У процесі підготовки стін до штукатурки грунтування є одним з найбільш важливих процесів, що впливають на якість і довговічність декоративного шару. Однак для стін з різних матеріалів доцільно використовувати різні типи сумішей і технології їх нанесення.
У статті буде дано огляд матеріалів, технічні та експлуатаційні характеристики грунтовок різного типу. Необхідність їх використання. А також, технології грунтовок стін перед штукатуркою.
Навіщо гарантувати стіни
Більшість універсальних складів грунтувальних сумішей використовуються для поліпшення зчеплення між шарами штукатурки або між стіною і облицювальним матеріалом. Але цим можливості грунтовки не обмежуються. Залежно від вимог і матеріалу стін вона може виконувати наступні функції:
- Підвищувати міцність зовнішнього кришиться шару чорнової штукатурки;
- Покращувати міжшаровій адгезії;
- Нейтралізувати грибок і пліснява як на поверхні, так і в глибині підстави;
- Виступати в якості антикорозійного й гидроизолирующего покриття або антипіренові просочення при підготовці стін під штукатурку.
На стіну не була нанесена грунтовка для зовнішніх робіт по штукатурці, наслідок – широке відшаровування декоративного покриття
Різновиди за складом
- Грунтовки на органічному розчиннику, основою їм служать алкідні і деякі інші смоли. Такі склади наносять на дерев’яні поверхні, в тому числі і пофарбовані олійними фарбами, на ДВП, ДСП, ОСП і інші древосодержащіе пресовані плити. Саме вони використовуються для покриття різних металевих поверхонь, скла або пластику.
- Водорозчинні склади в основному на силікатної, силіконової, і акрилової основі. Такі склади універсальні і наносяться на бетон, цегла, гіпсокартон і будь-який тип деревини.
Важливо: підготовка стін під декоративну штукатурку включає обов’язковий процес грунтовка. Зазвичай назва рекомендованого складу зазначено на упаковці зі штукатуркою. Але якщо такої інформації немає, то просочення підстави слід виробляти ґрунтовкою до складу якої входять ті ж в’яжучі що і у декоративної штукатурки.
- Водорозчинні склади є дихаючими і не накопичують вологу. Вони не мають запахів і найбільш поширені серед універсальних грунтовок.
- Деякі спеціалізовані склади використовують епоксидні, поліуретанові, шелаковим смоли або цемент.
Важливо: грунтовки на підставі розчинників не використовуються в контакті з пінопластом.
Грунтовки для різних поверхонь
Грунтовка стін перед штукатуркою проводиться різними способами, в залежності від матеріалу стіни, його пористості, здатності до вологопоглинання, щільності та інших факторів.
Мінеральні основи
До таких стін відносяться: бетонні, цегляні, оштукатурені цементним або гіпсової сумішшю, гіпсокартонні плити і т.п. Для їх обробки використовуються склади:
- Універсальні – загального призначення. Це виключно адгезионная суміш покликана поліпшити сполучення між шарами. Наноситься як на нову підставу, так і на стару штукатурку або її дефектні частини. Додаткова функція – зниження всмоктують здібностей матеріалу. Не можна обробляти підстави мають плями фарби, жирів, масел чи бітуму.
- Глибокого проникнення – наносяться на обсипаються поверхні. Чи потрібно гарантувати штукатурку перед шпаклівкою, якщо облицювальний шар міцний? В обов’язковому порядку, для зміцнення декоративного або технічного підстави будь-якого типу. У більшості випадків оброблена стіна отримує значне підвищення вологостійкості. Існують спеціальні суміші для глибокого проникнення в пухкі шари для їх зміцнення. Такі склади не рекомендується використовувати для обробки щільних матеріалів. Чи не всмоктуючись, вони утворюють на поверхні полімерну плівку, яка може відшаруватися разом зі штукатуркою.
- Адгезійні з наповнювачем з дрібнодисперсного кварцового піску. Це всім відома суміш Бетонконтакт.
- Антисептики – містять в складі фунгіцидні речовини, що перешкоджають розвитку грибка і цвілі в товщі стін.
Дерев’яні підстави
До них відноситься не тільки масив різних порід дерева, а й ДСП, ДВП, OSP. Вони також обробляються фунгіцидними і антипиреновими просоченнями. Однак є і спеціальні склади, для захисту від комах.
Металеві підстави
Якщо планується оштукатурювання металевої поверхні, то без грунтовки не обійтися. Для металу застосовуються кілька типів складів. По-перше, підвищує адгезію, по-друге, ізолюючий від корозії. Окремо потрібно згадати перетворювачі іржі. Вони використовуються для видалення її плям з одночасним захистом металу і поліпшенням адгезії. Коштують такі універсальні склади досить дорого, але при їх використанні немає необхідності нанесення просочень в кілька шарів, кожен з яких несе свою функцію.
Невбираючі поверхні
До них відноситься ламінат, скло, керамічна плитка. Для обробки використовуються грунтовки з підвищеним зчепленням. Зазвичай використовуються в якості підготовки стін до декоративної штукатурки або фактурною фарбі.
Абсорбція поверхні
До них відносяться всі типи полегшених пінно-і газобетону. Грунтовка газобетону під штукатурку виконує гідроізоляційну функцію. Речовини створюють на поверхні стінних блоків тонку, але міцну полімерну плівку, непропускающую вологу всередину блоків і приміщення.
Грунтовки проти плям мають ефект фарб, нейтралізують іржу, пігментні плями і можуть затоніроватіь поверхню в будь-який колір, який стане основною для фактурних фарб або різних типів тонких шпалер.
Технологія нанесення грунтовки
Процес грунтування багато в чому нагадує фарбування і не представляє ніякої складності. Наноситься склад за допомогою кисті малковіци, валика на телескопічною ручці або звичайною широкої малярської кисті. Якщо стіна має велику площу, її поділяють на 2 частини, причому по горизонталі. Спочатку обробляють верхню частину, потім нижню. Невеликим пензликом проходяться по важкодоступних місцях: по кутах і укосів. Відеоролик про те, як підготувати стіни під декоративну штукатурку:
- Залізобетонні поверхні:
- Цегляні стіни:
Після такої підготовки можна завдає будь-який тип декоративного покриття: короїд, шовкову або венеціанську штукатурки.
Нанесення грунтовки стіни валиком
Оптимальним вважається нанесення грунтовки в два шари. Швидкість висихання першого може бути різною. Це залежить від сухості і пористості поверхні підстави. Наносити наступний шар, коли ще не висох попередній, категорично забороняється. Крім того, різні матеріали по-різному вбирають речовина. Наприклад, для повноцінної обробки пінно і газобетону знадобитися значно більший витрата грунтовки на 1м2 по штукатурці. Зазвичай витрата для найбільш поширених матеріалів вказано на тарі.
Грунтування – підготовка поверхні під штукатурку, забарвлення, обклеювання шпалер
Підготовка стін під декоративну штукатурку, відео з використанням валика: