Топінамбур (або земляна груша) – витривала і вкрай корисна рослина, яку незаслужено ігнорує більшість овочівників. Бульби топінамбура їстівні, а зелень можна пускати на корм худобі. Агротехніка у цієї культури нескладна – її може освоїти навіть найбільш недосвідчений городник.
Рослина топінамбур – опис
Топінамбур досить близький родич соняшнику. Ця багаторічна культура належить до роду Соняшників і сімейства Айстрових.
Короткий опис топінамбура:
- висота рослини – до 3 м;
- стебло – пряме, міцне, з опушенням, розгалужене вгорі;
- листя – пильчасто-зубчастої форми, опушене;
- квітки – жовті, діаметром 10-15 см;
- плід – сім’янка (дозріває в серпні-вересні);
- коренева система – потужна;
- бульби – неправильної форми, схожі на імбир;
- смак бульб – нагадує ріпу або капустяний качан.
Топінамбур досить гарно цвіте – на верхівках розпускаються яскраво-жовті квітки. Але вирощують його все-таки не заради них, а через бульби, що ростуть у землі – їх можна смажити, варити, тушкувати або їсти сирими. Вони мають потужний цілющий ефект.
Продукт вирощують у багатьох країнах. За складом він схожий з картоплею, але за поживністю перевершує навіть буряк.
Історія походження культури
Батьківщиною топінамбура вважають Північну Америку. Тут вона і зараз росте в дикому вигляді. У Європі та земляна груша з’явилася в 17 столітті. У нас цю рослину спочатку використовували винятково як лікарську та декоративну рослину.
Свою назву топінамбур отримав на честь одного індіанського племені – топінамбо.
Потрапивши в нашу країну, земляна груша довгий час вважалася екзотичною культурою. Згодом її стали обробляти на великих площах, але заслуженої популярності вона все-таки не отримала.
Користь і шкода
Топінамбур – унікальний цілющий засіб і ефективна харчова добавка. А головне, ця рослина містить природний аналог інсуліну – інулін.
Земляна груша багата:
- білками;
- органічними кислотами;
- амінокислотами;
- залізом;
- пектинами;
- інулінами;
- клітковиною.
Топінамбур вважається чудовим засобом детоксикації – він ефективно очищає організм від токсинів і шлаків. Його настійно рекомендують вживати людям, які страждають на цукровий діабет, ожиріння, анемію, подагру, хвороби нирок…
Земляна груша протипоказань не має, окрім індивідуальної непереносимості. Єдине – важливо не переїдати продукт, оскільки коренеплід може викликати метеоризм.
Умови вирощування земляної груші
Топінамбур найкраще росте на півдні країни, але, вирізняючись чудовою холодостійкістю і морозостійкістю, з успіхом вирощується і в північних регіонах.
Що треба знати про умови вирощування топінамбура:
- Земляна груша добре переносить заморозки. До -4…-5°С, восени – до -7…-8°С. Бульби можуть благополучно зимувати в землі навіть за сорокоградусних морозів. На відміну від картоплі, вони здатні замерзати і відтавати, зберігаючи життєздатність.
- Топінамбур належить до рослин короткого дня. Тому на півночі, при довгому дні і знижених температурах, утворення бульб затримується. При цьому інтенсивно зростає зелена маса.
- Рослина легко переносить літні короткочасні посухи. Завдяки цьому вона може вирощуватися в посушливих регіонах.
- Брак освітлення може негативно позначатися на врожайності. Це стосується як бульб, так і зеленої маси.
Рекомендовані сорти топінамбура
Всього існує близько 300 сортів і гібридів топінамбура. Маючи загальні біологічні ознаки, вони відрізняються один від одного врожайністю, кількістю зеленої маси, декоративними якостями, кольором і смаком бульб.
Усі наявні сорти земляної груші ділять на три групи – кормові, бульбові та бульбо-силосні. Перші вирощують заради зеленої маси, другі – заради бульб.
Популярні сорти:
- Інтерес. У нього білі та гладкі бульби з вічками середнього розміру. Урожайність бульб/зеленої маси – 2,6-3,8/4,3-5,6 кг з 1 кв. м. м. Цей пізній сорт встигає визріти тільки на півдні країни – в листопаді. Жаростійкий, швидко росте, вимогливий до вологи.
- Скоростигла. Термін вегетації – 120 днів. Копають у вересні. Підходить для середньої смуги. Годиться для механізованого прибирання. Урожайність бульб/зеленої маси – 2,5-3/3-3,5 кг з 1 кв. м.
- Сонячний. Вегетація – 160 днів. Викопують у жовтні-початку листопада. Бульби подовжені, білі, вагою 40-60 г. Урожайність бульб/зеленої маси – 4/3 кг з 1 кв. м. м.
