При правильному догляді за кімнатною бегонією ви отримаєте красиву і здорову рослину. Вибирайте квітку, виходячи з особистих переваг і можливості приділяти їй увагу, адже без цього рослина може загинути. Уважно вивчіть особливості культури.
Походження бегонії
У більшості видів бегонії ростуть у вологих і спекотних тропічних лісах, тому в дикій природі квітка зустрічається в екваторіальному поясі Південної Америки, Азії, Африки. Однак, сьогодні відомі деякі види, які ростуть в гірській місцевості, в саванах і на рівнинах.
Ботанічний опис
Бегонія належить до сімейства Бегонієвих. Сьогодні відомо понад півтори тисячі різних видів квітки. У кімнатному квітникарстві частіше використовуються гібриди бегонії – їх понад 2000.
Бегонії являють собою однорічні та багаторічні рослини, які дуже популярні в домашньому квітникарстві. Різноманітні види можуть належати до трав, напівчагарників і чагарників. Як правило, у них розгалужена коренева система, але бувають види і з бульбоподібним корінням.
Листя є головною особливістю бегонії. Дуже часто у них красиве і неповторне забарвлення, а на стеблі вони розташовуються асиметрично. У рослини одностатеві квіти, а плід, що дозріває, має на увазі коробочку з невеликими тріщинами з боків.
Будова рослини
Перш ніж придбати бегонію, ознайомтеся з будовою квітки. Ця рослина унікальна і саме її зовнішні характеристики так привертають увагу.
Коріння
Більшість видів бегоній передбачає різну будову кореня. Рослини бувають такими:
- З утворенням бульби. Квітка відмінно протистоїть посусі, оскільки може запасати в бульбі багато поживних речовин і води.
- Зі звичайним розгалуженням кореня. Квітка більш вибаглива до відсутності вологи.
Однак, безліч квітучих сортів характеризуються гіллястим коренем, що забезпечує краще поглинання з ґрунту всіх корисних речовин, завдяки чому рослина буде цвісти рясніше.
Стебла
У кущовидних сортів бегоній стебла нагадують бамбук – прямостоячі та пружні. Повзучі сорти характеризуються тонкими і гнучкими стебловими відростками, а у кореневищних вони товсті і приземлені.
Листя
Як правило, на бегоніях формується велике і м’ясисте листя з численними прожилками. За рахунок відносно великих розмірів створюється враження, що структура квітки щільна і кущиста. У різних видів бегоній різні листові пластини. На деяких з них росте пряме листя, на інших – із зубчастим малюнком облямівки.
Деякі сорти відрізняються нерівними пластинками скрученої форми. За забарвленням точно так само – є відмінності. Зустрічаються бегонії зі звичайним зеленим відтінком, рослини з пурпуровими і червоними малюнками. Справжньою знахідкою вважаються бегонії з строкатими багатобарвними листовими пластинами – з двома і більше відтінками.
Квіти
Суцвіття бегоній являють собою складні волоті, які складаються з декількох квітів. Чоловічі найчастіше мають більш яскраве забарвлення, проте не такі пишні. Жіночі квіти характеризуються безліччю пелюсток, але, як правило, вони менш короткі.
У бегонії величезна різноманітність видів, відповідно, вони відрізняються колірними розмальовками. Зустрічаються види з великими квітами. Також бувають сорти з мітелками, що складаються з численних дрібних квіточок.
Різна у бегоній структура пелюсток – бувають махрові та гладкі. Забарвлення теж найрізноманітніше.
Плоди
У помірному кліматі бегонії вирощують заради цвітіння. Дуже складно домогтися плодоношення, оскільки потрібна висока температура практично у весь період цвітіння. Також квітці необхідне регулярне зволоження.
Плоди бегонії являють собою невелику коробочку, усередині якої три гнізда і ледь вловимі тріщинки з боків – вони містять багато дрібного насіння, що в міру дозрівання збільшуються в розмірі. Згодом коробочка лопається, і насіння опиняється в ґрунті.
