Стеля, розташований на кількох рівнях – оригінальне і, разом з тим, практичне рішення. Незважаючи на складність і дорожнечу монтажу, популярність таких конструкцій зростає. Розвиваються і технології їх влаштування: розробляються нові прийоми обробки і організації освітлення, з’являються цікаві матеріали і способи оформлення. Які багаторівневі стелі віддати перевагу – гіпсокартонні або натяжні? В чому полягають плюси і мінуси цих двох технологій?
Переваги багаторівневих стель
Візуальне розширення меж приміщення.
Проблема низьких стель і малих площ може бути дозволена пристроєм багаторівневої конструкції. Один з дизайнерських прийомів, що дозволяють домогтися візуального збільшення висоти стін, полягає в тому, що в передпокої стелю кілька опускається, а в вітальні залишається на колишньому рівні. Посилення ефекту «розпрямлення» простору досягається організацією додаткового підсвічування і використанням світлих відтінків шпалер або фарби.
Поділ приміщення на функціональні зони.
Відмінні риси сучасних інтер’єрів – об’єднання кімнат в єдине ціле. Розмежування простору при цьому досягається зонуванням. Багаторівневі конструкції чудово справляються і з цим завданням.
Маскування нерівностей і виступів підстави.
Часті явища в старих будівлях – великі перепади рівнів через криво лежать плит, що проходять під стелею труби і виступаючі конструктивні елементи, що залишаються після демонтажу стін. Приховати все це звичайними способами обробки неможливо. Єдине, що може виправити ситуацію, – підвісний або натяжна стеля.
Прихована прокладка електропроводки і комунікацій.
Над багаторівневої конструкцією можуть розміститися будь-які комунікації – повітроводи, труби опалення і водопостачання, системи кондиціонування і т.д.
Реалізація оригінальних ідей освітлення.
Пристрій ламп в різних площинах дозволяє створювати унікальні поєднання тіней і світла. Так як зробити багаторівнева стеля сьогодні можна з гіпсокартону або за технологією натяжних стель, рекомендуємо ознайомитися з особливостями і того і іншого варіанту.
Натяжні стелі з гіпсокартону
Гіпсокартон – дуже зручний в застосуванні матеріал, легкий, гнучкий і технологічний. З листів ГВЛ можна зібрати конструкцію будь-якої складності – не дивно, що найчастіше у нас робляться багаторівневі стелі з гіпсокартону.
Сучасний будівельний ринок пропонує різні види цього матеріалу. Випускаються ГВЛ- листи з поліпшеними акустичними властивостями, вологостійкі і вогнетривкі плити, гіпсокартон, що містить бактерицидні добавки. Звичайні гіпсокартонні листи можуть застосовуватися в приміщеннях з температурою вище +10 С і рівнем вологості до 70%. Більш «суворі» умови вимагають використання спеціального гіпсокартону.
Монтаж багаторівневих стель проводиться після закінчення «мокрих» (штукатурних і т.п.) робіт і прокладки комунікацій і електропроводки. Збірка стельової конструкції проводиться за стандартною технологією: наносяться лінії розмітки, монтуються направляючі і стельові профілі, на зібраний каркас встановлюються листи. Плюси гіпсокартонних стель:
- доступна ціна;
- можливість монтажу своїми руками;
- можливість поновлення – при бажанні таку стелю можна перефарбувати;
- висока міцність (для посилених ГВЛ-листів).
Мінуси стель з гіпсокартону:
- утворення великої кількості пилу в процесі монтажу;
- необхідність фінішної обробки;
- ризик утворення тріщин на стиках;
- відсутність захисту від протікання.
Варіанти гіпсокартонних стель
Багаторівневі натяжні стелі
Натяжна стеля в найпростішому випадку являє собою тканину або плівку ПВХ, натягнуту на закріплений по периметру приміщення каркас. Більш складні багаторівневі натяжні стелі розміщуються в різних площинах. Переходи з одного рівня на інший при цьому можуть бути різкими або плавними. Плюси натяжних стель:
- вологостійкість – при контакті з водою покриття не змінює кольору і не псується;
- відмінна ізолює здатність – натяжні стелі не вбирають пил і не пропускають воду;
- великий вибір відтінків і можливість вибору фактури;
- «Чистота» монтажу – при влаштуванні натяжних стель практично не утворюється бруд і пил;
- можливість швидкого демонтажу;
- простота догляду – на відміну від гіпсокартонної поверхні натяжні стелі можна мити.
Мінуси натяжних стель:
- дорожнеча;
- необхідність залучення фахівців-монтажників;
- невисока стійкість до точкових ударів.
Резюмуючи, можна зробити висновок, що натяжні стелі дозволяють отримати якісну, стійку до вологи поверхню, але коштують дуже дорого. Гіпсокартонні конструкції обходяться дешевше, але мають порівняно низькі експлуатаційні характеристики.