Розведення медоносних бджіл – процес кропіткий. Люди помилково вважають це заняття простим і перспективним, що вимагає мінімум часових і грошових витрат. Насправді потрібно ретельно підготуватися, вивчити життя бджіл і мати хоча б мінімальне уявлення про догляд за ними, перш ніж приступати до цієї справи. Прості поради початківцям допоможуть отримати максимум вигоди і задоволення від процесу.
Чи підходить вам бджільництво
Головне запитання, яке має поставити собі людина, приступаючи до розведення бджіл: чи підходить їй це заняття? Чи володіє майбутній бджоляр багажем знань, необхідним для успішного ведення справи? Чи є місце і кошти для облаштування вуликів? Як і будь-який малий бізнес, пасіка потребує фінансових вкладень. Вони не обов’язково мають бути великими, але заощадити не вдасться, якщо є мета отримати вигоду.
Які якості відрізняють справжнього бджоляра?
- Витривалість. Фізична сила. У роботі передбачаються великі навантаження, і потрібно бути готовим до цього.
- Відповідальність. Життя кожної комахи важливе.
- Відмінне здоров’я. Основна заборона – алергія на бджолину отруту. З такою недугою бути пасічником суворо протипоказано.
Перед тим, як зайнятися розведення бджіл, потрібно володіти хоча б мінімальними знаннями про життя цих комах.
Освоїти науку можна за допомогою посібників, навчальних матеріалів, але робити це заздалегідь. Якщо планується приступити до створення пасіки навесні, сідати за підручники слід у зимовий час, щоб із початком сезону бути підкованим у новій справі. Рекомендується заручитися підтримкою досвідченого колеги. Коли є досвід догляду за пасікою, це безсумнівний плюс. За можливості варто хоча б один сезон повчитися у знаючого пасічника, можливо, підробити підручним, димарем.
Вибір місця пасіки
Бджільництво – один із різновидів сільського господарства, який не потребує багато місця. За бажання утримувати вулики можна навіть на присадибній ділянці. Але згідно з нормами безпеки вулики, встановлені в населеному пункті, мають бути узгоджені з оточуючими (сусідами по ділянці). Якщо дачного володіння немає, пасіку можна розташувати:
- у саду;
- у покинутому поселенні;
- на орендованій зеленій ділянці;
- у господарських будівлях (на горищі, в сараї, даху, балконі).
Територія пасіки має розташовуватися в чистому місці подалі від автодоріг, заводів. Ідеально, якщо навколо розташовується живопліт із таких рослин, як глід, кизильник або акація. Можна висадити їх або обгородити пасіку високим (2 м) парканом. Вибір місця під вулики визначається такими факторами, які треба враховувати:
- Близькість води. Підійдуть невеликі струмки, ставки, але не великі озера.
- Доступність корму. Незаймані ділянки з польовими квітами та різнотрав’ям.
- Сонячне світло. Рано вранці промені повинні бити прямо в льоток.
- Вітер. Пасіка повинна обдуватися вітрами, не можна ставити її в ярах.
- Відсутність ворогів. Бджолам можуть завадити ведмеді, миші, бджолоїдні птахи та бабки. Бажано усунути на території всі мурашники.
Заборони у виборі місця також є:
- Вулики не повинні розташовуватися на “перельоті” чужих бджолиних сімей.
- На шляху комах не повинні вставати автошляхи або будь-які перешкоди (в тому числі люди).
- Місце для пасіки не вибирають у низині або на пагорбі, на відкритих ділянках.
Вибір і розстановка вуликів
Від правильного угруповання вуликів залежить комфортне проживання бджіл і майбутній результат. На одну сім’ю комах потрібно до 40 кв. м. метрів. Вулики шикуються в ряди, групами по 2 або 4, або розташовуються в шаховому порядку, що дозволяє заощадити місце. Будиночки на пасіці рекомендується розташовувати відповідно до таких параметрів:
- на 3-4 метри один від одного;
- не менше 10 метрів до кордонів володіння;
- за 50 м від житлових приміщень;
- якщо рядів кілька, відстань між ними має становити 4-7 метрів.
