Томат Чорномор: опис і характеристики сорту, фото, правила вирощування, відгуки

Все більше дачників вибирає для себе екзотичні та незвичайні сорти томатів. До таких належить темноплідний сорт Чорномор. Щоб успішно виростити такі помідори і зібрати рясний урожай, необхідно дотримуватися рекомендацій по догляду і знати особливості подібних сортів. У статті ми розглянемо основні важливі моменти та етапи вирощування Чорномора.




Опис сорту

Томат Чорномор первинно виведений у Китаї, з 2000 року дозволений для вирощування в і набуває широкої популярності серед домашніх господарств. Належить до середньостиглих сортів із високою врожайністю. Головною відмінною ознакою сорту є темно-фіолетове забарвлення плодів і насичений смак.

Чорномор є напівдетермінантним сортом, підходить для вирощування в різних кліматичних умовах, крім північних широт. Використовується як для висадки у відкритий ґрунт, так і для тепличного утримання. Кущі досягають півтора метра у висоту, мають товстий і сильний стовбур.

Характеристика і врожайність

Плоди сорту великі, мають невелику ребристість і округлу форму. Шкірочка помідорів щільна, добре зберігає форму плода і захищає його від розтріскування в процесі росту і зберігання. У міру дозрівання томат переходить від світло-зеленого відтінку до бордового, стиглий плід має фіолетові ділянки і темніше забарвлення навколо плодоніжки.

Середня вага одного помідора становить 250-300 г. Урожайність Чорномора вища за середню, з одного здорового куща визріває до 15 кг плодів.

Збір помідорів можна починати до остаточного дозрівання, оскільки найяскравішого відтінку і насиченості смаку вони набувають навіть під час відділення від плодоніжки. Зібраний урожай добре переносить транспортування, пружні плоди зберігають зовнішній вигляд і довго зберігаються.

Смак у сорту виражено-солодкий, з приємною кислинкою, помідори м’ясисті та соковиті. Томати добре підходять для вживання у свіжому вигляді, додавання до салатів і закусок, велика кількість м’якоті дозволяє використовувати для тушкування і запікання. При віджиманні дають велику кількість соку з 1 кг плодів.

Переваги та недоліки Чорномора

Як і будь-який інший сорт, Чорномор має свої особливості та переваги, на які слід звернути увагу перед початком вирощування. До основних переваг томату слід віднести:

  • естетичний вигляд і благородне забарвлення плодів;
  • приємний смак і щільну м’якоть;
  • хорошу врожайність при належному догляді;
  • високий вміст вітаміну А та придатність для дієтичного харчування;
  • можливість вирощування у відкритому ґрунті й тепличних умовах;
  • стійкість до перевезень і довгого зберігання;
  • відносну невибагливість кущів до перепадів температур.

Істотних недоліків у сорту не багато, серед них виділяють:

  • схильність до грибкового захворювання – фітофторозу;
  • необхідність у регулярному підживленні та удобренні ґрунту;
  • необхідність підв’язування і постійного контролю куща через важкість плодів.

У порівнянні у сорту більше переваг, а подібні недоліки притаманні багатьом видам томатів і легко нейтралізуються при належній увазі.

Вибір розсади

Сорт Чорномор можна успішно виростити як з насіння, так і з придбаної готової розсади. Для правильного вибору паростків необхідно звернути увагу на кілька важливих критеріїв:

