Квасоля – витривала невибаглива культура, але і вона не застрахована від хвороб і шкідників. Щоб не позбутися частини або всього врожаю, городники мають регулярно оглядати квасолеві грядки. Це дозволяє вчасно діагностувати проблему і вживати адекватних заходів.
Грибкові хвороби квасолі
Грибкові хвороби – найчисленніша категорія, що вражає квасолю. Зазвичай вони розвиваються внаслідок несприятливих погодних умов і при порушенні агротехніки. Більшість грибкових інфекцій підлягає лікуванню і може бути попереджена за рахунок профілактики.
Сіра гниль
Сіра гниль викликається збудником, який знаходиться в ґрунті, на рештках рослин або в зараженому насінні. Проявляється захворювання під час цвітіння. У цей період у рослин опадають пелюстки, разом з якими грибок розноситься по листю і стеблах квасолевих кущів.
Особливості сірої гнилі:
- Симптоми. Спочатку листя вкривається світло-коричневими плямами, які швидко збільшуються. Листя жовтіє і скручується, на ньому з’являється пухнастий наліт. Стебла стають ламкими, стручки, що торкаються ґрунту, теж псуються. Боби зморщуються і стають неїстівними.
- Причини. Висока вологість, спричинена дощовою погодою або занадто рясними поливами.
- Лікування. Фунгіциди для боротьби з цим захворюванням не використовуйте. Вживайте агротехнічних заходів, в основному превентивних – дезінфекція насіння і сховищ, посів перед квасолею чорнобривців, настурції, гірчиці.
- Профілактика. Не можна висівати на ділянках, де вирощувалися бобові, а також поруч із багаторічними травами і зернобобовими культурами. Насіннєву квасолю вчасно прибирайте, очищайте, калібруйте і просушуйте.
У сухі літа сіра гниль зазвичай не поширюється. Головний провокатор хвороби – волога.
Антракноз
Грибок вражає наземні частини рослини протягом усього періоду вегетації. Якщо хвороба починається під час появи сходів, на листках виникають коричнево-червоні плями. Квасоля може відразу загинути.
Особливості антракнозу:
- Симптоми. Листя вкривається темними вдавленими плямами довгастої форми. Спочатку темніють жилки листя, потім проявляються бурі плями, на місці яких утворюються з часом отвори – тканина відмирає і випадає. Стулки стручків виразкуються, грибок “проїдає” їх наскрізь, псує і заражає боби. Вони покриваються бурими плямами, гниють, зморщуються, втрачають вагу.
- Причини. Прохолодна і волога погода. Сприятлива для розвитку грибка вологість – від 92%, температура – від +13 до +25°С. Патоген може поширюватися разом із дощем і вітром.
- Лікування. Усі рослинні залишки після збирання врожаю мають бути знищені.
- Профілактика. Обприскування 1%-вою бордоською рідиною.
Антракноз призводить до втрат урожайності та інфікування насіннєвого матеріалу.
Склеротиніоз (біла гниль)
Хвороба вражає коріння і надземну частину рослин. Поширюється через посадковий матеріал, ґрунт, рослинні рештки.
Особливості антракнозу:
- Симптоми. Листя і стебла розм’якшуються і покриваються слизом, а потім білою грибницею, в якій з часом з’являються чорні склероції. Стручки стають м’якими, тріскаються і покриваються білими пластівцями. Боби також покриваються темними склероціями.
- Причини. Грибок активно розвивається в приміщеннях із високою вологістю повітря і поганою вентиляцією – у теплицях і сховищах.
- Лікування. Посадки можна обприскати Хомом. Ним же дезінфікуйте ґрунт. Препарат розводите у воді – 40 г на 10 л. Обприскуйте рослини при появі перших ознак захворювання. Максимальне число застосування – 3 рази за сезон. Також можна обприскувати квасолю Фітоспорином або Ровралем. За незначних уражень застосовуйте народні методи – посипання товченим деревним вугіллям, змащування стебел сумішшю крейди, води і марганцівки (3-5 г порошку на 10 л води).
- Профілактика. Дотримання сівозміни, знезараження посівного матеріалу, прибирання бур’янів, заміна ґрунту в теплицях (якщо квасолю вирощують у закритому ґрунті).
Обприскування фунгіцидами повинні бути припинені як мінімум за місяць до збору врожаю.
Кладоспоріоз (оливкова пліснява)
Грибок зазвичай посилено поширюється в дощову погоду. Особливо небезпечний період настає під час наливу стручків – саме в цей час ризик захворювання максимальний. Уражена рослина втрачає здатність рости і формувати боби.