Вулики для бджіл можна купити в готовому вигляді (нові або б/в) або збити самостійно. Оптимальна форма – лежак. Такий вулик добре проглядається, пасічникам-дебютантам буде зручно спостерігати за розвитком сім’ї. Кожен вулик повинен встановлюватися на спеціальній підставці або кілках. Від землі будиночки має відокремлювати 30-40 см. Якщо немає можливості встановити житло в тіні дерев, потрібно посадити поруч високорослі рослини: соняшник, кукурудзу. Важливо, щоб у вуликах льотки були спрямовані в сонячний бік: на схід, південний схід або південь.
Щоб допомогти комахам безпомилково знаходити свій вулик, будиночки можна пофарбувати в різні кольори. Найкраще бджоли розрізняють жовтий, білий, блакитний.
Вулики повинні відповідати певним вимогам, щоб комахи змогли комфортно розміститися в них, розмножуватися і добувати мед. А також для зручності роботи з ним. Це такі вимоги, як:
- Правильна конструкція. Взимку такий вулик повинен тримати тепло, але влітку – не сильно нагріватися. Стіни житла покликані захищати від вітру, дощу, перепадів температур. Рекомендована товщина стінки – не менше 3 см, якщо вулик одностінний.
- Будиночок для бджіл має бути просторим. Усередині розміщується і розплід, і складуються припаси меду, а також перга рослин.
- Пасічник передбачає доступ до вмісту вулика. Добре, коли будиночок легко розбирається і збирається. Це дозволяє контролювати запаси меду, чистити вміст вулика. Щоб полегшити процес складання, всі частини будиночка повинні мати один розмір.
Вибір і придбання бджіл
Найважливіший етап у створенні домашньої пасіки – придбання бджіл. Брати комах потрібно тільки у професійних бджолярів, і гарантією в цьому разі буде ветеринарний паспорт комах. Бажано купувати бджіл у тому ж регіоні, де планується утримувати пасіку. Заводчик має бути надійним. У гонитві за ціною дехто купує комах із колишніх республік СРСР, але продукт не вирізняється гарною якістю. Комахи хворі, у бджолопакеті мало особин, немає розплоду і корму.
Як і будь-яка галузь сільського господарства, бджільництво багато в чому залежить від погодних умов. Тому в покупці варто зупинитися на видах, які більш пристосовані до місцевих умов: не бояться хвороб, добре переносять зимові температури:
- Для Центрального, Приволзького, Північно-Західного, Уральського, Сибірського федеральних округів рекомендовані середньоруські бджоли. Хоча деякі пасічники не хочуть з ними працювати через агресію комах.
- На противагу середньоруській, закарпатська порода вирізняється миролюбністю. Її нерідко обирають для розведення новачки.
- Можна зупинити свій вибір на сірих гірських кавказьких бджолах, яких розводять у Південному, Приволзькому, Центральному округах. Вони знаходять мед у важкодоступних регіонах.
- Популярністю для розведення на території користуються також українські та італійські бджоли.
Для невеликої пасіки новачкові достатньо кількох бджолиних сімей (2-3), які пережили зимівлю. Вибираючи кожну, пильну увагу варто приділити матці. Її легко знайти, оскільки вона більша за інших комах. Бджола не повинна мати механічних пошкоджень, а її розплід – відкладені личинки – розташовуватися у своїй комірці з мінімальною кількістю пропусків. Важливо, щоб інші бджоли також були здорові, з цілими крилами, без зовнішніх дефектів.
Перед тим, як заселяти сім’ю, потрібно розуміти, з чого складається біологічна одиниця пасіки – бджолосім’я або колонія. Адже окремо матка існувати, а тим паче розмножуватися просто не в змозі, хоча є основою сімейства. Цариця існує в супроводі постійної свити, які охороняють її, годують і доглядають за нею. Крім того, у складі сім’ї мають бути присутні:
- Бджолині самці – трутні. Їхня головна мета в житті – знайти готову до спарювання матку і запліднити її.
- Робочі бджоли. Виконують усю роботу у вулику, крім відкладання яєць.
