Груша Сіверянка: що це за сорт, як виростити

Груша Сіверянка

Вибираючи врожайний і невибагливий сорт груш для свого саду, зверніть увагу на Сіверянку. Вона відома багатьом поколінням вітчизняних садівників. Ця плодова культура славиться міцним імунітетом, морозостійкістю, приємними смаковими якостями плодів. Зі статті ви дізнаєтеся про інші характеристики сорту та особливості його вирощування.

Історія селекції та районування

Сіверянка – назва ранньолітнього сорту груші, виведеного співробітником Всеросійського науково-дослідного інституту генетики і селекції плодових рослин імені Мічуріна. Це досягнення Яковлєва П. Н., отримане схрещуванням двох сортів груші – Коперечки №12 і Улюблениці Клаппа.

У 1959 р. Сіверянка пройшла державні сортовипробування, а в 1965 р. за їхніми результатами для неї було встановлено такі райони обробітку:

  • Волго-Вятський;
  • Середньоволзький;
  • Уральський;
  • Західно-Сибірський;
  • Східно-Сибірський;
  • Далекосхідний.

У промислових масштабах цей сорт вирощували в таких областях як Челябінська, Курганська, Кустанайська, а також у Башкирії. Сьогодні ж Сіверянка втратила своє виробниче значення. Однак ця груша, як і раніше, популярна у садівників Уралу, Сибіру і Далекого Сходу.

Особливості сорту груші Северянка

Плодовій культурі цієї сортової приналежності притаманна низка особливостей, що відрізняє її від інших сортів і гібридів груші.

Переваги та недоліки

Сіверянка вже багато десятиліть користується популярністю у вітчизняних власників присадибних ділянок завдяки своїм численним перевагам. Але у цього чудового сорту є і деякі недоліки.

високій морозостійкості;компактним розмірам, що дозволяє розташувати навіть на невеликій ділянці багато дерев;невимогливості до умов вирощування і невибагливості в догляді;приємним смаковим якостям плодів;універсальності застосування врожаю;ранньому дозріванню груш;несприйнятливості дерев до багатьох хвороб і атак комах-шкідників;високому і стабільному показнику врожайності.схильність до осипання плодів після їх повного дозрівання; невеликий розмір і товарний вигляд груш; схильність до подрібнення плодів в умовах посухи та недостатнього поливу; нетривале зберігання врожаю; низька транспортабельність стиглих плодів; схильність до ураження бактеріальним опіком у разі обмороження рослини.

Опис культури

Термін життя груші Сіверянка становить від 35 до 60 років. Дерево швидко росте і має високу пагоноутворювальну здатність. Його опис містить у собі такі характеристики:

  • не дуже високий “зріст” (показник максимальної висоти дорослої рослини не перевищує 500-600 см);
  • округла крона, що має широкопірамідальну форму і характеризується середньою загущеністю;
  • розкидистість (діаметр крони – до 600 см);
  • гілки потужні та довгі, вкриті гладкою сірою корою;
  • листя темно-зеленого забарвлення;
  • форма листових пластин загострена, трохи увігнута;
  • біле забарвлення суцвіть;
  • кількість квіток у суцвітті – від 4 до 6 шт.

Цвітіння груші

Плодоношення Сіверянки починається на четвертому році її життя. Однак сорт не самоплідний. Щоб дерево рясно плодоносило, по сусідству з ним посадіть груші іншої сортової приналежності (найкращий компаньйон – Пам’ять Яковлєва). Шляхом же самозапилення у Сіверянки утворюється всього 30% плодової зав’язі.

Плодам груші цього різновиду притаманні такі характеристики:

  • вага – не більше 80 г (це дрібноплідний сорт);
  • форма усіченого конуса з неглибокою вузькою воронкою біля хвостика і широким дрібним блюдцем;
  • текстура шкірки – не надто груба, але відрізняється щільністю;
  • її колір – жовто-зелений зі слабкою засмагою (технічна стиглість) або насичено-жовтий з ледь помітним зеленуватим відтінком і приглушеним рум’янцем (біологічна стиглість);
  • текстура м’якоті – середньощільна, хрустка і соковита;
  • її забарвлення – кремове;
  • аромат – приємний, слабовиражений;
  • смак – солодкий із помірною винною кислинкою, терпкість відсутня;
  • насіння – велике, темно-коричневого забарвлення, нечисленне.

Через 1-1,5 тижні після збору врожаю відбувається погіршення смакових якостей: м’якоть стає більш темною і пухкою.