Особливості кладоспоріозу:
- Симптоми. Усі надземні частини рослини покриваються оксамитовим нальотом, чорним або оливковим.
- Причини. Підвищена вологість – понад 85%, температура – +22…+24°С. Ризик підвищується за появи конденсату на листках і вологості близької до 100%.
- Лікування. Обробка Квадрисом (0,8-1 л/га). Препарат особливо ефективний як профілактичний засіб.
- Профілактика. Підтримка оптимального температурного режиму і відносної вологості не більше 80%.
Збудник вражає пшеницю та інші зернові культури. Не рекомендується висаджувати квасолю по сусідству зі злаками.
Церкоспороз
Захворювання ще називається сірою плямистістю бобових. Хвороба вражає, крім бобових, картоплю, сою, люцерну та інші рослини.
Особливості церкоспорозу:
- Симптоми. Листя вкривається сірими плямами з пурпуровою облямівкою і червоно-коричневими з концентричним малюнком. Уражене листя швидко відмирає.
- Причини. Підвищена вологість, дощова погода, температура від +22 до +28°С.
- Лікування. Обробка посадок препаратом Протазокс, який ефективно пригнічує проростання спор і конідій гриба.
- Профілактика. Обробка насіннєвого матеріалу препаратом Протект, дотримання правил сівозміни, загортання рослинних залишків, використання незараженого посадкового матеріалу.
Захворювання негативно відбивається на врожайності – втрати стосуються і якості, і кількості зібраних бобів.
Коренева гниль (чорна ніжка)
Поширене грибкове захворювання особливо небезпечне на стадії розсади, якщо квасоля вирощується розсадним методом, або на початковому етапі вегетації при вирощуванні у відкритому ґрунті.
Особливості чорної ніжки:
- Симптоми. Молоді рослини в’януть, никнуть, листя засихає. На зрізі стебла судини рослини червонуваті, а не зелені. Якщо потягнути рослину, вона легко виривається з ґрунту – корінь її практично не утримує. У місці переходу стебла в корінь – на кореневій шийці – проглядається явне звуження.
- Причини. Перезволоження при вирощуванні розсади – висока вологість у теплиці або занадто рясні та часті поливи.
- Лікування. Захворювання не лікується. Розсаду виривайте і знищуйте.
- Профілактика. Використання знезараженого субстрату під час вирощування розсади, нейтралізація кислотності шляхом внесення деревної золи (200 г на 1 кв. м). м). Дотримання інтервалів між сусідніми рослинами, частоти і норми поливів, розпушування ґрунту і профілактичний полив розчином Фітоспорину або соди (1 ч. л.). л. на 250 мл води).
Чорна ніжка у молодих рослин невиліковна, рослина гине. Якщо уражаються дорослі кущі, вони можуть вижити, але на нормальний урожай не розраховуйте.
Щоб запобігти ураженню розсади чорною ніжкою, ґрунт обробляйте Триходерміном. Препарат містить спори та міцелій грибка-антагоніста, який пригнічує розвиток патогенів.
Борошниста роса
Хвороба вражає практично всі садово-городні культури і проявляється на квасолі під час цвітіння. Вона розвивається протягом усього періоду вегетації, пригнічуючи ріст рослин. Що раніше виявлено захворювання, то більше шансів побороти його шляхом лікувальних обприскувань.
Особливості борошнистої роси:
- Симптоми. Листя і стебла покриваються борошнистим нальотом – здається, що рослина посипана борошном. Згодом білястий наліт стає сіруватим, з’являється випіт.
- Причини. Несприятливі погодні умови сприяють поширенню грибка. Ризики ураження зростають при різких перепадах температур і загущеності посадок.
- Лікування. Обробка 1%-вою суспензією колоїдної сірки (50 г рідини на 10 кв. м). Або запилення посадок порошком сірки (300 г на 10 кв. м). м).
- Профілактика. Обов’язкове знищення (спалювання) рослинних залишків і дотримання сівозміни – не можна садити квасолю на одному місці кілька років поспіль.
Борошниста роса квасолі не призводить до повної загибелі кущів, але знижує врожайність на 10-15%.
Пероноспороз
Друга назва цього захворювання – несправжня борошниста роса. Грибок вражає всі надземні частини рослини. Хвороба може розвиватися за двома сценаріями – локально або генералізовано (дифузно).