Основні різновиди
Відомо, що у бегонії є безліч різноманітних видів. Багато з них характеризуються істотними відмінними якостями: цвітіння, форма пагонів, кореня.
Бегонія декоративнолиста
Цей вид бегонії відрізняється відсутністю стебла, а його листя росте окремо відразу з кореня. У декоративнолистої рослини або зовсім немає квітів, або ж вони дуже маленькі. Однак листя має різні форми і забарвлення.
Зустрічаються рослини від стандартних зелених відтінків до незвичайних поєднань таких кольорів: жовтий, срібний, фіолетовий, бордовий і навіть чорний. При цьому на листках утворюються цікаві візерунки, текстури і форми.
Кущова бегонія
Характеризується густорослими і гіллястими колінчастими стеблами, які трохи нагадують бамбук. Кущ може виростати до двох метрів, у нього багато бічних відгалужень. Листя може мати найрізноманітнішу форму і забарвлення, квіти невеликі та витончені.
У кущової бегонії великий і цілісний корінь. За сприятливих умов кущовий різновид може цвісти протягом усього року.
Коренева бегонія
Коренева бегонія популярна тим, що в міру розкриття бутона змінюється забарвлення. Зустрічаються види з білими або жовтими квітками з рожевою або червоною облямівкою. Для кореневої бегонії характерне утворення численних дрібних квіток.
Бульбова бегонія
Такі різновиди найчастіше вибирають для домашнього вирощування. Бульбова бегонія славиться великими махровими квітами з дивовижною красою – нагадують благородні троянди за формою і кольором.
За рахунок бульбової будови кореня кущ отримує необхідні речовини, формує стійкість до несприятливих навколишніх умов. Це невибагливий вид, який легко приживається і не вимагає зусиль у догляді.
До основних відтінків кольорів відносять білий, рожевий, червоний. Зустрічаються двоколірні бульбові бегонії. Пелюстки можуть бути махровими та гладкими.
Ампельна бегонія
Ампельну бегонію часто вирощують для прикраси терас і балконів. Характеризується пагонами, що спускаються каскадами, пониклими пагонами з численними квітками. Такий різновид красиво виглядає в підвісних кашпо, горщиках і кошиках. Особливою ознакою є довгі стебла.
Серед ампельних бегоній трапляються сорти з простими, махровими, напівмахровими і густомахровими квітками, пелюстки яких забарвлені в червоний, рожевий, жовтий, білий і помаранчевий колір. Також популярні ампельні бегонії зі всілякими поєднаннями. Квітки дрібні, середні або великі.
В’юнкова бегонія
Вважається ідеальною нестандартною ампельною квіткою, яка прикрасить опори і стіни. Відмінно поєднується з іншими квітами і використовується для створення складних композицій.
У виду гнучкі пагони, які цікаво закручуються і никнуть. Пагони майже повністю вкриті блискучим, яскраво-зеленим, ниркоподібним листям.
Вид чутливий до надмірного освітлення, віддає перевагу півтіні та прохолоді. Для швидкого зростання потребує акуратних поливів і захисту від протягів.
Вічноквітуча бегонія
Це кущистий вид бегоній, квітучий протягом усього року за правильного догляду. У вічноквітучої бегонії дрібні, але численні квіти. Листя цікаве і незвичайне – буває строкатим, двоколірним, з унікальним малюнком на зовнішньому боці.
Бегонія запашна (одората)
Запашна бегонія характеризується особливим приємним і тонким ароматом. У рослини оригінальні пишні гофровані пишні квіти. Суцвіття бувають червоного, білого з рожевим нальотом, ніжно-абрикосового і помаранчевого кольору. Зустрічаються види з ароматом апельсина.
Бегонія торочкувата (фімбріата)
Торочкувата бегонія зовні дуже схожа з пишними гвоздиками, у них такі ж махрові краї. У назві рослини також відразу вказується колір. Так, ви можете придбати бегонію помаранчеву, лососеву або червону.