Повноцінна сім’я бджіл складається з матки (однієї, в рідкісних випадках кількох), сотень трутнів і десятків тисяч робочих комах. Матка може бути неплідною, т.е. свіжовиведеної. На 5 день вона вилітає на пошуки партнера, запліднюється і відкладає яйця, які, своєю чергою, діляться на два види: запліднені та незапліднені. З перших виходять робочі бджоли і майбутні матки, а з других – трутні. Якщо з якихось причин матка пропала, загинула або не може нести яйця, це намагаються робити робочі бджоли. Але весь їхній розплід неплідний, сім’ю називають відрутневшою.
Завдання пасічника – не просто заселити бджолосім’ю і чекати врожаю меду, а постійно відслідковувати процес його виробництва і життя у вулику.
Комахи не потребують опіки, але за можливості, господар пасіки повинен допомагати їм. Бджоли-робітниці в змозі справлятися з турботою про вулик і матку. Але періодично пасічник повинен перевіряти цілісність сімейства, здоров’я комах, а також контролювати стан бджолиного гнізда, що складається з розплоду і запасів меду, що зберігаються. Бджоляр не повинен нехтувати такою темою, як хвороби комах, що поділяються на сезонні та патологічні. Останні найнебезпечніші та найтяжчі, при них уражається розплід і не тільки.
Щоб уникнути появи хвороб, пасічник повинен проводити профілактику, що включає проведення спеціальних заходів, які здійснюються комплексно. Навесні, поки захворювання ще не встигли поширитися, людина повинна проводити планові роботи з утримання пасіки. А якщо не вдалося запобігти появі хвороб, необхідне медикаментозне втручання.
Інвентар для пасіки
Крім вуликів для облаштування пасіки та догляду за нею потрібен спеціальний інвентар, що допомагає людині в її праці. До вибору і купівлі всіляких пристосувань варто підійти відповідально. Ще до появи перших комах усе має бути готове. Добре, коли необхідний інструмент завжди знаходиться в прямому доступі. Базовий інвентар підрозділяється на три групи:
- для догляду за бджолами;
- для роботи на пасіці;
- для роботи з продуктами бджільництва.
Інструменти для догляду за бджолами
Пасічне обладнання дає змогу бджоляру швидко, якісно і безпечно доглядати за бджолами. Доводиться враховувати масу нюансів і заглядати в майбутнє, коли може знадобитися система для виведення маток (на заміну старої), ящик-переноска або субліматори для обробки комах від хвороб. На початковому етапі для облаштування та догляду за вуликами та їхніми мешканцями необхідні такі пристосування, як:
- рамки за типами вуликів;
- кріплення;
- поїльники та годівниці;
- вощина (тонкі воскові пластинки для виведення меду);
- загороджувальні елементи для льотків;
- заставні дошки (по парі на кожен вулик) і розділові решітки;
- синтепонові подушки для утеплення.
Інвентар для роботи на пасіці
До групи приладдя для пасіки можна включити різний інвентар першої необхідності для роботи з бджолами та спецодяг. Кожного дня, коли пасічник взаємодіє з комахами, він використовує багатий набір інструментів. У роботі будуть потрібні:
- щітки;
- стамески;
- захоплення (щипці);
- пульверизатор;
- димар;
- сталева лопатка для очищення днища;
- ящик для перенесення рамок та інші вироби.
Необхідність спецодягу не можна применшувати. Навіть миролюбні комахи захищають свій вулик від незаконного проникнення ззовні. Будь-яку спробу бджоляра дістатися до них вони можуть розцінити, як напад, і атакувати. Тому потрібен комплект одягу, що оберігає від укусів. Для захисту бджоляра насамперед необхідно дістати комбінезон, що закриває тіло, капелюх із сіткою і шнурком, який щільно прилягає знизу. Костюм не повинен облягати, його підбирають на кілька розмірів більшим, ніж звичайний одяг. Пасічнику потрібні щільні рукавички та закрите взуття.
Усі елементи одягу бджоляра мають бути зшиті зі світлої тканини, забезпечені еластичними гумками.
