Ожиномалина – невибагливий і врожайний гібрид, який стане приємним і корисним доповненням у вашому саду. Він майже не потребує догляду, а ягід дає дуже багато. Дізнаємося, як посадити цю культуру в саду, чим вона хороша, і як отримувати з неї великі врожаї.
Історія появи
Ежемалина – гібрид, отриманий схрещуванням двох популярних ягідних культур – малини та ожини. На смак ягоди гібрида нагадують обидві батьківські форми. Але, на відміну від солодкої малини, плоди ожиналини завжди трохи кислі.
Вперше гібрид був отриманий в Америці 1883 року, в каліфорнійському місті Санта-Круз. Це сталося на садовій ділянці якогось Джеймса Логана, він був суддею, але у вільний час займався селекцією ягідних культур.
На честь свого творця гібрид часто називають логановою ягодою. Нова культура не стала популярною, оскільки не мала високих смакових якостей. Натомість виведена рослина була невибагливою та врожайною, її стали використовувати для отримання нових гібридів.
Ожиномалина: головні характеристики
Виводячи нові сорти ожиналини, селекціонери прагнули, насамперед, удосконалити властивості малини. Гібрид дуже схожий на звичайну малину, але перевершує її за багатьма характеристиками – морозостійкістю, посухостійкістю і врожайністю.
Зовнішній вигляд і особливості рослини
За зовнішнім виглядом ожиналина нагадує одну з батьківських форм, все залежить від того, чиїх властивостей рослині більше дісталося. Зовнішні ознаки гібрида залежать від сорту – рослина може відрізнятися висотою, розміром і кольором ягід.
Особливості гібрида:
- кущі напіврозлогі, гілки ростуть майже паралельно землі або спочатку вгору, а потім хиляться вниз;
- квітки великі, рожеві або білі;
- коріння потужне, глибоко проникає в землю;
- колір плодів залежить від сорту.
Є сорти ожиномалини з шипами і без шипів. Але на відміну від ожини, шипи у гібрида невеликі.
Ягоди
Плоди великі, їхня середня вага – 10 г. Розташовані на китицях по кілька штук. Вони, як і у малини/ожинарки, зібрані з дрібних кульок. Колір плодів варіюється від рожевих до насичено-фіолетових відтінків. Довжина плоду – до 5 см, діаметр – 2 см.
Урожайність
Урожайність ожемалинового куща – 3 кг. Це на порядок вище, ніж у малини – з неї збирають приблизно 300 г ягід. Високі врожаї – властивість будь-якого сорту ожиналини, вона їй дісталася від ожини.
Гібрид починає цвісти на початку травня, а перші ягоди можна збирати вже в середині червня. Плодоношення триває близько місяця.
Кількість зібраних ягід залежить від того, скільки кущу років – з віком врожайність тільки зростає.
У чому відмінності ожиномалини від простої малини
Малина і ожина дуже схожі зовнішнім виглядом, листя і ягоди у них майже однакові – недосвідчений дачник навіть не знайде різниці. Відмінності можна помітити при найближчому розгляді властивостей і характеристик цих культур.
Головні відмінності ожиналини від малини:
- ягоди вдвічі більші й у більшості сортів темного забарвлення;
- красиво цвіте – цвітіння малинових кущів проходить практично непомітно;
- коріння проникає в ґрунт набагато глибше;
- ягоди кисліші;
- структура плодів більш щільна – не пускають сік під час миття;
- кущ ожиналини живе до 10 років, коріння малини відмирає через 3-4 роки;
- великий обсяг листяної маси;
- необхідність у прищипуванні;
- кущі більш високі та розлогі – стебла досягають 3-4 м.
Переваги та недоліки
Ежемалина істотно поступається за поширеністю малині – їй не вдається перевершити за смаком солодку ягоду, яка давно стала невід’ємною частиною наших присадибних ділянок. Проте у цієї культури є переваги, заради яких її варто розвести у своєму саду.
Плюси:
- невимогливість до умов зростання і невибагливість у догляді;
- висока врожайність;
- великі ягоди – вони набагато більші, ніж у малини;
- протягом усього вегетаційного періоду рослина має декоративний вигляд;
- добре переносить дефіцит вологи.
Мінуси:
- у смаку присутня кислинка;
- нещільні плоди швидко давляться і псуються, погано пристосовані до транспортування;
- за літньої спеки ягоди “печуться”, втрачають соковитість, стають сухими і зморщеними;
- стебла вкриті колючками, що заважають збору плодів;
- кущі рослі й розлогі, їх доводиться підв’язувати на шпалери;
- швидко розростається – необхідно проріджувати посадки.