Бегонія Лоррен
Лоррен – бегонія, що характеризується як зимньоквітуча рослина. У гібрида невеликі, гладкі квіти, як правило, забарвлені в рожевий відтінок. Листя округлої конфігурації, акуратне, за рахунок чого утворюється густий розлогий кущик.
Деякі сорти схожі на троянди, в інших цікаві суцвіття – двоколірні поєднання.
Умови вирощування
Щоб бегонія радувала вас своєю красою, дотримуйтесь умов вирощування. На даному етапі важливо стежити за освітленням, температурою і вологістю.
Освітлення
Бегонії дуже люблять світло, проте воно має бути розсіяним. Від прямого попадання сонячних променів рослина може загинути, тому стежте за тим, щоб квітучі види були добре освітлені, але обов’язково закриті від прямого сонця. Що стосується декоративно-листяних бегоній, забезпечте їм півтінь.
Температура і вологість
Це теплолюбна рослина, при виборі місця для квітки враховуйте цей фактор. У літній період оптимальною температурою вважається +24-25 градусів. При більш високій температурі обов’язково зволожуйте повітря і поверхню квітки, якщо сильно жарко.
У зимовий час під час “сплячки” бегонії не знижуйте сильно температуру – достатньо +14-18 градусів. Якщо в приміщенні буде холодніше, це загрожує загибеллю рослини.
Бегонія – вологолюбна рослина. Рівень вологості в приміщенні має бути вище 50%. Не ставте горщик з квіткою біля батарей та інших нагрівальних приладів, також поблизу газових плит і конвекторів – вони сушать повітря і викидають у нього продукти згоряння, які згубні для ніжних рослин.
Посадка кімнатної квітки
При посадці кімнатної бегонії забезпечте правильне місце, виберіть відповідний горщик і підготуйте посадковий матеріал. Правильна процедура гарантуватиме вам довге життя рослини.
Вимоги до місця
Не ставте горщик із квіткою на сонячних південних підвіконнях, оскільки рослині там буде занадто спекотно та сухо. Найкраще вибирати місце зі східного і західного боку, а для деяких видів оптимальні північні вікна.
Комфортним світловим режимом вважається м’яке сонячне світло вранці – з 7 до 12 години, ввечері – з 17 до 22 години. Крупнолисті види, особливо забарвлені в яскраві червонувато-бордові або біло-рожеві відтінки, особливо вимогливі до освітлення.
Розміщуйте декоративно-квітучі види на північному заході, сході, північному сході, рідше – на північному вікні.
Необхідна ґрунтосуміш
Для бегоній необхідна поживна ґрунтова суміш, багата мікро- і макроелементами. Можете купити ґрунт для декоративно-листяних, бегонієвих. У спеціалізованому магазині консультант підкаже вам, яку землю вибрати.
Якщо ви хочете самостійно приготувати ґрунтосуміш, змішайте в рівних частинах чорнозем, дернову землю і торф. Не забувайте про хороший дренаж на дні горщика – ґрунт має добре пропускати повітря і зайву вологу.
Горщики
Для бегонії вибирайте широкий і невисокий керамічний горщик. Найзручніше вибирати ємність виходячи з розміру кореневої системи куща і його крони. Сприятливий розвиток кореневої системи забезпечить утримання бегонії в широкому і неглибокому горщику – так квітка не буде переохолоджуватися і загнивати.
Якщо у вас є глибокий піддон у комплекті з решіткою, поставте на неї горщик і поливайте бегонію більш зручним способом.
Підготовка посадкового матеріалу
Якщо у вас були бульби, залишені на зимівлю в горщиках із землею, на початку березня винесіть їх із прохолодного приміщення, поставте на підвіконня і забезпечте помірний полив. При появі паростків пересаджуйте їх у новий ґрунт.