  • Томат Чорномор слід висаджувати в ґрунт або теплицю до середини травня, якщо тепла погода не встановилася до цього часу, то можна перенести висадку на кінець травня або перші дні червня. Розсада купується безпосередньо перед висадкою в ґрунт. Бажано, щоб усі кущі були куплені і висаджені в один час.
  • Висота відповідної розсади не повинна бути більше 30 см. Оскільки Чорномор – це високорослий сорт, на кущі допускається до 10 листків. Велика кількість листя свідчить про прискорення росту за допомогою азотних підживлень, а це зменшує подальшу врожайність куща.
  • Стовбур рослини має бути сильним і утримувати кущ у вертикальному положенні. На ньому не повинно бути механічних і хворобливих пошкоджень.
  • Коренева система без явних пошкоджень і гниття. Сорт має широку кореневу систему, тому розсада повинна розташовуватися в просторій ємності, достатній для нормального розвитку куща.
  • Зовнішній вигляд рослини здоровий. Листя не повинно бути пожовклим, скрученим, з плямами почорніння та іншими ознаками захворювань. Заражений кущ принесе захворювання й іншим паросткам через ґрунт. За наявності будь-якої ознаки хоча б в однієї рослини не варто купувати у цього продавця розсаду, оскільки існує ризик зараження навіть здорових на вигляд кущів або ґрунту під ними.
  • Відсутність яйцекладок паразитів, личинок і попелиці. Необхідно оглянути нижню частину листя і стовбур на наявність шкідників.
  • Ознаки перерослих кущів: рясне листя, високий зріст, наявність активних суцвіть. Важливо простежити, щоб кущ не був занадто дорослим. Якщо доводиться купувати розсаду із суцвіттями, то бажано акуратно їх видалити, оскільки квітка забиратиме сили і поживні речовини у незміцнілої рослини.

Ґрунт і добрива

Для Чорномора, як і для інших сортів томатів, потрібен збагачений ґрунт із поживними речовинами. Об’ємна коренева система потребує повітропроникності ґрунту, пухкості та відсутності високого вмісту глинистих порід.

Для висадки сіянців у ґрунт необхідно заздалегідь підготувати ґрунт. Вибираючи місце на ділянці, уникайте грядок, де в минулі сезони також росли пасльонові: томати, картопля або баклажани. Краще віддати перевагу місцям, де висаджувалися огірки, а також капуста, цибуля або морква.

Підготовка ґрунту

До повноцінного оздоровлення та підготовки ґрунту слід включити:

  • Насичення вапном, для зниження кислотності. При весняному перекопуванні (за 1-2 тижні до висаджування) в землю вводять порошок вапна – до 0,8 кг на 1 кв. м. м грядки. Для ефективності методу необхідно перекопати верхній шар разом з порошком, оскільки на поверхні ґрунту вапно не буде проникати до коріння рослини.
  • Піскування. Цю процедуру краще провести завчасно, в осінній період. На 1 кв. для ґрунту потрібно 1 відро піску.
  • Обробка мідним купоросом для дезінфекції. Вода для розчину має бути 70-80 градусів. На 1 кв. м вводиться 1 л розчину.
  • Додавання органічного підживлення – компосту, перегною. Для отримання ефекту вноситься від 3 до 7 кг на 1 кв. м. м.

Мінеральні добрива обов’язково вносяться в ґрунт перед висадкою кущів. Склади розміщуються на глибині 15-20 см під час перекопування. Оптимальний набір добрив на 1 кв. м ґрунту представлений у таблиці нижче.

Добриво Обсяг на 1 кв. м ґрунту
Сульфат калію 10-20 г
Суперфосфат 50-60 г
Аміачна селітра 2 г

Підготовка ґрунту до висадки вимагає уваги і дотримання пропорцій добрив і підживлення. Найкращого результату можна досягти, якщо почати підготовку з осіннього перекопування землі.

Коренева система Чорномора може розростатися до 50 см завширшки, тому окремий кущ вимагає просторого розсадження і глибокої лунки. Висадку рослин слід проводити рядами, на відстані 30 см одна від одної. Сусідній ряд оптимально розташовувати через 45-50 см.

Висадка в підготовлений ґрунт проводиться тільки при встановленні теплого клімату і повній відсутності заморозків. Оптимальна температура для росту томатів становить 22-28 градусів. Якщо в нічний час прогрівання повітря падає нижче 20 градусів, то рослинам потрібен додатковий захист. Тепличні умови зможе замінити укривання грядок плівкою на ніч.

Полив рослин регулярний, але помірний. До початку дозрівання плодів, Чорномор стійкий до посухи, однак, за сильної нестачі вологи може загинути зав’язь. Найбільш придатна вологість ґрунту – близько 70 %.

Помідори вимагають яскравого освітлення вдень і прекрасно ростуть у сонячну погоду. Вночі рослина відпочиває від яскравих променів і в цей період активно формується сам кущ і зав’язі плодів.

