Доведено, що п’ята частина всіх тепловтрат відбувається через підлогу. Тому теплоізоляції підлоги – будь він дерев’яний або бетонний – має бути приділена особлива увага. Утеплення дерев’яної підлоги може бути виконано двома способами: по лагам і по чорнової підлоги (бетонної або цементної стяжки).
Матеріали утеплення дерев’яної підлоги
Для утеплення потрібні наступні матеріали:
- дерев’яні балки (лаги) або бруси;
- утеплювач;
- гідроізоляційна плівка;
- статева дошка (можуть бути використані демонтовані дошки).
Деревина лагов повинна бути добре висушена – вологість дерева не повинна перевищувати 12%. Перед монтажем балки рекомендується просочити спеціальними складами, що запобігають гниття і захищають деревину від пошкодження комахами.
Що стосується утеплювача, то він може бути будь-яким. Для утеплення по лагам найчастіше використовують рулонні і сипучі утеплювачі наступних видів:
- мінеральна вата;
- скловолокно;
- керамзит;
- гранульований шлак;
- ековата;
- гранульований пінополістирол.
Можуть використовуватися і плиткові утеплювачі:
- пінополістирол;
- пінопласт;
- плиткові мінвата і скловата;
- ДСП;
- утеплювач на основі тирси.
Утеплення дерев’яної підлоги по стягуванню найчастіше виконують із застосуванням рулонних і плиткових матеріалів.
Як гідроізоляційної плівки застосовують спеціальну полімерну плівку або щільний поліетилен.
Вибір утеплювача
При виборі утеплювача виходять з умов майбутньої експлуатації і свого бюджету. Мінвата і скловата володіють приблизно рівними характеристиками і вартістю. Пінопласт і пінополістирол коштують приблизно як мінеральні утеплювачі, але при цьому перевершують їх по теплопровідності і гідрофобним властивостям. Самим екологічно чистим утеплювачем вважається ековата, але монтаж її обходиться дуже недешево. Керамзит перевершує шлак по теплопровідності і гідрофобності, а й коштує набагато дорожче.
Висновок: вибір утеплювача – завжди компроміс між якістю і ціною.
Порядок робіт по лагам
Починають утеплення дерев’яної підлоги з демонтажу досочних покриття і заміни старих, пошкоджених лагов новими. Крок установки балок може становити від 60 см до 1 м. Спочатку виставляють по рівню крайню лагу, потім протилежну їй і після – проміжні. Далі проводять первинну засипку утеплювачем.
Для цього використовують будь-який з сипучих матеріалів – керамзит, шлак або гранульований пінополістирол. Гранули насипають до нижніх ребер балок і вкривають утворився шар гідроізоляційної плівкою. Поверх плівки укладають утеплювач другого шару. Це може бути що залишився від первинної засипки гранульований пінополістирол або будь-який з листових, плиткових і рулонних утеплювачів.
Якщо використовуються плити, то проміжки між ними задувають піною. Другий шар утеплювача накривають гідроізоляційної плівкою, підвертаючи її краю так, щоб вони зайшли між утеплювачем і балками. Поверх лаг монтують статеву дошку. На цьому роботи з утеплення дерев’яної підлоги можуть вважатися закінченими.
Особливості технології утеплення по чорнової підлоги
Дана технологія використовується, якщо статева дошка лежить поверх стяжки. Дошки демонтують і перевіряють якість виконання бетонної основи: воно повинно бути рівним і досить сухим. Якщо поверхню стяжки сира, її необхідно просушити. Поверх сухого бетону укладають гідроізоляційну плівку і монтують каркас із брусів по типу лаг з кроком 1-1,1 м. Як і при утепленні по лагам, бруси служать основою для установки дошки для підлоги. Простір між брусами заповнюють утеплювачем. Поверх утеплювача укладають гідроізоляційну плівку і монтують статеву дошку.
Як бачите, нічого складного в утепленні дерев’яного статі немає. Всю роботу по влаштуванню теплоізоляційного шару легко виконує одна людина, без помічників.