Викопані бульби, що зберігаються вдома, в лютому дістаньте з прохолодного місця, потім помістіть на неглибокий піддон, застелений вологою марлею. Поставте тару з бульбами в тепле, притінене місце.
Періодично зволожуйте “підстилку”. Якщо через 14 днів бульби не прокинуться, обприскайте їх Епіном, Цирконом або Екопіном. Висаджуйте, як тільки з’являться паростки висотою 0,5-1 см.
Процес посадки покроково
Для посадки бегонії, потрібно відповідально підійти до процесу, оскільки від цього залежить подальший розвиток рослини.
Дотримуйтесь інструкції:
- Підготуйте ємність із ґрунтовою сумішшю, на дно горщика викладіть дренаж – допустимо використовувати гальку, керамзит, каміння або пінопласт, зверху висипте половину ґрунту, акуратно утрамбуйте.
- Попередньо очистіть бульбу або кореневище, видаливши сухі або зіпсовані елементи і налиплий ґрунт, якщо є. Обробіть корінь слабким розчином марганцівки або фунгіцидом – потримайте близько півгодини.
- Приступайте до висадки рослини – неглибоко в заздалегідь підготовлену ямку помістіть бульбу і присипте землею. Якщо ви висаджуєте кореневище, помістіть його в наполовину заповнений горщик, потім всипте землю, що залишилася, обережно утрамбуйте, щоб не залишилося пустот.
Після посадки бегонії пролийте ґрунт по краю ємності Фітоспорином або добре відстояною водою. Политу квітку поставте в тепле й освітлене місце.
Розмноження бегонії
Бегонію розмножують насінням і вегетативно. Ознайомтеся зі способами і виберіть для себе найбільш зручний варіант.
Вирощування з насіння
Вирощувати бегонію з насіння нескладно і досить швидко. При виборі цього способу дійте за інструкцією:
- Наприкінці лютого або на початку березня розсійте дрібне насіння бегонії по поверхні легкого пухкого субстрату, потім помістіть у тепле світле місце і накрийте плівкою або склом.
- Поливайте в піддон або обприскуйте насіння з пульверизатора.
- При появі сходів приберіть плівку, а при розвитку 3-4 листків пікіруйте.
Через кілька місяців розсадіть сіянці по окремих горщиках. Бегонія буде цвісти вже в перший рік, якщо їй забезпечити додаткове освітлення.
Живцями
Розмноження живцями вважається найбільш простим вегетативним способом. Щоб збільшити кількість рослин зробіть наступне:
- Зріжте з рослини живці з 3-4 листками. Обробіть вугіллям, щоб запобігти загниванню.
- Висадіть живці в субстрат (пісок, торф’яна або листова земля в рівному співвідношенні), після чого помістіть у тепле світле приміщення, куди не проникають прямі сонячні промені.
- Забезпечте бегонії помірний полив.
Припустимо проведення укорінення у воді. Уже протягом місяця у живців відростають корінці.
Поділ кореневища у листяних видів
При виборі цього способу ранньою весною вийміть з горщика бегонію, струсіть ґрунт і огляньте коріння, щоб зрозуміти, скільки потрібно буде горщиків і яких розмірів. Розділіть кореневище так, щоб у кожній частині були корінці, не менше одного пагона або бруньки.
При процедурі використовуйте чистий гострий інструмент. Обов’язково обробляйте зрізи вугіллям. Кожну частину посадіть в окремий горщик.
Листям
Такий спосіб підходить для розмноження декоративних сортів бегоній. Вважається незвичайним, однак, ефективним способом.
Інструкція:
- Виберіть великий і здоровий лист, після чого розділіть його на частини так, щоб у кожному була присутня головна поздовжня жилка.
- Розкладіть шматочки листя в легкий ґрунт з торфу і перліту – жилка повинна торкатися землі, щоб з неї проростало коріння.
Ви можете ставити листя вертикально або класти горизонтально.
Також можете скористатися ще одним способом – на цілому листі зробити поперечні надрізи і покласти його на землю.
Бульбами
Бульбові сорти розмножуються бульбами. Цей спосіб вважається найбільш успішним. Достатньо лише поглибити бульби в горщик з дренажем і ґрунтом ближче до поверхні. Після перших сходів досипте ще шар землі. Краще проводити процедуру в січні.
Для поділу бульби використовуйте материнську рослину віком понад три роки. На кожній бульбі має бути від 3 сильних і здорових бруньок. Використовуйте для поділу гострий ніж, після чого зріз обробіть вугіллям.
Залишайте на кожній частині хоча б по 1 бруньці. До появи першого листя бульби помістіть у тепличку, зроблену з пластикової пляшки.
Як доглядати
Догляд за бегонією вважається досить простим і не вимагає багато часу. Однак, щоб ваша рослина не зіткнулася з неприємними наслідками, поставтеся відповідально до доглядових процедур:
- Відразу після покупки. Щоб бегонія швидше адаптувалася в приміщенні, підтримуйте підвищений рівень вологості. У цей період рослина не повинна піддаватися стресу, тому не турбуйте її – не переставляйте, не повертайте, не обмивайте листя та ін.
- Полив. Багато сортів бегоній спокійно переносять короткочасну посуху, а при перезволоженні часто піддаються захворюванням, у гіршому випадку – гинуть. Регулярно поливайте декоративно-листяні бегонії, а у весняно-літній період забезпечте рясний полив. Бульбові вила поливайте помірно, використовуючи тільки м’яку воду. У зимовий час полив істотно скоротіть. Бульбовим видам полив і зовсім не потрібен.
- Добриво. Бегонія відмінно відгукується на підживлення. Використовуйте мінеральні добрива та вітаміни. Регулярно підгодовуйте рослину з початку весни до середини осені 1 раз на 14 днів. Для процедури використовуйте спеціальні рідкі добрива. Особливу увагу приділіть великоквітковим видам. Приступайте до підживлення тільки в період бутонізації. Кожні 14 днів після поливу вносьте рідкі комплексні добрива. Під час формування зав’язей використовуйте калійно-фосфорні добрива (Зав’язь, Цвітень, Бутон).Для декоративно-листяних видів і сортів бегонії використовуйте для підживлення азотовмісні добрива.
- Обрізка. Верхівки кущових бегоній прищипніть, щоб сформувати пишний кущ. Квітучі види потребують зрізання квітконосів після того, як вони відцвітуть. Старі пагони більшості видів, як правило, оголюються і втрачають листя, тому видаляйте їх. Під час санітарної обрізки у всіх видів бегоній видаляйте сухе, пошкоджене листя і пагони.
Догляд за бегонією не вимагає особливих знань і навичок. Дотримуйтесь основних правил і отримаєте красиву рослину.
Хвороби та шкідники
У кімнатної бегонії можуть бути деякі захворювання, також вона може піддаватися нападкам шкідників.
Щоб уникнути проблем, ознайомтеся з поширеними хворобами:
- Коренева гниль. Захворювання, спричинене патогенними грибами. Виникає внаслідок надлишку вологи. Бегонія зупиняється в рості, листя починає відмирати. Діставши квітку з горщика можна спостерігати почорніле, мляве коріння. У разі ураження частини кореневої системи видаліть хворе коріння, потім замочіть рослину у Вітаросі, Оксіхомі, Ордані або Алірін-Б. Пересадіть бегонію у свіжий ґрунт. При сильному ураженні врятувати квітку навряд чи вдасться.
- Сіра гниль. Захворювання вражає надземну частину рослини. Розвивається при високій температурі та вологості. При ураженні сірою гниллю на листках і черешках з’являються водяні сіруваті плями, які з часом збільшуються і стають слизовими. Видаліть усі уражені частини рослини й обробіть бегонію мідьвмісними фунгіцидами: бордоською сумішшю 1%, Оксіхом, Хом.
