Якщо ви вирішили обжити горищне простір, вам необхідно потурбуватись про його комфорт. Для цього слід провести утеплення мансарди зсередини. Як це зробити якісно і які матеріали вибрати: поради та рекомендації, а також докладні інструкції – в нашій статті.
Горищне приміщення, на відміну від інших кімнат у будинку, є більш холодним, оскільки в найбільшій мірі піддається впливам навколишнього середовища, негоди. Тому необхідним є комплексне утеплення мансардного поверху. Правильно підібравши матеріали, а також вивчивши технологію їх монтажу, цю роботу можна виконати своїми руками.
Який утеплювач краще для мансарди?
Складність вибору теплоізоляційного матеріалу полягає в тому, що мансарди бувають різної архітектурної форми, їх поверхні часто нерівні. Тому для кожного типу житла існують різні рекомендації по утепленню мансардного поверху зсередини.
Чим краще утеплити мансарду зсередини? Вибір матеріалу залежить від багатьох факторів:
- конструкції даху горищного поверху;
- кліматичних умов;
- використання мансардного приміщення.
Для утеплення мансардного поверху можуть застосовуватися різні утеплювачі. Розглянемо їх основні характеристики.
Варіанти утеплювачів
Теплоізоляція тирсою є економічною, дозволяє заповнити навіть важкодоступні місця. У комбінації з цементом (гіпсом) і антисептиком – тирса утворюють суміш, яка не горить і не приваблює шкідників.
Утеплення підлоги горищного поверху тирсою
Пінопласт
Доступний, недорогий і легкий ізолятор, може використовуватися на рівних поверхнях горищного поверху. Але утеплення пінопластом мансарди має ряд мінусів: через низьку паропроникності пінопласту може виникати вогкість, а внаслідок зазорів між плитами утеплювача – протяги. Істотний недолік даного матеріалу – то, що в ньому часто роблять свої нори миші. Також пінопласт, як і інші його аналоги, виділяє при горінні отруйний дим.
Утеплення мансарди пінопластом – відео:
Пінополістирол
Більш кращим є утеплення мансардного поверху пінополістиролом. Даний матеріал практично не утворює стиків при кладці і не приваблює гризунів, забезпечує хорошу тепло- і звукоізоляцію.
Ще один різновид пінопласту – екструдований пінополістирол. Утеплення мансардного поверху екструдованим пінополістиролом забезпечує якісну тепло- і шумоізоляцію, відсутність вологи. Матеріал легкий і довговічний, але має недоліки: горючість, боязнь УФ-випромінювання.
Застосування пінополістиролу для утеплення мансарди – відео:
Пенофол
Утеплення пенофолом забезпечує прекрасну тепло-, шумо- і гідроізоляцію приміщення, захищає від радіоактивних променів, але матеріал недостатньо міцний.
Використання пенофола для ізоляції горищного поверху
Пінополіуретан
Утеплення мансардного поверху пінополіуретаном здійснюється напиленням суміші на поверхню. Серед переваг ППУ: швидкість монтажу, хороша теплоізоляція, стійкість до вологи, не приваблює гризунів. Недоліки: низька стійкість до впливу високих температур, концентрованих кислот, ефірів.
Хорошу герметичність забезпечує утеплення мансарди пінополіуретаном, відгуки споживачів – прекрасне тому підтвердження
Мінеральна вата
Утеплення мансардного поверху базальтової мінватою відповідає всім параметрам якісної ізоляції. Матеріал не горючий, не вбирає вологу, зберігає тепло. Завдяки своїй еластичності, мінеральна вата добре заповнює порожнечі і тримається в місці установки.
Ізоляція мінеральною ватою (Роквул), що потрібно знати перед тим, як утеплити мансарду – відео:
Ековата
Даний матеріал складається з обробленої целюлози. Поставляється він в подрібненому вигляді і наноситься за допомогою спеціального пристосування. Переваги утеплення мансарди ЕКОВАТОЙ: екологічність, безшовна ізоляція, висока тепло- і пароізоляція, простий монтаж, стійкість до вологи, мікроорганізмів, займання.
До недоліків ековати відноситься те, що для роботи з нею потрібна певна кваліфікація.
упаковка ековати
При такому різноманітність будівельних матеріалів виникає питання: який утеплювач вибрати для мансарди? Основний показник, на який слід орієнтуватися – коефіцієнт теплопровідності. Він зазначений на упаковці матеріалу, або в сертифікаті якості. Спираючись на ці дані, робиться розрахунок, чи достатньо буде прокласти один шар ізолятора, або необхідно робити подвійну укладання, у уникнення можливих тепловтрат.
Порада: Для якісної і надійної теплоізоляції мансардного поверху, вибирайте утеплювач з коефіцієнтом теплопровідності не вище 0,05 Вт / м * К.
Для того щоб правильно підібрати ізолятор існує певна методика розрахунку його щільності.
Формула опору теплопередачі стін (R req). Виглядає вона наступним чином: Rreq = (1 / А1) + (L / k) + (1 / А2)
Де А1 показник теплообміну стіни горищного поверху з внутрішньої сторони (8,7 Вт / м 0С).