Користь і шкода ожиналини
Плоди ожиномалини низькокалорійні, у 100 г свіжих ягід міститься 55 кКал. У їхньому складі багато вітамінів РР, Е, А, С, К, провітаміну А, мікро- і макроелементів – заліза, селену, кальцію, натрію, міді, калію, марганцю, фосфору.
Корисні властивості ягід:
- покращують загальне самопочуття;
- запобігають закрепам;
- позбавляють газів і зменшують спазми кишківника;
- завдяки антиоксидантам, допомагають у боротьбі з раком і хворобами серця;
- покращують щільність кісткової тканини;
- зменшують менструальні болі;
- запобігають депресії.
Ягоди ожиномалини корисні людям із цукровим діабетом, вони ефективно знижують рівень цукру в крові.
У народній медицині використовують не тільки плоди ожиналини, а й її листя, коріння. Настої приймають від застуди і нервової збудливості, відвари коренів – від розширення вен.
Ожиномалина протипоказана при:
- високої кислотності шлунка;
- індивідуальної непереносимості.
Побачити, який вигляд має ожиналина, дізнатися про її особливості, можна в наступному відео:
Популярні сорти
Ожина представлена десятками різних сортів, що відрізняються один від одного зовнішніми ознаками і характеристиками. Далі найпопулярніші сорти гібрида, кожен з яких стане гідною прикрасою вашого саду:
- Бойсенберрі. Морозостійкий сорт із високим імунітетом. Ягоди темно-червоного кольору, великі та смачні. Один кущ може дати за сезон до 7 кг плодів.
- Дарроу. Довжина пагонів – до 3 м. Ягоди довгасті, темно-малинові або навіть чорні, темно-малинові. Вага – 10 г. Урожай із куща – до 10 кг.
- Тайберрі. Ранній сорт із великими червоними, дуже смачними ягодами. Пагони досягають у довжину 3-4 м. Цвіте рожевими великими квітами. Мінус – шипи і невеликий термін зберігання. Один кущ дає до 5 кг плодів.
- Техас. Пагони досягають у довжину 5 м. Висота куща – 2 м. Ягоди більші за середні – їхня вага сягає 12 г. Урожай з куща – 8 кг.
-
Безколючкова Торнесс Логанберрі. Кущ середнього розміру з невеликими пагонами. Плодоносить до самих заморозків. Ягоди конусоподібні, великі, насичено-червоні, кисло-солодкі. Урожайність – до 10 кг з куща.
Посадка
Агротехніка посадки всіх трьох культур – малини, ожини та їхнього гібрида, практично ідентична. Ожина добре приживається, тому проблем з її посадкою не виникає, головне, дотримуватися рекомендованої схеми посадки, щоб кущам згодом не було тісно в одному місці.
Оптимальні терміни посадки
Висадкою ожиналини займаються у звичайні для ягідних культур терміни:
- навесні висаджують до розпускання бруньок, у помірних широтах цей період припадає на квітень;
- восени – за кілька тижнів до заморозків, саджанці повинні встигнути прижитися до їх настання.
У північних широтах висадку починають на пару тижнів пізніше, ніж у середній смузі. На терміни посадки впливає не тільки клімат у регіоні, а й поточна погода. Гібрид добре приживається, тому його висаджують у будь-який час, навіть влітку. Головне, щоб не було сильної спеки.
Вибір місця
Ежемалина воліє рости в півтіні. Під сонячними променями ягоди “спікаються”, втрачають соковитість та інші товарні властивості. Але і в повній тіні кущі рости не повинні – їхні ягоди виходять занадто кислими.
Вимоги до ділянки:
- захищеному від вітрів;
- добре провітрюване;
- розташований на невеликій височині;
- легкі та родючі ґрунти.
Культура добре росте на суглинках. Вона може непогано плодоносити і на кислих ґрунтах, але тільки за умови регулярного внесення деревної золи.
Ділянку за пару тижнів до посадки перекопують на багнет лопати, видаляючи коріння бур’янистої рослинності, каміння, інше сміття. За необхідності вносять пісок або глину, у важкі глинисті та піщані ґрунти відповідно. Якщо ґрунти малородючі, можна внести перегній або гумус – по відру на 1 кв. м. м.
Вибір саджанця
Саджанці ожиномалини купують в агромагазинах і садових розплідниках, тільки там реалізують сертифікований посадковий матеріал.
Як вибрати якісний саджанець:
- Зверніть увагу на стан коренів. Якщо воно вологе, пружне і добре розвинене, саджанець здоровий.
- З коренів має відходити не менше двох стебел.
- Під корою – зелене стебло. На ньому має бути кілька бруньок.