Плоди Сіверянки низькокалорійні, в їхньому складі відсутня глюкоза. Вони підходять для включення в раціон харчування людей, які страждають від цукрового діабету або бажають схуднути. Груша цього сорту багата на вітаміни, зокрема на аскорбінову кислоту (у 100 г міститься 5,6 мг цієї вітамінної речовини).

Термін дозрівання

Цей різновид плодової культури є ранньорічним. Плоди досягають технічної (знімної) зрілості в серпні, ближче до середини місяця. Тривалість споживчого періоду – 2 тижні.

За сприятливої літньої погоди (великої кількості тепла і сонця, помірних опадів) урожай Сіверянки дозріє раніше – в перших числах серпня. Якщо ви запізнитеся з її збором, стиглі плоди швидко опадуть із гілок. Щоб уникнути цього ускладнення, приступайте до збору груш за кілька днів до їх повного дозрівання.

Посухостійкість, морозостійкість

Плодові дерева цього сорту характеризуються середнім показником посухостійкості. Мізерні опади протягом літнього сезону і недостатній полив – причини отримання низького врожаю. Плоди в таких умовах виходять неякісними:

  • дрібними;
  • сухими;
  • несмачними.

Сорту Сіверянка притаманна відмінна морозостійкість. Плодова культура добре переносить навіть сувору сибірську зиму:

  • витримує падіння температури до -40⁰С;
  • не боїться різких температурних перепадів.

Навіть при підмерзанні надземних частин рослини в сильні морози її коріння залишається життєздатним. Дерево після зимівлі добре відновлюється і плодоносить.

Урожайність

У міру дорослішання груші Сіверянка з року в рік зростає показник її врожайності. Уже на шостому році життя дерево дає до 30 кг плодів.

Урожай Сіверянки

Середній показник врожайності для дорослої груші цієї сортової приналежності становить 45-60 кг (за умови грамотного поливу і гарного догляду). Якщо ж умови зростання особливо сприятливі, садівники знімають до 100 кг стиглих груш з гілок.

Найвищий урожай, згідно зі статистичними даними, дає восьмирічне дерево.

Особливості посадки та вирощування сорту Сіверянка

Щоб щорічно отримувати рясний і якісний врожай, проводьте посадку саджанця груші цього сорту правильно, і забезпечте йому якісний догляд.

Посадити грушу на своїй присадибній ділянці ви можете навесні або восени:

  • в останніх числах квітня або на початку травня – для північних областей із суворою зимою (за літній сезон саджанець встигне прижитися і зміцніти до зимівлі);
  • у другій половині жовтня або в перших числах листопада – для регіонів з помірним кліматом і областей з м’якою теплою зимою (осіння посадка посприяє кращому розвитку кореневої системи, якісному укоріненню саджанця, якому не доведеться витрачати сили на нарощування надземних частин).

Вибір саджанця

Купуючи посадковий матеріал, зверніть увагу на дворічні саджанці. Вони найкраще підходять для посадки.

Не купуйте груші, яким більше 3 років. Їхня коренева система вже занадто розвинена, ймовірність її пошкодження при пересадці дуже висока.

Якісний саджанець має такі характеристики:

  • не має ознак пошкодження або захворюваності;
  • його листя виглядає здоровим і пружним;
  • коріння – зміцнене, світлого забарвлення, не підгниле, без наростів, сухі відростки на ньому присутні в мінімальній кількості.

Вимоги до ділянки

Висаджуйте грушу Сіверянка на сонячній ділянці саду, надійно захищеній від протягів і сильного поривчастого вітру. Ця плодова культура добре росте на супіщаному ґрунті, але допустимо вирощувати її і на суглинку.

Перед посадкою дерева переконайтеся, що глибина залягання ґрунтових вод в обраному вами місці становить понад 2 м. Сирість ґрунту небезпечна для рослини, загрожує їй загниванням коренів.

Підготовка місця і саджанця до посадки

Місце для вирощування плодового дерева підготуйте заздалегідь (за 1-2 тижні до посадки саджанця):

  • викопайте посадкову яму (її розміри – 0,8×0,8×0,6 м);
  • витягнутий з лунки родючий шар змішайте з перегноєм (12-18 кг) і суперфосфатом (0,8 кг), додайте до суміші трохи калійної селітри і частково заповніть нею яму;
  • у центральній частині ями встановіть кілок (його висота – 150 см).

Перед посадкою не забудьте оглянути саджанець груші й акуратно обрізати у нього кожен підгнилий або сухий корінець.