Пристосування для роботи з продуктом
Праці бджоляра і його підопічних закінчуються виробленням і збором готового продукту – меду – і не тільки. Одні з найважливіших обладнань – медогонки, за типом приводу поділяються на ручні та електричні. Невеликій пасіці вистачить однієї двохрамочної медогонки. Щоб розфасувати готовий продукт будуть потрібні лійки, ложки, ножі, особлива робоча поверхня. Крім цього, для відбору (відкачування) меду і його подальшого зберігання слід придбати такі пристосування, як:
- ситечко;
- ножі;
- вилка для розкриття стільників;
- дирокол;
- набір ємностей;
- тара;
- мішки і ящики для технічних потреб.
Вторинний продукт бджільництва (віск, прополіс, перга, пилок, маточне молочко) добувається на пасіці за допомогою інших інструментів. Для пилку необхідна сушарка, віск витягують воскотопкою і воскопресом. Набір інвентарю рекомендується зберігати в ізольованому приміщенні. Усі представлені інструменти значно полегшують працю бджоляра та бджоляра. Корисно стежити за новинками ринку, щоб відстежити появу сучасного інвентарю.
Методи та поради з розведення бджіл
Якщо ділити роботу на пасіці за сезонами, виходить таке:
- Літо – час активного збору запасів корму, розмноження комах, відводків.
- Осінь – період, коли рекомендується вирощувати молодих бджіл, міцних і сильних, здатних дожити до весни.
- Зима – час спокою, коли комахи перебувають у напівсні, поїдають запаси корму. Ближче до весни матка починає червління. У зоні розплоду має підтримуватися температура не нижче 14 градусів, оптимальна для личинок – 34. Зимівля триває з останнього до першого обльоту, з листопада по березень.
- Навесні розвиваються нові особини, сім’ї нарощують силу і приступають до розмноження.
Як і у всякій справі, у бджільництві є свої хитрощі. Щоб заняття стало не тільки приємним хобі, а й прибутковим бізнесом, рекомендується скористатися такими порадами з розведення бджіл. Перш за все, недосвідчені пасічники повинні визначитися з методом розведення. Вони діляться на три види (починаючи з найпростішого, відповідного для дебютантів у цій справі):
- Пів-льоту. Одна сім’я (вона має бути сильною) ділиться навпіл, поміщається в різні вулики, які встановлюються на відстані. У сімейство, яке залишилося без матки, підсаджують нову молоду особину.
- Індивідуальні відводки. Кілька рамок із розплодом і дорослими особинами виймають із вулика і переставляють у порожній будиночок, що стоїть осторонь. Сім’ю підсилюють після появи розплоду, додають кілька нових рамок.
- Відводки тимчасові, використовувані лише до початку медозбору. В одну частину багатокорпусного вулика поміщають нових особин, після першого меду, старих і молодих особин об’єднують. Сім’я стає сильнішою.
Важливо знати, що утримання сімей окремо можливе лише в тому разі, коли поруч із пасікою є хороший медозбір. Виживаність комах підвищується, а якість меду покращується.
Корисні рекомендації для пасічника:
- на пасіці завжди має бути запас маток, необхідний для заміни хворих, старих, померлих особин;
- молоді матки необхідні для розширення пасіки;
- за відсутності стільників матка втрачає до 600 яєць, не можна запізнюватися з переїздом;
- сильні бджолині сім’ї менше схильні до розвитку хвороб і легше зимують.
Пасічникам-початківцям допоможуть поради досвідчених бджолярів. Детальніше про те, як розводити бджіл, розповість фахівець. Дивіться відео:
Поради щодо збору та обробки меду
Коли бджоли довели мед до кондиції, вони закривають його восковими кришечками, які не пропускають повітря. Готовий продукт ізольований від зовнішнього середовища і ніби консервується, зберігаючи свої корисні якості. Збирати можна лише повністю запечатаний мед, у жодному разі не раніше, з ледь наповнених стільників або під час медозбору. Це призводить до отримання неякісного меду, в якому вдвічі більше води, ніж слід.