А2 – показник обміну тепла у зовнішній площині стіни (що становить 23 Вт / м 0С).
L – позначає товщину матеріалу стіни (метри), і коефіцієнт його теплопровідності – k.
За цією формулою можна розрахувати товщину стіни, з огляду на той матеріал, з якого вона споруджена. Отриманий показник порівнюють з будівельними нормами, а їх різниця і буде товщина утеплювача для мансарди.
Як утеплити мансардний поверх: способи теплоізоляції
Основні способи утеплення горищного приміщення:
- зовнішній – вимагає спеціального спорядження і додаткової робочої сили;
- внутрішній – можна зробити самостійно.
Внутрішнє утеплення мансардного поверху проводиться в кілька етапів:
- утеплення даху (стелі);
- стін;
- статі.
Як правильно утеплити мансарду зсередини: дах
Існує багато матеріалів для утеплення даху мансарди. Процес теплоізоляції може здійснюватися кількома способами:
- між кроквами даху;
- поверх кроквяної конструкції;
- під кроквами.
Найефективніший варіант – комбіноване утеплення.
Для виконання теплоізоляційних робіт на будь-якій поверхні повинна дотримуватися технологія монтажу матеріалів.
Схема ізоляції мансардного поверху – пиріг (утеплення)
Спочатку укладається гідроізоляція уздовж крокв.
Важливо: При цьому між покрівлею і матеріалом залишається зазор – повітряний прошарок, необхідна для якісної вентиляції та запобігання конструкції даху від гниття.
Товщина повітряного прошарку залежить від матеріалу покриття даху. Якщо він хвилястої форми, то вона повинна становити не менше 2,5 см, якщо плоскою – вдвічі більше.
Потім йде шар утеплювача, і на завершення – пароізоляційна плівка.
Важливо знати: Для герметичності, матеріал пароізолятора кріпиться до одної, а стики заклеюються скотчем.
Для формування гіпсокартонної стелі кріпляться профілю.
Поетапне утеплення даху
Фронтон
Після того, як дах горища утеплена, слід провести і теплоізоляцію фронтону, інакше мансардний поверх не стане повноцінним теплим приміщенням.
Утеплення фронтону приміщення краще виконувати зовні. Але, оскільки утеплити стіни мансарди зовні самостійно досить проблематично, то в дерев’яному будинку, будинку з пінобетону або цегли кладка теплоизолятора можлива і зсередини.
Для утеплення фронтону мансардного поверху застосовується пінопласт, мінеральна вата, легкі утеплювачі на основі скловолокна. Особливо ефективно утеплення фронтону мінеральною ватою. Якщо приміщення буде використовуватися як житлове, матеріал повинен мати товщину не менше 250 мм, для нежитлового приміщення досить 100-120мм.
Порядок утеплення є наступним: спочатку на стіни закріплюються рейки для укладання утеплювача (на відстані 60 см один від одного). Далі укладається вата враспор між стійками обрешітки.
Укладання мінеральної вати враспор
Поверх обрешітки натягується пароізоляційна мембрана і кріпиться оздоблювальний матеріал – гіпсокартон, вагонка, дерев’яні панелі.
Обшивка мансардного поверху гіпсокартоном після утеплення
На замітку: Такий монтаж утеплювача дозволяє приховати прокладену раніше електропроводку, труби та інші комунікації.
Щоб зберегти тепло на горищному поверсі, слід правильно здійснити вибір вікон. Віконні блоки для установки у фронтоні, повинні мати двох- або п’ятикамерний склопакет. Це забезпечить якісну теплоізоляцію подкровельного приміщення.
Підлога
Для того щоб звести тепловіддачу на мансарді до мінімуму, слід провести утеплення підлоги приміщення. Спосіб теплоізоляції залежить від типу перекриття поверхів будинку.
Так для дерев’яного перекриття поверху укладається два шари паронепроникною мембрани, між якими монтується ізолятор.
Утеплення дерев’яного перекриття між поверхами ватним матеріалом
Якщо на мансарді є керамічний або наливна підлога, то утеплювач для нього повинен бути надміцним (наприклад, ізофлор). Поверх нього йде плівка, яка кріпиться внахлест, знаходячи на стіни.
Теплоізоляція наливної підлоги
Для залізобетонного перекриття поверху може використовуватися також дерев’яний настил по лагам.
Утеплення мансарди зсередини своїми руками – пол
Лаги встановлюються на звукоізолюючі прокладки, а при монтажі теплоізоляційних плит по кутах робляться вентиляційні зазори.
Утеплений горищний поверх готовий до обробки, фото
Оскільки дане приміщення межує із зовнішнім середовищем, то до утеплення мансардного поверху пред’являються найвищі вимоги, адже при неправильній теплоізоляції тепло буде виходити з дому.
Більше інформації про те, як правильно утеплити мансарду своїми руками – відео: Порада: Крім утеплення мансардного поверху, подбайте і про його опаленні, адже неопалювана мансарда не стане комфортною кімнатою.
Підсумок
Правильно виконане утеплення мансардного поверху будинку, дозволить істотно знизити витрати на опалення, створить сприятливий мікроклімат в будинку і збільшить термін служби елементів конструкції.