Підрізування коренів саджанця

Якщо коренева система деревця виглядає трохи підсохлою (подібне ускладнення виникає під час тривалого зберігання посадкового матеріалу після його купівлі), помістіть її у воду на 24 години.

Посадка саджанця покроково

Висаджуйте грушу Сіверянка на своїй присадибній ділянці, дотримуючись покрокової інструкції:

  1. Встановіть саджанець в ямі. Розправте його корінці.
  2. Засипте їх поживною ґрунтосумішшю. Відстежуйте, щоб коренева шийка деревця після заповнення ями землею височіла над нею на 4 см.
  3. Ґрунт під саджанцем злегка утрамбуйте. Виконайте радіальну канаву, відступивши від стовбура 15 см.
  4. Полийте деревце відстояною водою (20 л).
  5. Розпушіть ґрунт під грушею. Потім замульчуйте її, використовуючи для цієї мети торф, перегній або подрібнену деревну кору. Товщина шару мульчі – 10 см.
  6. Підв’яжіть саджанець до кілочка м’якою мотузкою або смужкою тканини.

Доглядові заходи

Для гарного росту і рясного плодоношення саджанцю груші Сіверянка необхідний якісний догляд.

Полив

Брак вологи негативно відбивається на кількості та якості врожаю. Неприпустимо, щоб ґрунт під грушею пересихав. Протягом сезону її потрібно полити не менше 6 разів.

При посушливому літі здійснюйте цю процедуру з періодичністю 1 раз на 7 днів.

Поливайте грушу, дотримуючись таких правил:

  • використовуйте відстояну, трохи теплу воду;
  • на дерево витрачайте від 20 до 40 л (залежно від його віку);
  • полив здійснюйте по радіальній канавці, щоб унеможливити затоплення деревини;
  • лийте воду в канаву з відра або через шланг.

Після поливу не забувайте розпушувати ґрунт під деревом, щоб забезпечити доступ кисню до його коріння. Також потрібно вчасно видаляти бур’яни. Цю маніпуляцію поєднайте з розпушуванням.

Внесення добрив

Коли груша Сіверянка почне плодоносити, забезпечте їй додаткове живлення шляхом внесення таких мінеральних складів:

  • розчину сечовини (700 г на 10 л води) – навесні, до розпускання бруньок;
  • розчиненої у воді нітроамофоски (50 г на 10 л) – після відцвітання дерева;
  • сухого Суперфосфату (витрата – 40-60 г на 1 кв. м) – вносьте під час перекопування ґрунту восени, після завершення плодоношення.

Застосовується як підгодівля й органіка (перегній, компост). Її використовуйте не частіше 1 разу на 3 роки. Органічну масу вносьте під час перекопування ґрунту під деревом, витрачаючи 9 кг добрива на 1 кв. м. м пристовбурного кола.

Удобрює саджанець

Корисна для груші й підгодівля деревною золою (витрата – 150 г на 1 кв. м).

Обрізка і формування

Відразу після посадки саджанця Сіверянки зробіть його обрізку:

  • за відсутності скелетних гілок – обріжте стовбур на висоті 90 см від поверхні ґрунту;
  • за наявності у саджанця гілок – укоротіть їх на третину, залишивши 3 життєздатні бруньки.

Здійснюйте цю процедуру 1 раз на рік до досягнення деревом трирічного віку. Найкращий час для її проведення – початок весни, до активного сокоруху.

Припустимо обрізати грушу і в осінню пору, коли у неї починається період спокою.

Дорослому плодовому дереву показана санітарна обрізка, яка полягає у видаленні таких його частин:

  • кожного хворого або засохлого пагона;
  • зайвих гілок.

З віком у груші Сіверянка знижується показник врожайності, перестають рости нові пагони. Вирішенням проблеми стане омолоджувальна обрізка дерева, що полягає в проріджуванні крони:

  • у видаленні старих і пошкоджених сучків;
  • у вирізанні викривлених пагонів, що ростуть усередину.

Процедура простимулює появу у груші молодої порослі.

Підготовка до зими

Плодова культура цього сорту хоч і славиться відмінною морозостійкістю, але все ж потребує грамотної підготовки до зимівлі. До заморозків її потрібно рясно полити і замульчувати. Ці процедури забезпечать корінню груші захист від вимерзання взимку.

Збір врожаю

Пожовтіння плодів – ознака їхньої готовності до зняття з гілок. Урожай груші Сіверянка дозріває, починаючи з 10 серпня і аж до останніх чисел місяця. Якщо плоди вчасно не зірвати з дерева, їх м’якоть стане темною і несмачною.

У цього сорту є схильність до осипання врожаю. Плоди, що впали на землю, швидко псуються, мають низькі смакові якості. У зв’язку з цією обставиною збирання прийнято починати за 7 днів до повного дозрівання груш.

Термін зберігання врожаю технічної зрілості у сорту груші Сіверянка невеликий:

  • 14 днів – у сухому прохолодному приміщенні, у провітрюваних ящиках;
  • 60 днів – у холодильнику.

Транспортування плоди цієї сортової приналежності переносять погано.

Груші Сіверянка вживають у їжу у свіжому вигляді та в переробленому, зокрема в консервованому. Вони підходять для приготування напоїв і різних ласощів:

  • компоту;
  • соку;
  • варення;
  • повидла;
  • пастили;
  • мармеладу;
  • начинки для пирога;
  • фруктових десертів.

Ласощі з груш

Хвороби та шкідники

Груша цього сорту славиться міцним імунітетом. Вона не схильна до ураження паршею. Однак після суворої зими у підмороженого дерева знижуються захисні сили, воно стає схильним до таких захворювань:

  • бактеріального опіку;
  • плодової гнилі.

Ознаки бактеріального опіку у груші – зіпсоване листя, поява на корі мокнучих виразок.

Які хвороби вражають груші і як з ними боротися, про це читайте в нашій статті.

Для боротьби з хворобою застосовні антибіотики:

  • Стрептоміцин;
  • Тетрациклін;
  • Рифампіцин.

Обробку розчином одного із зазначених препаратів садівники проводять кілька разів. Як лікувальний захід також можна застосувати зрізання уражених ділянок із захопленням здорової тканини на 15 см.

Про ураження дерева плодовою гниллю говорить поява на плодах плям бурого забарвлення. Якщо хворобу запустити, груші на гілках потемніють і всохнуть.

Для запобігання захворюваності грушу обробляють Хомом або іншим мідьвмісним засобом. Для обприскування хворої рослини застосовують такі препарати:

  • бордоською рідиною;
  • Хорус;
  • Фітоспорин-М.

Сіверянка стійка до атак деяких шкідників: грушевого галового кліща, плодожерки. Небезпеку для неї становлять такі паразити:

  • мідяниці;
  • попелиця;
  • квіткоїд;
  • грушева листова галиця;
  • метелик глід.

Протистояти їхнім атакам допомагають інсектициди (Інта-Вір, Фуфанон).

Способи розмноження

Розмножувати Сіверянку прийнято саджанцями, живцями, насінням і нащадками. Найнадійнішою і найпростішою методикою вирощування груші цього сорту є посадка саджанця, купленого в спеціалізованому розпліднику або в садівничому господарстві.

Чим відрізняється Сіверянка від Сіверянки червонощокої

Садівники-початківці нерідко плутають грушу Сіверянка з Сіверянкою червонощокою. Однак це не один і той самий сорт. Другий різновид – результат схрещування Сіверянки з сортом Червонощока. Її характеристики дещо відрізняються від “батька” з такою ж назвою.

Ці два споріднені сорти груші мають такі однакові риси:

  • літнє дозрівання плодів;
  • середньорослість дерева;
  • широкопірамідальна форма крони;
  • відмінна морозостійкість;
  • несприйнятливість до ураження паршею.

Відмінність Сіверянки Краснощокої від Сіверянки полягає в таких деталях:

  • більший розмір плоду – 135 г, а не 80 г;
  • інша форма груші – округла, а не тупоконічна;
  • відсутність у плода воронки в області хвостика;
  • середня глибина блюдця (у Сіверянки воно дрібне);
  • інше забарвлення стиглої груші – світло-жовте, а не жовто-зелене;
  • яскравий бурий рум’янець (у Сіверянки він приглушений);
  • інше забарвлення м’якоті – біле, а не кремове;
  • смак солодший, але в ньому присутня невелика терпкість, якої немає у Сіверянки.

Сіверянка Червонощока призначена для вирощування в Центрально-Чорноземному регіоні, в той час, як Сіверянку культивують переважно в північних областях країни.

Сіверянка – невибагливий і високоврожайний сорт груш, який вже багато десятиліть не втрачає своєї актуальності. Це вдалий вибір, якщо ви плануєте вирощувати його в місцевості з суворою зимою. Доглядові процедури не вимагають багато зусиль, розмножувати сорт просто.