Для довгого транспортування коріння обгортають тканиною, в поліетиленовій плівці воно може перебувати кілька годин, не більше.
Якщо саджанці вже куплені, а погода для посадки не підходить, їх відносять у льох або прикопують у землю.
Посадка
Ожиномалину рекомендується висаджувати в ряди, залишаючи між сусідніми саджанцями 1 м вільного простору. Відстань між сусідніми рядами – близько 2 м. Така схема посадки дає змогу кущам отримувати достатньо світла, без якого не буває хороших урожаїв.
Порядок посадки:
- Підготуйте саджанці до посадки – замочіть на 24 год у воді, а перед посадкою занурте в бовтанку з глини, гною і води. Саджанці із закритим корінням – у контейнерах просто полийте і через годину витягніть.
- Викопайте за схемою 1х2 м посадкові ями розміром 40х40х40 см. Верхній родючий ґрунт, отриманий при копанні ями, змішайте з перегноєм. На дно накидайте гальку або інший дренажний матеріал шаром 10 см.
- Зверху на дренаж насипте шар ґрунту – стільки, щоб до половини заповнити яму.
- У центр ями поставте саджанець. Акуратно розправте коріння – жодне не повинно загинатися. Коренева шийка повинна знаходитися трохи вище рівня землі.
- Засипте коріння сумішшю, приготованою з верхнього родючого шару ґрунту і перегною.
- Ущільніть ґрунт і полийте. Обріжте пагони до 30 см.
Під час посадки ожиномалини восени, не зловживайте органікою, наприклад, курячим послідом – таке добриво спричиняє бурхливий ріст надземної частини рослини, а це знижує стійкість до морозів.
Особливості догляду та вирощування
Будь-який сорт ожиномалини характеризується витривалістю і невибагливістю, тому не вимагає великого клопоту. Трудомісткістю відрізняється хіба що обрізка і підв’язка рослини.
Полив і підживлення
Гібрид ожини і малини здатний стійко переносити посушливі періоди, поливу він потребує під час посадки і через 2 тижні після неї.
Рясні поливи ожинамаліні потрібні тільки при формуванні та дозріванні ягід, а також у періоди довгої відсутності дощів. У весь інший час гібрид добре росте і без поливів, йому вистачає опадів, що випадають.
Добрива вносять через 2 роки після висадки, а далі посадки удобрюють з частотою 1 раз на 2-3 роки. Жодних спеціальних підживлень для ожиналини немає, використовують ті ж добрива, що і для малини.
Чим підживити гібрид:
- гноєм – по 3-5 кг на 1 кв. м;
- калійними і фосфорними добривами – по 20 г подвійного суперфосфату і сульфату калію на 1 кв. м. м.
Дозування добрива може змінюватися залежно від типу ґрунту, на якому вирощується ежемалина.
Обрізка і підв’язка
Ожина схильна до розростання, її довгі пагони прогинаються під вагою великих ягід. Щоб полегшити навантаження на гілки, кущ підв’язують на шпалери. Інакше він розповзеться в сторони, а ягоди будуть дрібнішати.
Висота шпалер – не менше 2-3 м. На опори натягують дріт або капронову волосінь у п’ять рядів. До верхніх “поверхів” прив’язують плодоносні пагони, інші гілки кріплять до нижніх.
Ожиномалину регулярно обрізають:
- Восени. Обрізку проводять після збору врожаю, ближче до кінця осені, але до настання морозу. Якщо вдарять морози, гілки стануть крихкими, і при спробі обрізати, зламаються. Під час обрізки видаляють усі поламані, сухі та хворі пагони.
- Навесні. Кущі обрізають після танення снігу. У цю пору року додатково доводиться видаляти гілки, пошкоджені морозом – якщо кущі не вкривалися і все-таки підмерзли. Після обрізки верхні відростки прищипують.
Про правила обрізки ожиналини можна також дізнатися в наступному відео:
Мульчування
Мульчування – посипання ґрунту матеріалом, що перешкоджає росту бур’янів і випаровуванню вологи. Ця нескладна процедура істотно спрощує догляд за грядками і скорочує витрати води для поливів.
Як мульчу використовують найрізноманітніші матеріали. Можна просто присипати ґрунт тирсою, торфом, листям тощо.п.
Приклад двошарового мульчування:
- Перший шар зробіть із газет або картону.
- Зверху на папір насипте золу, перепрілий гній і скошену траву.
Товщина мульчі – 10-15 см. Папір згодом розкладеться, а інші компоненти перегниють у гумус, наповнивши землю поживними речовинами.