У кожній сім’ї бджіл повинен знаходитися недоторканний (кормовий) запас меду – близько 5 кг – решту бджоляр може забирати собі. З настанням періоду продуктивних хабарів комахам дають рамки з вощиною, куди буде складатися мед. Лише коли він дозріє, рамки знімають. Як це правильно робити? Не можна забувати про такі рекомендації:
- бути в повній екіпіровці (захисному костюмі);
- діставати з вулика по одній рамці;
- акуратно струшувати з них бджіл, відганяючи димом;
- лише коли всі комахи покинуть рамку, з неї дістають мед;
- продукт простіше відкачати на медогоні, коли він ще не охолов.
Після відкачування мед проціджують, з нього видаляють частинки стільників, прополісу, личинки та інші домішки. Потім продукт має настоятися, особливо якщо він занадто вологий. У якісному меді – 18-21% води. Якщо її більше, зменшуються терміни зберігання. Мед “підходить” у закритій марлею ємності, в сухому теплому місці. Приміщення має провітрюватися. Продукт потрібно періодично помішувати, перш ніж він дійде до оптимальної густоти.
Зимівля і весняна ревізія
Щоб зберегти цілісність вулика і всю бджолину сім’ю до наступного сезону, до процесу зимівлі та весняної ревізії потрібно підходити відповідально. Насамперед, варто подбати про вентиляцію всередині будиночків. Якщо цього не зробити, у вуликах з’явиться вогкість, згубна для комах. Стан бджіл перевіряють раз на 2 тижні. У них має залишатися достатня кількість корму, якщо він закінчується, запаси необхідно поповнити.
Зима
Деякі породи бджіл зимують у спеціальних будиночках – омшаниках. Їх можна зробити самостійно, виходячи з розмірів сім’ї. Вони потрібні для таких порід, як: жовта, кавказька, українська степова, карпатська. Середньоруські бджоли спокійно зимують у вуличних вуликах. Потрібно лише подбати про комфортні умови всередині будиночків.
За нестабільних температур у регіоні та різких стрибків від плюсової вдень до сильного мінуса вночі навіть пристосованих бджіл бажано утримувати в омшанику.
Плюси утримання комах у зимівнику:
- бджоли споживають менше корму;
- збільшується термін експлуатації вуликів;
- можна не боятися перепадів температур і загибелі комах.
Весна
Після успішної зимівлі, коли погода налагоджується і заморозків не очікується, вулики виставляються на звичне місце. Як правило, відбувається це у квітні-травні. У середній смузі індикатором вважається початок пилкування сережок сірої вільхи і ліщини. Ревізій має бути кілька: первинна, на якій проводять побіжний огляд і усувають недоліки, і головна.
Як проходить перша весняна ревізія на пасіці, продемонструє досвідчений бджоляр. Дивіться відео:
На головній ревізії, яку бажано проводити в безвітряну сонячну погоду (температура в затінку не має бути нижчою за 15 градусів), пасічник уважно вивчає бджолині сім’ї, виявляє недоліки і своєчасно усуває їх. Рекомендується вести відомість, куди під час огляду записувати всі отримані дані.
Пасічник повинен дізнатися:
- Наявність матки в сімействі та її якість (чи не хвора).
- Кількість розплоду.
- Загальне число особин (чи вистачить їх для вигодовування потомства).
- Наявність кормових запасів.
Процес ревізії охоплює лагодження рамок, видалення зіпсованих стільників, за необхідності скорочення гнізда і поповнення кормових запасів, підсаджування нової матки (якщо стара не пережила зимівлю). Трохи пізніше, коли погода встановиться, пасічник повинен повністю очистити гніздо і дезінфікувати вулики. Визначити силу сім’ї можна, підрахувавши кількість особин. Якщо комахи займають у вулику щонайменше 6 вуличок, це близько 1,5-1,6 кг бджіл, така сім’я буде добре розвиватися навесні та гарантує гарний медозбір у новому сезоні.
Взявши до уваги поради з бджільництва і, отримавши вдалий перший збір, пасічник-початківець повинен постійно вдосконалюватися в новій справі. Без знань не досягти успіху. Поповнюючи відомості про життя бджіл, прислухаючись до порад досвідчених колег і купуючи сучасні засоби для догляду за комахами, можна з часом стати досвідченим бджолярем. Сьогодні ця діяльність, як і раніше, затребувана, і значний сегмент галузі залишається за пасічниками-початківцями.