Загальний догляд за ґрунтом у процесі росту полягає у своєчасному поливі, розпушуванні ґрунту, видаленні бур’янів і внесенні добрив.

Вирощування розсади з насіння

Найвірніший спосіб отримати якісну розсаду – виростити її самостійно. Насіння купується завчасно і може зберігатися до декількох років. Слід вибирати насіння у перевірених продавців. Це можуть бути або знайомі люди, які вже вирощували сорт Чорномор, або великі продавці, які зарекомендували себе на ринку садівництва.

Прочитайте статтю про те, як виростити розсаду помідорів.

При купівлі насіння важливо відстежити кілька факторів:

  • Опис і маркування. Насіння зберігається в пакеті, на ньому присутнє маркування, назва, короткий опис сорту, а також юридична інформація та контакти виробника.
  • Якість упаковки. Щільний папір пакета, чіткий друк і розбірливий текст, барвисте і зрозуміле зображення сорту.
  • Стан упаковки. Немає слідів промокання, вологості. Пакет не розкритий, не пошкоджений і не пом’ятий. Немає дивного запаху, деформації. Термін придатності не перевищено.

Найкращим рішенням під час купівлі насіння стане вибір спеціалізованих магазинів, де продавець зможе дати рекомендації і надасть саме той сорт, який потрібен. А зберігання продукції проходить у належних умовах.

Підготовка насіння

Перше, що необхідно зробити – це перевірити стан насіння. Воно має бути чистим, рівномірного жовтого відтінку, без ознак цвілі та пересихання.

Обробка насіння проходить у два етапи: прогрівання гарячою водою, знезараження марганцем. Після вилучення насіння його обливають водою, нагрітою до 55-60 градусів. Потім готують 1 % розчин марганцевого калію, просочують ним насіння протягом доби. Ці процедури дають змогу вберегти насіння від розвитку вже присутніх бактерій.

Підготовка насіння

Замочування насіння можна проводити за допомогою звичайної води, або живильного розчину. У домашніх умовах використовують народні рецепти. У таблиці нижче представлені деякі з них.

Розчини для підживлення і замочування насіння Застосування
Суміш з алое Листя алое зберігати в холодильнику 1-2 тижні, потім вичавити сік, змішати з водою у співвідношенні 1:1. Просочити тканину в суміші, загорнути в неї насіння на добу. Далі замочити насіння з водою до проростання.
Деревна зола Розвести 2 ст. л. л. золи в літрі води, настояти дві доби. Потім помістити в плоску ємність насіння і додати трохи розчину, залишити на 4-6 годин перед замочуванням.
Грибний відвар Сушені гриби залити літром окропу і дати охолонути. Насіння витримати в процідженому відварі від 4 до 6 годин перед замочуванням.
Медовий розчин Розчинити 1 ч. л. меду в 250 мл води, помістити насіння і розчин у плоску ємність так, щоб рідина ледь покривала насіння. Залишити на 5 годин.

Ефективне також загартовування насіння зміною клімату. Протягом 5 днів замочування насіння поперемінно тримають у холодильнику і при кімнатній температурі. Тривалість витримки в холоді – 19 годин, а в кімнаті – 5 годин.

Зміст і місце розташування

Для висадки насіння готують землю, насичену природним добривом – перегноєм. Ґрунт має бути добре прогрітий, тому за 1-2 тижні до висаджування слід тримати його при кімнатній температурі, перемішувати і розпушувати.

Перед посадкою землю поміщають у ємності для розсади. Якщо для всіх паростків підготовлена одна загальна ємність, необхідно, щоб насіння розташовувалося не ближче, ніж 1,5-2 см одне від одного. У процесі появи сходів ящики не повинні переохолоджуватися.

Посадка насіння: покроковий процес

Весь процес висадки насіння томату в ящики з ґрунтом поділяють на кілька кроків:

  • Відбір насіння для висаджування. Вибирається тільки проросле насіння, порожнє, зіпсоване – утилізують. Краще підготувати на 30-40 % насіння більше від планованої кількості, оскільки частина його не буде придатна до вирощування, а частина загине в розсаді.
  • Розмітка ємності із землею. Оптимальна відстань між рядами – 3 см. Насіння в ряду розташоване на відстані 1,5-2 см одне від одного.
  • Висадка. За допомогою пінцета помістіть насіння в лунки, але не заглиблюючи в землю. Зверху помістіть невеликий шар ґрунту.
  • Полив. Акуратно полийте посадку теплою водою з лійки, не порушуючи покрив ґрунту. Після поливу накрийте ящик плівкою і залиште на 4 дні.

Догляд за сходами

Визначальним фактором у майбутньому зростанні та розвитку кущів томата стане якість догляду за розсадою. Перші сходи стануть помітними на 7-10 день після посіву. Температурний режим постійний, вдень зберігають тепло від 20 до 22-24 градусів, вночі не менше 17-18 градусів.

Поміщати ємність із сіянцями необхідно в найсвітліше місце, підвіконня, лоджію. У період ранньої висадки сонячного світла ще недостатньо, тому штучне світло додають обов’язково.

У разі, якщо промені падають тільки з одного боку, паростки тягнуться до джерела світла і відбувається деформація стебла. Для успішного розвитку розсади світловий день разом зі штучним джерелом має становити не менше 16 годин.

На думку Тугарової Н. Ю., цілодобове освітлення сіянців у перші три доби після висадки дає найкращий результат при подальшому зростанні.

Полив у перші 2 тижні здійснюється раз на 7 днів. Необхідно зберігати високий рівень вологості, його забезпечує постійне перебування під плівкою. Відкривають плівку поступово, протягом другого тижня після висадки. Коли паростки будуть повністю відкриті, слід переходити на полив раз на 5 днів.

Сприятливо впливає на появу розсади свіже повітря. Якщо на вікні або балконі температура вдень тримається в районі 15-20 градусів, то слід виносити ємність із сіянцями. Процедуру можна проводити до 2 дня сходів розсади.

Після двох днів паростки стають вразливими до УФ-променів і існує небезпека їх вигоряння. Зростаючі сіянці на 3-4 день після сходів виносять на сонце поступово – від 5 хвилин на день.

Пікіровка розсади

Пікіровка – це розсадження пагонів в окремі ємності. Якщо насіння посаджено в загальну ємність, то пікіровка допомагає прискорити ріст і уникнути сплутування кореневої системи. Проводять процедуру на 7-10 день сходів, при появі перших двох листків. Один паросток разом з грудкою землі, що утворилася навколо коренів, поміщають у ємність від 200 мл.

Друга пікіровка розсади проходить через 3 тижні, але обсяг горщика для висадки повинен становити не менше 1 л. Якщо спочатку насіння було поміщене в окремі ємності, то пересадка у великі горщики буде первинним пікіруванням через 2-3 тижні після сходів.

Пересадка розсади в ґрунт

Висадка сіянців у ґрунт проходить на 50-60 день після сходів. Більш точно визначити термін дозволяють перші квіткові китиці на розсаді. Після їхньої появи необхідно провести висадку не пізніше, ніж на 10-15 день.

Пересадка розсади

Для посадки слід вибрати похмурий і прохолодний, але тихий день. Без активного жаркого сонця. Ґрунт і грядки підготуйте заздалегідь. Між рядами має бути відстань не менше 50 см, між кущами томатів не менше 30-40 см.

За кілька годин до посадки необхідно полити сіянці невеликою кількістю води. Це дозволить легко відокремити грудку землі з кореневою системою, не пошкодивши її.

Посадку проводять на ту ж глибину, яка дотримувалася в ємностях. Якщо стебло рослини вище 30 см, то можливо збільшити глибину, або посадити кущ під нахилом у 45 градусів. Це дозволить вкоротити стовбур і створити додаткові відростки коренів від нього.

Після висадки необхідний помірний полив грядок теплою водою. Важливо, щоб вода не потрапляла на листя і стебло рослини – це може призвести до вигоряння.

Догляд та вирощування томатів Чорномор

Цей вид томатів належить до теплолюбних, найкращий урожай дає в регіонах, близьких до південних, зі стійким кліматом без різких перепадів і холодів. Тому для вирощування у відкритому ґрунті з насіння сорт підходить у теплих і помірних широтах. Для успішного сходу слід дотримуватися правил догляду та додаткового захисту.