Розмноження
Ожину розмножують вегетативно. Це гібрид, тому насіннєвий спосіб розмноження до нього непридатний – він не передає сортових особливостей.
Варіанти розмноження:
- Зеленими живцями. Заготівлю ведуть у серпні. Зрізають 20-40 см верхівок і висаджують у ґрунт – у канаву глибиною 20-25 см. Зверху присипають землею. До наступного року кожен живець дасть 3-4 нових рослини, готових до пересадки на постійне місце.
- Здерев’янілими живцями. Восени зрізають пагони завдовжки 20 см, на них має бути не менше 2-х бруньок. Живці на 24 год занурюють у воду, а потім висаджують у ґрунт на глибину 20 см, залишивши на поверхні 2 бруньки.
- Кореневими відводками. Навесні кущ викопують і ділять коріння на відростки довжиною 10-15 см. Потім їх висаджують у ґрунт і поливають. Глибина посадки – 20 см.
Осінній догляд і підготовка до зими
Восени культуру готують до зими. Підготовчі заходи особливо важливі в умовах малосніжних зим. Кущі обрізають, обприскують і закидають утеплювальними матеріалами.
Восени ожину обробляють відваром кропиви або хвоща польового – для профілактики захворювань.
Майже всі сорти ожиномалини стійкі до холодів і не потребують зимового укриття, особливо в регіонах з теплими зимами. Але є і менш стійкі до морозів сорти, їх у перші роки життя доводиться вкривати на зиму. Якщо в регіоні взимку випадає багато снігу, то його цілком вистачить для захисту пагонів від вимерзання.
Як укрити ожину:
- Зніміть кущі зі шпалер, відв’язавши від них усі гілки.
- Укладіть стебла вздовж опор і засипте їх зверху торфом, тирсою, соломою, опалим листям.
Навесні, як тільки потеплішає, укриття прибирають. Якщо це вчасно не зробити, кущі можуть зіпріти.
Хвороби та шкідники
Ежемалина не схильна до захворювань. Але в несприятливих умовах може вражатися тими ж хворобами, що й малина.
Чим хворіє культура:
- Антракноз. На гілках з’являються коричневі плями. Збудник – грибок. Уражені гілки обрізають і спалюють. Кущі обприскують “Фундазолом” або “Топсином”.
- Сіра гниль. На листках і плодах з’являється білястий наліт. Кущі обприскують фунгіцидами, як мінімум за 20 днів до збору врожаю.
Ожиномалина також може хворіти на вертицильозне в’янення, іржу та борошнисту росу, впоратися з якими допомагають контактні препарати широкого спектра дії.
Методи профілактики:
- Навесні кущі обприскують 1%-вою бордоською рідиною. Через 10 днів обробку повторюють.
- Восени згрібають опале листя, щоб знищити личинок шкідників.
- Землю восени перекопують на глибину 15 см.
- Під час бутонізації кущі обприскують настоєм пижма – в 10 л води розводять 2 кг свіжої або 0,7 кг сухої сировини, кип’ятять півгодини, настоюють добу і додають 10 л води.
- Раз на два тижні зрізають зів’ялі верхівки і спалюють їх.
- Запобігають перезволоженню ґрунту.
Найчастіше ожину вражають довгоносики, малинові жуки та галиці. Щоб запобігти ураженню, кущі під час формування бутонів обприскують “Карбофосом” або “Фуфаноном”.
Збір урожаю і зберігання
Ягоди ожиналини достигають нерівномірно, тому збір врожаю розтягується з липня до самої осені. Збирають плоди тільки в суху і похмуру погоду. Їх дбайливо зривають і складають у неглибокі пластикові контейнери – в них і будуть зберігатися зібрані ягоди.
В один контейнер складають не більше 1 кг ягід, щоб плоди не подавилися. Зберігають їх у холодному приміщенні, а краще в холодильнику, в ньому ягоди зберігають товарні властивості до 20 днів. Оптимальна температура – 0 °С, вологість – 90 %.
Якщо ягоди ожиномалини належить транспортувати, їх зривають разом із плодоложем – його відщипують пальцями або акуратно зрізають.
Способи заготівлі:
- Заморозка. На зберігання закладають тільки сухі цілі ягоди. Їх розкладають на піддоні, заморожують, а потім зсипають у целофанові пакети.
- Заготовки. З ожиналини варять варення, компоти, перетирають із цукром, роблять сиропи, консервують у власному соку.
Ожиномалина, не претендуючи зайняти місце популярної малини, готова заповнити нішу невибагливого чагарнику, що росте без особливого догляду. Її ягоди не такі смачні, зате їх багато, а врожай гарантований – гібрид плодоносить у найнесприятливіших умовах.