- Пасько. Урожайний бульбовий сорт. Належить до пізньостиглих сортів, викопується в листопаді. Бульби білі, округлі. Вага – до 80 г.
- Омський білий. Відносно невисокий сорт – висота стебел сягає 2,3 м. Бульби кулясті, білого кольору. Вага – 50 г. Копають у вересні-жовтні.
Сьогодні селекціонери прагнуть вивести сорти з компактним розташуванням бульб і товстими стеблами, які відправляються на корм худобі.
Особливості посадки земляної груші у відкритому ґрунті на ділянці
Топінамбур не вимогливий ні до місця посадки, ні до догляду. Підбираючи для нього куточок, важливо враховувати висоту рослини, через яку вона може затінювати сусідні культури.
Ґрунт для топінамбура
Якщо топінамбур висаджують під зиму, ділянку готують за 2-3 тижні. Для весняної посадки землю також рекомендується готувати з осені.
Особливості підготовки ґрунту під топінамбур:
- землю перекопують на багнет лопати;
- під перекопування вносять органіку – компост або перегній (20-30 л на 1 кв. м). м);
- якщо ділянка готується на весну, грудки землі, що перекопується, не розбивають – це буде зроблено навесні;
- фосфорно-калійні добрива вносять безпосередньо перед посадкою.
Вибір місця для вирощування
Топінамбур на рідкість витривалий і здатний рости в найнесприятливіших умовах і за різного клімату. Він з однаковим успіхом росте як на сонці, так і в півтіні. Але найкраще земляна груша розвивається на добре освітлених ділянках.
Особливості вибору місця:
- Ґрунти можуть бути практично будь-які – топінамбур показує хорошу врожайність навіть на глинистих ґрунтах, найкраще росте на супісках і суглинках, пухких і родючих ґрунтах.
- Ґрунт – нейтральний або слаболужний рН 6,0-7,5 рН 6,0-7,5.
- Для посадки топінамбура категорично не підходять солончаки, закислені ґрунти і затоплювані низини – тут його бульби і коріння загнивають.
- Топінамбур – багаторічна рослина, пересаджувати його не потрібно, для нього необхідно виділити постійне місце в саду.
Найчастіше топінамбур висаджують у кінці городу – там, де він не буде притіняти городні культури. Також культуру часто ростять по периметру ділянки або вздовж межі, огорожі.
Якщо на ділянці не знайшлося місця для топінамбура, його можна висадити у виносні контейнери, відра або діжки, і розставити їх по ділянці.
Сівозміна
Найкраще топінамбур росте після картоплі, капусти, огірків і бобових. Також хорошими попередниками для нього вважаються зернові культури та сидерати.
Терміни висадки
У відкритий ґрунт топінамбур висаджують під зиму – за 2-3 тижні до настання стійкого холоду, або навесні – як тільки прогріється ґрунт. Восени в землю закопують тільки цільні бульби, а ось навесні їх дозволяється розрізати на частини.
Посадка
Топінамбур вирощують із бульб – як картоплю. Їх висаджують у борозни або гребені. Перший варіант застосовується в південних регіонах, другий – у місцевості, де дощове літо є звичайною справою, а також на ділянках з високим заляганням підземних вод.
Спочатку приготуйте бульби для посадки:
- Відберіть екземпляри без пошкоджень і слідів хвороб. Перевагу віддавайте бульбам середнього розміру.
- Бульби, що підв’яли або підсохли, залийте теплою водою на 10 хвилин.
- Щоб знезаразити бульби, протравіть їх у темному розчині перманганату калію.
- За кілька годин до висадки обприскайте бульби біостимулятором росту – Епін-екстрою або його аналогами.
Обробка стимуляторами росту посилює імунітет рослини, її готовність до атак навколишнього середовища, прискорює розвиток пагонів.
На заздалегідь підготовлених грядках виконайте борозни глибиною 15 см. Відстань між рядами – 60-80 см (залежить від сорту). Далі:
- Розкладіть бульби по борознах з інтервалом 40 см.
- Змішайте ґрунт із кістковим борошном і отриманою сумішшю засипте борозни з бульбами.
- Рясно полийте грядки.
Вирощування топінамбура в ящиках
Топінамбур можна вирощувати у великих ящиках або горщиках. Одній рослині потрібна ємність діаметром і глибиною близько 40 см.
Як посадити земляну грушу в ящик:
- Укладіть на дно ємності дренажний шар із битої цегли, керамзиту, гальки або піску.
- Зверху насипте 10 см поживного ґрунту. Якщо будете використовувати землю з городу, обов’язково перемішайте її в рівних частинах з перегноєм і піском. Або використовуйте спеціальний ґрунт – квітковий або для розсади. Його можна купити в будь-якому агромагазині.