Умови утримання у відкритому ґрунті

Незважаючи на стійкість сорту до невеликих перепадів тепла і холоду, молоді паростки томату можуть не витримати весняних ночей у відкритому ґрунті. Для підтримки умов висадку у відкритий ґрунт проводять тільки за наявності теплиць або парників. Матеріали для теплиць і міні-парників – скляні короби, плівка для укриття грядок, полікарбонат із пропуском світла.

Рівномірне освітлення важливе для рослини протягом усього росту. Тому розміщення грядок не повинно бути в тіні, під деревами, близько до будівель і споруд.

Для вибору місця використовують чистий ґрунт, без забруднень будівельними матеріалами, глинистими складами. Також не розміщують томати на тих місцях, де раніше вирощувалися будь-які пасльонові.

Посадка насіння в ґрунт

Ґрунт готується стандартним чином. Бажано насіння висадити стрічковим способом – протягом усього ряду викопайте траншею глибиною до 3 см. Місце посадки полийте, консистенція ґрунту має стати сметаноподібною. Насіння викладайте в лінію, на відстані 25-30 см одне від одного. Зверху засипте землею так, щоб покрив над сіянцем становив не більше 2 см.

Відразу після висадки грядку накрийте плівкою і притисніть обважнювачами по периметру. Після сходів розсади слід підняти плівку за допомогою каркаса, щоб утворити парник.

Полив

Оскільки весняний ґрунт містить багато вологи, норму поливу визначають у міру засихання верхнього шару землі. Полив проводьте обережно, слабким напором, водою кімнатної температури.

Після появи паростків і встановлення сонячної погоди полив проводьте раз на тиждень. Слід спостерігати за ґрунтом і не допустити посухи. Нормою вважається від 40 до 60 літрів води на 7-8 кущів. Воду вводять у землю, не зрошуючи листя.

Розпушування ґрунту і прополка

Чорномор має об’ємну систему коренів, їх розвиток вимагає аерації ґрунту, тому розпушування проводиться регулярно. Після поливу або дощу чекають вбирання вологи в землю і піднімають верхній шар на 4-8 см за допомогою культиватора або мотики. Бур’яни видаляйте з коренем вручну. Повторюйте процедуру після наступного поливу, або при злежуванні ґрунту.

Пасинкування

Для правильного росту куща і підвищення врожайності видаляють бічні пагони з пазух листків. Метод дає змогу молодій рослині спрямувати потік поживних речовин до плодів і зав’язей.

Пасинки видаляються при досягненні 6 см. Зруб роблять вручну, або тонкими садовими ножицями. Від основи залишають 1 см пагона, щоб унеможливити пошкодження стебла рослини. Видалення пагонів бажано робити в сонячний день, що дає змогу зрізу підсохнути і затягнутися. Повторення процедури не потрібне.

Підживлення

Ґрунт середньої смуги швидко виснажується, особливо, якщо ділянка використовується протягом декількох років, тому додаткове живлення необхідне для нормального розвитку і плодоношення рослин.

Підживлення томатів

Добриво томатів проводять у три етапи:

  • через 10-14 днів після посадки;
  • на початку періоду цвітіння;
  • після першого підв’язування кущів.

Для підживлення розсади використовуйте суміш 15 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату і 15 г сірчанокислого калію, розводьте суміш у 10 л попередньо відстояної води. Норма на 1 кущ – 1 л розчину. Аміачну селітру можна замінити на 0,5 л курячого посліду.

Коли зав’яжуться плоди, можна підживити томати 1 ст. л. суперфосфату, спочатку розчинивши його в 10 л води. На 1 кв. м помідорної грядки використовуйте 10 л розчину.

Підв’язка

Чорномор – високорослий томат із важкими плодами, тому вимагає обов’язкової підв’язки кущів. Перший етап проводьте при зростанні 20-30 см.

Основною метою кріплення куща є рівномірний тиск гілок і плодів на стовбур, унеможливлення надломів стебла і загибелі рослини. Утеплення рослини також захищає її від зараження слимаками і шкідниками з ґрунту, посилює вентиляцію куща, необхідну для запилення суцвіть.

