія буде потрійний. Тому розглянемо, як встановити лічильник холодної води (водомір) своїми руками. Це не так складно, як здається на перший погляд, і ви нічого не порушите – просто після установки водоміра вам потрібно буде його зареєструвати і опломбувати.
Правильна установка лічильника води в квартирі
Процес установки лічильника води скрізь однаковий. Найпоширеніша помилка домашніх майстрів – лічильники намагаються заховати, приховати в нішах, в інших важкодоступних місцях, маскують їх кахлем, гіпсокартонними люками. При цьому господар залишає тільки крихітне віконце для зняття показань, та й ті потрібно знімати, маючи практику альпініста. І дуже часто такий лічильник неможливо зняти для перевірки або простий чистки фільтра. Це в корені неправильно – адже час минає швидко, і ви самі себе будете лаяти, коли прийде час міняти лічильник або везти його на перевірку. Тому дотримуйтесь наступних правил:
- Лічильник потрібно встановлювати не тільки в зручному для вас місці, але і так, щоб можна було його демонтувати.
- Якщо лічильник буде закриватися люком або кришкою, то віконце потрібно робити таке, щоб можна було зручно знімати водомір. В іншому випадку вам доведеться розбирати все в радіусі півметра. Залиште вільний доступ до фільтру грубого очищення, щоб можна було його легко почистити.
- При установці лічильників води у ванній передбачайте все дрібниці – ванні кімнати у нас зазвичай дуже маленькі, і все слюсарні роботи проводяться у вкрай скрутних умовах. Якщо потрібно замінити вхідний кран або фільтр лічильника, поміняти врізку підведення води в квартиру, то при недоступності цих місць доведеться все ламати. А це мало кому сподобається, та тільки звинувачувати буде нікого, крім самого себе.
Як встановити лічильник води у ванній
Отже, обов’язкова установка лічильників води проводиться тільки в горизонтальному положенні, хоча останні моделі можна встановлювати і вертикально. Але якщо ви встановите горизонтальний водомір вертикально, то його просто не опломбують, пославшись на недотримання правил експлуатації. Найпоширеніші моделі – СВК-15-1,5. Їх виробляють і для холодної, і для гарячої води. Краще відразу поміняти вхідний вентиль подачі холодної води – напевно ваш старий вентиль або погано відкривається, або підтікає. Проінспектуйте різьблення на урізанні – якщо потрібно, почистіть її або наріжте ще 2-3 нових витка.
Якщо різьблення зовсім в поганому стані, доведеться звертатися до газозварник, щоб наварили новий зганяння з різьбленням. В ідеалі має бути 5-6 витків різьби, щоб вентиль накрутити на 4-5 оборотів. Для підмотки використовуйте льон або стрічку FUM. Вентиль потрібно купувати кульовий, з одного боку із зовнішнім різьбленням, а з іншого боку – з внутрішньої. Після того, як накрутите вентиль, перевірте, на скільки витків накручується фільтр грубої очистки. Це – проста запобіжний засіб при установці лічильників води в квартирі, так як дуже часто якість корпусу фільтра таке, що після 2-3 витків він лопається.
Тому дуже обережно поводьтеся з підмоткою – якщо переборщити з льоном, то можна зіпсувати фільтр. Потім в фільтр вкручується штуцер з гайкою, а ще один штуцер вкручується в зворотний клапан. На клапані є стрілка, що вказує напрямок подачі води. Якщо вкрутити його іншою стороною, то вода не буде проходити. Пластмасові штуцера, якими може комплектуватися лічильник, викиньте відразу і купите латунні або бронзові.
Замість паронітових прокладок, які теж можуть поставлятися з лічильником, купіть гумові або силіконові. Ці прокладки потрібно вставити в обидва штуцери. Потім лічильник прикручується на місце гайками на штуцерах, і в результаті повинна вийти наступна конструкція: на врізному сгоне встановлений вентиль, на ньому – фільтр грубого очищення, далі лічильник і зворотний клапан.
Підключення до водопроводу
Якщо лічильник встановлюється з продовженням монтажу водопроводу (наприклад, в новій квартирі), то від зворотного клапана монтаж труб триває в стаціонарному порядку. Якщо у вас вже є розводка на металопластикових трубах, то проблем з підключенням теж не буде. Але ось з металевими трубами потрібно повозитися. Нарізати нові різьблення, ставити безліч куточків і муфт – це дуже клопітно. Якщо ви не хочете змінювати старі залізні труби на ПВХ, то доведеться вам попрацювати – часто залізні труби не дають місця для різноманітності підключення. Але найпростіший варіант – підключитися до металевого водопроводу простим армованим гумовим шлангом, щоб не вигадувати конструкцію з куточків.
Як бачите, процес обов’язкової установки лічильників води досить простий, щоб можна було взятися за цю справу самостійно. І ще кілька зауважень, які полегшать вам установку водоміра. Корпус лічильника для холодної води маркується синім кольором, а для гарячої води – червоним. Не економте на лічильниках – не ставте на трубопровід ГВП лічильник для холодної води, і навпаки. Конструктивно ці прилади сильно відрізняються, і ваші свідчення будуть в обох випадках неправильними.