- Покладіть на ґрунт бульбу, полийте її, а потім засипте землею (товщиною 10 см).
- Поставте ящик у тепле місце і періодично поливайте посадки.
- При появі сходів підсипайте в ящик землю так, щоб на поверхні знаходилося приблизно 10 см рослини. Підсипайте землю, поки ємність не заповниться до верху.
Аналогічним чином можна висадити топінамбур у діжку, бочку, горщик або іншу ємність, розміщену просто неба.
Особливості догляду
Топінамбур не завдає городникам особливого клопоту. Порівняно з іншими культурами, догляд за земляною грушею мінімальний. Але для отримання хорошого врожаю потрібна певна турбота – полив, прополювання, підживлення тощо. д.
Розпушування і прополка ґрунту
До і після появи сходів ґрунт неглибоко розпушують. Така процедура дуже корисна молодим рослинам. Завдяки розпушуванню прибирається поверхнева кірка і повітря вільно надходить до коріння. У результаті бульби швидше проростають. Коли сходи топінамбура досягнуть 20 см, грядки підгортають.
Після дощів і поливів рекомендується рихлити міжряддя. Одночасно виполюють бур’янисту рослинність. Перший раз бур’яни починають полоти тільки після появи сходів. Потім грядки прополюють кожні два тижні. Дорослим рослинам прополки не потрібні – вони самі здатні заглушити будь-які рослини.
Полив
У топінамбура потужне коріння, тому воно стійке до відсутності опадів. Це рослина, яка здатна відмінно рости і плодоносити без штучного поливу – їй достатньо вологи, отриманої від дощів.
При настанні сильної посухи топінамбур рекомендується полити. Дорослі рослини поливають кожні 10 днів. Норма поливу – 15 л води на одну рослину. Якщо температура повітря опускається нижче -15°C, від поливів краще відмовитися.
Внесення добрив
Топінамбур не особливо потребує додаткових підживлень, але, якщо ґрунти бідні, доводиться вносити деякі добрива – щоб отримати гарний урожай.
Таблиця 1. Рекомендований режим підживлення:
Коли вносити підживлення? | Добриво | Як вносити і в яких кількостях? |
Під час підготовки ділянки | перегній або перепрілий гній | 5 кг на 1 кв. м |
Після появи сходів | зола деревна | опудрювання |
На етапі бутонізації | настій трави (кропиви або кульбаб) | від 5 л під дорослу рослину |
При недостатньому зростанні | амофос | за інструкцією |
При багаторічному зростанні культури на одному місці | зола, торф, перепрілий гній | мульчування |
Підв’язка кущів
Коли рослини досягають 1 м у висоту, їх рекомендується підв’язати. Ця процедура запобіжить виляганню бадилля через вітер, зробить посадки акуратнішими.
Щоб підв’язати окремо зростаючу рослину, біля неї встановлюють вертикальну опору, до якої шпагатом прив’язують стебло. Бажано в кількох місцях.
Для великих посадок рекомендується встановити шпалери – на вертикальних стовпах, встановлених по кінцях грядок, натягують дріт.
Боротьба зі шкідниками
Топінамбур – потужна і витривала рослина, дуже стійка до хвороб. Але за несприятливої погоди й активного поширення патогена культура може захворіти борошнистою росою, білою гниллю або альтернаріозом.
Таблиця 2. Хвороби топінамбура і боротьба з ними.
Хвороба | Симптоми | Фактори ризику | Як боротися? |
Біла гниль | Повстяний наліт, сходи гинуть, а стебла переламуються. | Низькі температури в поєднанні з високою вологістю повітря. | Дотримання агротехніки та сівозміни (не можна висаджувати після соняшнику). |
Альтернаріоз | Плями біля прожилок листа, засихання черешків. | Спека в поєднанні з дощами. | Обприскування препаратами Абіга-пік або Браво. |
Борошниста роса | Білий наліт на листках. | Різкі перепади температури або надлишок азоту. | Обприскування Топазом або Топсином. |
Ворогів у топінамбура небагато, але вони можуть завдати посадкам серйозної шкоди. Найчастіше рослину вражають ковалики і личинки хрущів.
Таблиця 3. Шкідники топінамбура і методи боротьби з ними.