- Борошниста роса. Причиною розвитку захворювання є висока вологість або зараження від інших рослин. На листках та інших частинах квітки з’являється білий наліт. Обробіть бегонію фунгіцидами з вмістом міді або розчином колоїдної сірки в концентрації 0,3-0,5%.
Якими шкідниками може вражатися бегонія:
- Попелиця. Дрібні безкрилі комахи зеленуватого відтінку. Побачити їх можна неозброєним поглядом. При нашесті попелиці листя рослини стає блідим і відмирає. Щоб позбутися шкідників, використовуйте спеціальне зелене мило або ж господарське. Якщо обробка мильним розчином не допомогла, застосуйте Фітоверм або Актеллік.
- Білокрилка. Біла крилата комаха, під час нападу якої листя починає відмирати.Обмивайте квітку зеленим або господарським милом кілька разів із перервою у 2 дні. Якщо не допоможе, використовуйте ті ж препарати, що і при навалі попелиці.
- Павутинний кліщ. Розпізнати присутність комахи ви зможете за ослабленим листям і наявністю павутинного нальоту на різних частинах рослини. Для боротьби з комахою використовуйте ті самі засоби, що й під час нападу попелиці та білокрилки. Багато квітникарів рекомендують використовувати Клещевіт.
Регулярно оглядайте рослину, щоб своєчасно запобігти захворюванню і захистити бегонію від комах.
Популярні питання
При вирощуванні кімнатної бегонії квітникарі можуть зіткнутися з деякими проблемами. Ознайомтеся з найпопулярнішими питаннями, щоб знати, як цьому запобігти:
- Отруйна бегонія чи ні? Отруйність бегонії поросла великою кількістю міфів. Насправді бувають помірно отруйні види, приміром, вічноквітуча (у листі міститься щавлева кислота, здатна викликати опіки) або бульбова бегонія. Однак існують і абсолютно безпечні різновиди.
- Чому витягується бегонія? Якщо ви помітили, що у бегонії занадто довгі, тонкі та бліді пагони, а листя розташоване рідко – це свідчить про нестачу освітленості, неправильну обрізку або старіння рослини. Утримуйте бегонію при яскравому розсіяному світлі та прищипуйте верхівки пагонів.
- Чому на бегонії нове листя виростає дрібне? Причиною є гостра нестача мінералів та інших поживних речовин у ґрунті. Підгодовуйте рослину кожні кілька тижнів рідкими добривами.
- Чому взимку у бегонії опадає листя? Така проблема виникає внаслідок холодного утримання рослини або протягів. Під час провітрювання приміщення прибирайте горщик подалі від холодних потоків повітря, дотримуйтесь температурного режиму.
Своєчасно починайте діяти, якщо бачите, що з рослиною щось відбувається. Так ви уникнете негативних наслідків.
Легенди про квітку та цікаві факти
Бегонія є популярною і поширеною у світі квіткою, яка має великий попит у світі. Про рослину людина знає ще з давніх часів, тому нерідко квітка стає прикрасою садів і будинків.
Про бегонію існує багато цікавих фактів і легенд:
- У Гімалаях, серед нечисленних народностей з покоління в покоління передають секрети приготування приправи з бегонії. Рослину використовують у разі мігрені.
- У Китаї вважається, що бегонія виростає на землі там, де плакала закохана жінка.
- У Бельгії бегонію використовують на святах квітів. З кущів виходять справжні живі картини: казки, замки тощо.
У бегонія була поширена з початку XIX століття, про що свідчить народна назва – “вухо Наполеона”. За легендою, росіяни так назвали рослину через внутрішній бік листя деяких сортів, які через червоний відтінок нагадують зморщене вухо.
Бегонія є тропічною рослиною, яка широко поширена в кімнатному квітникарстві. Багато хто купує квітку за рахунок простого догляду, її невибагливості та краси. При цвітінні бегонія стає справжньою кімнатною прикрасою і притягує до себе захоплені погляди.