Протипожежні двері: особливості конструкції, види, принципи установки

Будь-яке приміщення, житлове воно чи виробниче, потребує захисту від пожежі або випадкового загоряння. Як часто буває, засобів пожежогасіння в потрібний момент не виявляється поблизу, або ж власники взагалі про це дбають.

У такій ситуації можна скористатися пасивної захистом – встановити протипожежні двері. Давайте розберемо, в чому їх особливості і як правильно підійти до вибору дверей.

Як влаштовані протипожежні двері?

Розглянемо основні складові частини даного виду дверей:

  • Зовнішній захисний шар – найчастіше виконується з дерева, скла, алюмінію, сталі. Якщо вимоги до рівня вогнестійкості високі, як зовнішній полотна використовується тільки метал.
  • Внутрішній простір – містить протидимні прокладки або матеріали для теплоізоляції, які не дадуть диму і гару потрапити в приміщення під час пожежі. Якісні двері містять в якості наповнювача «кам’яну» вату (мінвата з вогнетривким просоченням). А прокладка, що нагадує пластилін, під час пожежі спінюється, що призводить до повної герметизації приміщення від продуктів горіння.
  • Захисний шар теплоізоляції (утеплювач) – служить для зниження нагрівання дверного полотна з тієї сторони, яка є ізольованою від пожежі. Для цих цілей застосовуються мінеральні плити, виконані з базальтових волокон. При цьому слід враховувати, що чим більше довжина волокна, тим менше ризик руйнування утеплювача під впливом високої температури при пожежі. Хорошими теплоізоляційними властивостями також володіє оксид кремнію або кремній, так як даний матеріал легко витримує підвищену температуру (до 1000-1200 градусів, нетривалий час може перенести навіть 1800 градусів).
Протипожежні двері: особливості конструкції, види, принципи установки
Якщо вам належить вибрати вогнестійку двері, перше і основне, на що варто звернути увагу, – клас стійкості вироби до вогню

Контроль якості при виробництві

Найголовніша вимога до дверей – хороша вогнестійкість, тому при її виробництві обов’язково проводяться лабораторні дослідження. В процесі діагностики визначається гранична стійкість вироби до підвищеної температури без освіти деформації.

Ще один розрахунковий показник – граничний період опору конструкції диму і вогню, які утворюються під час пожежі. Максимальний час, за яке двері вдасться протистояти вогню, – приблизно 2 години. Житлова кімната, наприклад, може повністю вигоріти за 30 хвилин.

Класи вогнестійкості

Якщо вам належить вибрати вогнестійку двері, перше і основне, на що варто звернути увагу, – клас стійкості вироби до вогню.

Класи вогнестійких дверей позначаються буквами I, E, R або ж цифрами в межах 15-120. Давайте більш детально розглянемо ці показники і їх значення.

Цифри характеризують тривалість часу (в хвилинах), протягом якого протипожежні двері зможе витримати натиск вогню.

букви:

  • I – втрата конструкцією властивостей ізоляції, тобто дана абревіатура означає, що якщо судити за зовнішнім виглядом, то вогонь ще не пошкодив двері, але вона вже нагріта до граничного рівня. Наприклад, вважається, що вогнестійкі двері, що мають клас І-15, можна відкривати руками, при цьому ви не отримаєте опіків.
  • E – втрата цілісності конструкції. Це має на увазі, що почалося утворення наскрізних отворів або тріщин, через які буде проникати жар або дим при пожежі. Так, в дверях, які мають клас Е-45, через 45 хвилин почнуть деформуватися як зовнішній, так і внутрішній шари, утворюються глибокі (наскрізні) тріщини в дверному полотні. При цьому деформації або втрати несучих властивостей у двері ще немає. Тобто навіть через 45 хвилин з початку спалаху, люди, що знаходяться в приміщенні, зможуть відкрити двері і перейти в безпечне місце.
  • R – втрата несучих здібностей конструкції двері. Якщо розглядати двері, що має клас стійкості вогню R30, то можна сказати, що вона має здатність витримати прямий вогонь протягом 30 хвилин, потім відбувається повне деформування каркаса і самого полотна, або ж руйнування всієї конструкції двері.

Отже, як ми з’ясували, стійкість двері вогню може бути вказана як однією літерою і цифрою (R20), так і двома (ІЕ 50) або ж трьома буквами і цифрою (IER 100). Коли даний показник містить кілька букв і число 40, це означає, що за 40 хвилин з моменту початку пожежі конструкція втратить свої захисні властивості (одне або відразу декілька).

Ви повинні розбиратися, що вказівка ​​ІЕ 50 означає, що конструкція через 50 хвилин втратить свою цілісність або ж ізоляційні властивості.

Найбільш якісними є двері, що мають клас вогнестійкості EI вище 60, найменш стійкі вогню конструкції з класом R15.

Як встановлювати протипожежні двері?

Перш ніж замовити даний вид дверної конструкції, потрібно зрозуміти особливості її монтажу.

Протипожежні двері: особливості конструкції, види, принципи установки
Установку вогнестійких дверей обов’язково повинні проводити професіонали

По-перше, відкриття дверей повинно відбуватися в напрямку руху потоку людей при проведенні евакуації при пожежі.
По-друге, запірні механізми (запори, замки) повинні бути простими і легкими при відкриванні, щоб не заклинило в найвідповідальніший момент.

Установку вогнестійких дверей обов’язково повинні проводити професіонали.

Чим викликано дана вимога?

Якщо монтаж проведений неправильно, дверна коробка і двері можуть мати зазори і не будуть щільно закриватися, що призведе до дуже швидкого зношування навісних петель конструкції, а в разі пожежі не зможуть захистити людей від диму і спека.

Дані конструкції мають досить високу ціну, тому їх не завжди можна встановити у всіх приміщеннях (особливо в виробничих), тому потрібно визначити важливість і першочерговість їх монтажу і клас вогнестійкості.

Наприклад, слід убезпечити приміщення, які містять легкозаймисті речовини або велику кількість оргтехніки. У них рекомендується встановити двері, які мають високий клас стійкості до вогню. В інших приміщеннях, особливо якщо вони розташовані біля виходу, досить встановити більш дешеві моделі.

Також зверніть увагу перед покупкою на відповідність розміру двері і її коробки. Найчастіше висота вогнестійкою двері не буває менше 2 м, а ширина – менше 0,7 м. У виробничих приміщеннях, розрахованих на велику кількість працівників, апаратури і техніки, двері виконуються шириною не менше 1,2 м.

Отже, протипожежні двері виготовляються як стандартного розміру, так і розраховуються під індивідуальні проекти і розміри дверних прорізів. Заміри, установку і підбір матеріалу повинні проводити фахівці, тоді двері будуть служити довго і повністю виправдає своє призначення.