Шкідник | Пошкодження | Як боротися? |
Слимаки | Гризуть листя, бутони та пагони. | Прополювати і проріджувати посадки, залучати птахів, ставити механічні перешкоди, при масовому ураженні – обробка Грозою (за інструкцією). |
Капустянка | Пошкоджують бульби і знищують сходи. | Глибоко перекопують ґрунти, заливають нори мильною водою (10 г мила господарського на 10 л води). |
Травневий жук | Пошкоджують коріння рослини (личинки), і поїдають листя (дорослі жуки). | Ретельно перекопують ґрунт, збирають вручну личинок, обробляють ґрунт і рослини Актарою, Децисом або аналогами. |
Дротяники (личинки жука-ковалика) | Пошкоджують стебла і бульби. | Дотримуються сівозміни, глибоко перекопують ґрунт, видаляють з ділянки рослинні залишки, вчасно прополюють посадки, поливають розчином марганцівки (2 г на 10 л води), обприскують Децисом, Актелліком, Карате. |
Збір і зберігання врожаю
Дозрівання топінамбура триває приблизно 4 місяці. Раніше терміну збирати їх не можна, оскільки бульби, викопані передчасно, вже не дозріють. Топінамбур викопують навесні – до прогрівання ґрунту, або восени – коли земля тільки почне підмерзати.
Доцільно викопувати восени стільки бульб, скільки потрібно на зиму, а решту врожаю можна зібрати навесні – продукт стане прекрасним засобом від весняного авітамінозу.
Викопані бульби можна зберігати різними способами:
- У підвалі або погребі. Екземпляри укладають у ящики зі зволоженим піском, тирсою або торфом.
- У морозилці. Тут топінамбур може зберігатися 2-3 тижні або більше.
- У буртах і земляних траншеях. Такий спосіб застосовують для зберігання кормового топінамбура. Дно траншей вистилають ялиновими гілками. Ящики з бульбами ставлять у траншеї, а потім прикривають ялиновим гіллям, сіном, руберойдом.
- На балконах і лоджіях. Бульби укладають у ящики з піском. Тут вони можуть зберігати свої властивості близько 2-х місяців.
Бульби можна заготовлювати – натерти на тертці, а потім висушити при +50°C. З топінамбура виходить хороша консервація, з нього навіть готують десерти.
Більше про збір і зберігання врожаю читайте в цій статті.
Дегустація топінамбура
Одні вважають, що топінамбур несмачний. Але це стосується тільки сирих бульб. У смаженому вигляді земляна груша набуває смаку підсмаженого каштана. Коренеплоди стають м’якими і солодкуватими, з ніжною текстурою. За смаком вони схожі на варену картоплю солодких сортів.
Із сирих бульб топінамбура готують салати. Їх також використовують для приготування супів, пюре, соусів, чипсів, порошку.
Вирощування топінамбура як бізнес
Топінамбур незаслужено перебуває на задвірках сільськогосподарської галузі. При цьому його врожайність і біохімічні дані набагато вищі, ніж у інших культур. Рентабельність вирощування топінамбура – понад 300%, а витрати – мінімальні.
Економісти підрахували, що на освоєння ділянки в 50 га потрібно близько 800 млн. руб. У суму входять витрати на насіння, ПММ, добрива тощо. д. Дохід від продажу бульб залежить від урожайності та цін на продукцію. Рослина ж здатна давати до 1 000 ц/га зеленої маси і до 400 ц/га бульб.
Як можна заробити на топінамбурі:
- Вирощувати для переробки на біопаливо. Такий варіант підійде для великих земельних ділянок і наявності механізації.
- Ростити бульби на продаж. Їх можна продавати сирими – для вживання і на посадку. Також можна пускати частину продукції в переробку – на порошок. Його можливо продавати населенню як харчову добавку або лікарський засіб.
Де і почому можна купити бульби на посів
Практично в кожному регіоні є компанії та підприємці, що займаються вирощуванням і розведенням земляної груші. Саме в них можна придбати посадкові бульби – на місці або через інтернет.
Орієнтовна вартість топінамбура на посадку залежить від регіону і компанії. Так у Рязані можна купити бульби за 5-15 руб. за 1 кг, у Москві – за 30-35 руб.
Типові помилки при вирощуванні топінамбура
Незважаючи на простоту агротехніки топінамбура, при його вирощуванні часто припускаються помилок. Більшість із них пов’язана з недостатнім доглядом за посадками.
Таблиця 4. Помилки з вирощування топінамбура:
Порушення агротехніки | Як виправити? |
Відсутність поливу | Поливати не рідше одного разу на місяць, рясно. |
Загущення посадок | Проріджувати посадки, коли сходи досягнуть 10 см у висоту. |
Відсутність розпушування та утворення щільної кірки | Акуратно рихлити грядки. |
Відсутність добрив | Підгодовувати посадки ранньою весною і в другій половині літа – сечовиною, золою, курячим послідом, кістковим борошном, калійними добривами. |
Зрізання надземної частини восени | Не зрізати надземну частину аж до збирання врожаю, оскільки вона сприяє дозріванню бульб, які залишаються в ґрунті до майбутнього року. |
Топінамбур – чемпіон за невибагливістю та вмістом корисних речовин. Ця культура не вимагає від людини великих витрат часу і сил, тому може стати не тільки цікавим придбанням для городу, а й об’єктом для бізнесу.