Особливості пероноспорозу:
- Симптоми. На відміну від справжньої борошнистої роси, при цьому захворюванні наліт з’являється не на верхній, а на нижній частині листка. Супроводжується виникненням хлоротичних плям, білястих або світло-жовтих. На них і утворюється темно-сірий наліт із фіолетовим відливом.
- Причини. Підвищена вологість.
- Лікування. Обприскування фунгіцидами Акробат, Квадріс, Стробі.
- Профілактика. Знищення рослинних залишків.
При дифузному захворюванні деформується весь кущ квасолі. Верхівки рослин практично торкаються стебел. Кущі стають схожими на качани цвітної капусти. Хвороба спричиняє великі втрати врожаю.
Іржа
Спори грибка легко розлітаються по окрузі, заражаючи садово-городні культури. Поширенню збудника сприяє дощ і вітер.
Особливості іржі:
- Симптоми. На стеблах, листках і стручках з’являються коричнюваті порожнечі (пустули), які з часом темніють, часом до чорного кольору.
- Причини. Захворювання виникає при теплій і вологій погоді, зараження, найчастіше, відбувається від молочаю. Рослина вважається проміжним господарем збудника іржі. Сприяє хворобі надлишок азоту в ґрунті.
- Лікування. Відсутня. Необхідні профілактичні заходи.
- Профілактика. Знищення бур’янів і рослинних залишків на посівних площах. Обприскування посівів до цвітіння 1%-вим розчином бордоської рідини.
Іржа порушує процес фотосинтезу в рослинах і утворення в них хлорофілу. Кущі стають нежиттєздатними, ослабленими, на хороший урожай розраховувати не можна. Збитки становлять близько 30%.
Фузаріоз
Хвороба вражає і сходи, і плодоносну квасолю. Грибок деформує паростки та виразкує сім’ядолі. Розсада і молоді рослини зазвичай гинуть. Якщо грибок вражає насінину в ґрунті, паростки зовсім не з’являються.
Особливості фузаріозу:
- Симптоми. На ураженому насінні, якщо витягти його з ґрунту, можна виявити рожевий наліт. Він же згодом покриває сім’ядолі проростків. Діагностувати хворобу можна за бурим півкільцем зародкового корінця. Хвороба може розвиватися і на стадії цвітіння. Листя раптово жовтіє, сохне, опадає. Спостерігається потемніння кореневої шийки. Боби стають безбарвними.
- Причини. Зараження відбувається через ґрунт і насіння. Поширенню сприяє волога тепла погода.
- Лікування. Заражені рослини вилікувати неможливо.
- Профілактика. Протруювання насіння, ґрунту та збирання рослинних решток. Дотримання сівозміни. Обприскування Фундазолом, Триходерміном та їхніми аналогами.
Фузаріоз – небезпечне і широко поширене захворювання, що вражає культурні та дикорослі рослини.
Септоріоз (іржава плямистість)
Грибкова хвороба вражає всю квасолю. Її часто називають бурою або іржавою плямистістю – через характерні плями.
Особливості септоріозу:
- Симптоми. Надземні частини квасолевих кущів вкриваються іржавими плямами. Вони поширюються від нижньої частини рослин до верхівок. Спочатку уражається листя (воно жовтіє й опадає), далі – стебла та боби.
- Причини. Порушення правил сівозміни, нестача світла і поживних речовин.
- Лікування. При невеликих ураженнях – обприскування сольовим розчином (250 мл солі на 10 л води). За сильних уражень – бордоською рідиною 1%-вою, Хомом, Ревусом, Фундазолом та їхніми аналогами.
- Профілактика. Внесення добрив, особливо азотовмісних. Протруювання насіння, проріджування посівів, регулярні розпушування.
Якщо септоріоз розвинувся на квасолі приблизно за місяць до збирання врожаю, його втрати будуть грандіозними – 50-60%. Спори грибка – збудника септоріозу – здатні роками зберігатися в ґрунті, і щойно виникають сприятливі умови, починають свій розвиток.
Бактеріальні захворювання
Бактеріальні хвороби не так часто вражають квасолю, як грибкові інфекції, але їх існує величезна кількість. Захворювання, що викликаються патогенними бактеріями, називаються бактеріозами. Усі вони мають практично однакові та невідмітні один від одного симптоми.
Найпоширеніше захворювання квасолі, спровоковане бактеріями, – бура бактеріальна плямистість. Хвороба поширена повсюдно і вражає більшість надземних частин квасолевих кущів.
Особливості бактеріальної (бурої) плямистості:
- Симптоми. Листя покривається дрібними хлоротичними плямами світло-жовтого кольору. Вони з часом збільшуються, з’являється жовта, темно-зелена або темно-коричнева облямівка. Плями зливаються і покривають практично всю площу листка. Уражені місця зморщуються, підсихають і випадають, а відмерле листя опадає. В уражених місцях можуть скручуватися і викривлятися жилки. Боби стають жовтими та зморщеними.
- Причини. Бактерії посилено розвиваються при нестачі світла, в теплому і вологому середовищі.
- Лікування. Лікування має сенс тільки на ранніх стадіях розвитку бактеріальних захворювань – як тільки з’являються перші ознаки. Рослини обприскуйте 1%-ою бордоською рідиною.
- Профілактика. Дотримання сівозміни, збір здорового насіння, його попереднє протруювання, вирощування стійких сортів.
Урожайність квасолі, ураженої бактеріальними інфекціями, знижується приблизно на чверть.
Вірусні хвороби
Віруси, на відміну від бактерій і грибків, не можуть самі по собі існувати в навколишньому середовищі. Вони живуть, переміщаючись від рослини до рослини. Також віруси можуть приєднуватися до бактерій. Якщо рослина заражається такими патогенами, разом із бактеріозами вони уражаються вірусною інфекцією.
80% випадків зараження мозаїчними вірусами відбувається разом з ураженням бактеріальною плямистістю. Ще один шлях зараження – комахи. Вони переносять віруси на лапах та інших частинах тіла. Вірусні хвороби не лікуються. Єдиний спосіб боротьби з ними – профілактика і дотримання агротехніки.
Жовта мозаїка
Вірус жовтої мозаїки призводить до висвітлення і жилкування листя квасолі. Вони покриваються жовтими плямами, які потім бліднуть і провисають. Рослини уповільнюють ріст, кущаться.
Вірус переносять комахи сисного типу – цикади, попелиці, клопи. Захворювання спричиняє уповільнення фотосинтезу і порушення всіх біологічних процесів. Боби не є носіями вірусу.
Зелена мозаїка
Зелена або звичайна мозаїка супроводжується появою плям темно- і світло-зеленого кольору. Вони чергуються на листках, створюючи мозаїчний малюнок. Плями поступово бліднуть, на уражених листках утворюються здуття, які з часом деформуються.
Кущі квасолі погано ростуть, відстають у розвитку, знижується врожайність. Якщо уражаються молоді рослини, врожаю зовсім може не бути. На відміну від жовтої та інших видів мозаїки, вірус зеленої мозаїки переноситься не тільки комахами, а й насінням.
Звичайна звичайна мозаїка
Вірус мешкає на дикорослих і культурних бобових рослинах. Переносить його попелиця. Також він передається через рослинні залишки. Хвороба починається зі зміни кольору жилок – вони стають світлими. Потім фрагментарно жовтіють ділянки листя між жилками.
Світліші ділянки втрачають здатність синтезувати хлорофіл, кущі різко уповільнюють ріст і погано розвиваються. Мозаїка негативно відбивається на врожайності, але в самі боби вірус проникнути не здатний. Зараження мозаїкою неможливе через посівний матеріал.
Деформувальна мозаїка
Особливість вірусу – зміна форми надземних частин квасолі. Захворювання деформує листя і приквітки. Вони стають зморщеними, кучерявими, покриваються крапками. На листках виникає світла хлоротична плямистість. Вони з часом стають тонкими і блідими, а далі прозорими.
Рослини, уражені вірусом деформуючої мозаїки в молодому віці, вже не можуть правильно сформуватися. Кущі не ростуть вгору, а дають розетки зі зморщеним листям. Якщо рослина доросла, у неї деформуються стручки – стулки стають товстими, потворними.
Насіння в уражених рослин стає жовтим, але вірусом воно не уражається і не є джерелом інфекції. Деформуючу мозаїку, як і звичайну, переносить попелиця.
Головні шкідники квасолі
У квасолі не так багато шкідників, як, наприклад, у томатів або малини, але вони здатні погубити значну частину врожаю. Культуру вражають комахи найрізноманітніших видів і типів харчування. Одні гризуть листя і висмоктують соки, інші продирявлюють боби або підгризають коріння.
Зернівка
Найнебезпечніший ворог квасолі, який буквально продирявлює боби, вигризаючи їхній вміст. Зернівка вражає всі бобові культури, а з’являється, коли починається дозрівання бобів.