Типи конструкцій для підв’язки:

  • горизонтальна шпалера;
  • вертикальна шпалера;
  • кілочки металеві або дерев’яні;
  • невелика огорожа навколо рослини;
  • підв’язка до огорожі.

Зростання Чорномора може досягати 2 м, тому найбільш ефективним є вертикальне підв’язування. У теплиці це може бути шнур, прикріплений до стелі. У відкритому ґрунті – кріплення до огорожі або високої горизонтальної шпалери.

Основний стовбур прив’язують до шнура за допомогою м’яких стрічок, які не пошкоджують рослину. Важкі плодові гілки можна кріпити до додаткових шнурів, підвішуючи на стрічках. У процесі росту, стрічки підтягують і переміщують у найбільш небезпечні ділянки.

Збір і зберігання врожаю

Плоди сорту починають збирати вже на 110-120 день після висадки. Повторювати зняття помідорів можна раз на 3-4 дні в міру визрівання. Якщо плоди будуть вживатися відразу після збору, варто вибрати ті, що вже набули темного сливового відтінку. Це свідчить про повну смакову зрілість плода.

Чорномор відмінно дозріває і після відділення від куща, тому для тривалого зберігання краще вибирати злегка недостиглі плоди. Вони менш схильні до зминання, псування і тріщин.

Для транспортування і зберігання помідори укладають у просторі ящики в 2-3 шари. Нижній шар мають складати найбільші та найміцніші плоди, менш зрілі. Стиглі та м’які томати розміщують зверху.

Для зберігання виключають заражені та пошкоджені плоди – волога і бактерії зіпсують сусідні помідори. Між шарами прокладають щільний папір або тканину. Не варто використовувати для прошарку поліетилен – це може призвести до гниття і цвілі на врожаї.

Зберігають помідори в прохолодному і сухому приміщенні з хорошою вентиляцією. При дотриманні умов термін витримки складе до 3-х тижнів.

Збір врожаю

Шкідники, хвороби та профілактика

Томати схильні до кількох захворювань. Для Чорномора найнебезпечніше ураження – фітофтороз. Профілактика цього та інших заражень представлена в таблиці.

Захворювання томата Чорномор Симптоми Лікування/профілактика
Фітофтороз З’являється у вигляді темних плям на поверхні стебла і листя. Обприскування “Фітоспорином” для профілактики. Для лікування – розчин “Фамоксадон”.
Мозаїка Білясті висипання на поверхні листя. Переносник – садова попелиця. Вилікуванню не підлягає, уражені ділянки видаляються. Для профілактики обприскують складами від попелиці.
Чорна ніжка Починається зараження з почорніння стовбура біля поверхні землі. Поступово рослина в’яне.

Найбільш ефективний склад для лікування – “Псевдобактерин-2”.

Можливі проблеми та рекомендації:

Найчастішими шкідниками є личинки садової попелиці, капустянки і хруща. Для знищення застосовують пастки, отруйні склади.

Основною рекомендацією для успішного вирощування Чорномора стане своєчасний і регулярний догляд. Сорт досить добре приживається на ділянці при дотриманні температурного режиму, захисту від шкідників і підтримки рівня вологості ґрунту.

Сонячне світло – головне джерело росту і розвитку куща, тому варто уникати постійного перебування в тіні. Вибір правильного місця для посадки виключить цю проблему.

Не варто нехтувати підживленням і добривом. Введення поживних речовин проводиться за графіком і в точних пропорціях, перенасичення хімічними добривами може призвести до загибелі рослини.

Однією з частих проблем сорту є опадання зав’язі та квітів. Це перша реакція томата на багато зовнішніх чинників. Якщо полив і сонячне світло в достатньому обсязі, то слід звернути увагу на прикорм – азотисті добрива підійдуть найкраще.

Сорт Чорномор успішно вирощується російськими городниками вже багато років. Смак десертних томатів добре підійде для кулінарних експериментів! При дотриманні належних умов і дбайливому ставленні до кущів врожай потішить своєю рясністю і стане одним з найбільш затребуваних сортів на довгі роки.