Особливості зернівки та боротьба з нею:
- Опис шкідника. Невеликий жук розміром до 0,5 см. У нього бурий панцир, а черевце і кінчики надкрил – жовто-червоного кольору. Розмножується жук на грядках і в сховищах у теплу погоду. Самки відкладають кладки по півсотні яєць, з яких вилуплюються личинки, що проникають у боби. Там вони й розвиваються. В одному бобі може бути одночасно до 20 личинок. Жук за рік дає до трьох поколінь.
- Як боротися? Протруюйте насіння в марганцівці або гарячій воді. Біля грядок із квасолею саджайте часник і кріп. До хімічної обробки вдавайтеся в крайньому разі, якщо не допомагають інші способи. Квасолю обприскуйте Децисом або Актарою один раз перед цвітінням.
Боби рекомендується прибирати з грядок до того, як починають розтріскуватися стручки. Щоб знезаразити насіння, його прожарюйте в духовці або витримуйте 3 доби в морозилці.
Бульбочковий довгоносик
Це всюдисущий жук, який трапляється в усіх кліматичних поясах, крім тундри. Листя вигризають і жуки, і їхні личинки.
Особливості довгоносиків і боротьба з ними:
- Опис шкідника. Це коричневі жуки довжиною 2,5-9 мм. Личинки білі, щетинисті, з жовтою хітиновою головою.
- Як боротися? Застосовуйте глибоку оранку і ранню сівбу. Обприскуйте посадки спеціальними препаратами та інсектицидами, наприклад, Вантексом, Ланнатом, Тибором.
Білокрилка
Багатоїдна комаха віддає перевагу теплицям. Вражає зазвичай розсаду, але в теплу пору атакує і у відкритому ґрунті.
Особливості білокрилки та боротьба з нею:
- Опис шкідника. Мікроскопічні комахи зовні схожі на міль. Їхня довжина – 1 мм, а видно їх за рахунок своєї численності. Личинки плоскі, блідо-зелені, менше 1 мм завдовжки.
- Як боротися? Висівайте квасолю у відкритий ґрунт. Влаштовуйте клейові пастки, обкурюйте тютюновими шашками, обприскуйте інсектицидами – Карбофосом, Актарою, Актелліком тощо. п.
Паросткова муха
Комаха вражає різні городні культури. Він вражає боби на етапі проростання. З лялечок, що перезимували в ґрунті, випускають у квітні-травні мух, які відкладають яйця в ґрунт.
Особливості паросткової мухи та боротьба з нею:
- Опис шкідника. Муха непоказна, сіро-бурого відтінку, її довжина – близько 0,5 см. На спині – темні смужки. Личинки з’являються з яєць через тиждень, вони проникають у висаджене насіння квасолі. Паростки гниють або дають слабкі кущі. Через 2-3 тижні личинки трансформуються в лялечки.
- Як боротися? Раніше висівайте квасолю, щоб вона зійшла до появи личинок. Не використовуйте свіжий гній навесні – вносьте восени, оскільки він приваблює муху. Обприскуйте посадки настоєм часнику – він відлякує комах. Посипайте тютюновим пилом, золою або перцем. В особливо важких випадках застосовуйте інсектициди. Можна обприскати квасолю Фуфаноном або його аналогами.
Попелиця
Комаха вражає практично всі садово-городні культури. Може зацікавитися і квасолею.
Особливості попелиці та боротьба з нею:
- Опис шкідника. Дрібна сисна комаха зеленого кольору. Живе колоніями на виворітній стороні листя.
- Як боротися? Поруч висаджуйте часник, календулу та інші рослини, що сильно пахнуть. Обприскуйте різними настоями – на цибулевому лушпинні, помідорному бадиллі тощо. п. У крайньому разі обробляйте Актарою, Триходерміном або їхніми аналогами.
Слимаки
Слимаки практично всеїдні і виходять поживитися в сиру погоду або в темний час доби. Вони дуже ненажерливі і здатні завдати непоправної шкоди врожаю.
Особливості слимаків і боротьба з ними:
- Опис шкідника. Молюски червоподібної форми довжиною до 7 см. Повзаючи, виділяють слиз, залишаючи після себе блискучі доріжки.
- Як боротися? Посипайте посадки золою або суперфосфатом, розставляйте пастки і приманки, мульчуйте посіви хвоєю або кропивою.
Будь-які захворювання квасолі, навіть виліковні, призводять до великих втрат врожаю, тому так важлива їх профілактика. Більшість уражень квасолі можна попередити обприскуваннями, дотриманням агротехніки та різними превентивними заходами.