Реставрація паркету своїми руками

Пол – саме експлуатоване покриття в кімнаті. Саме воно піддається щоденним навантаженням, а тому зношується швидше за все: починає скрипіти, втрачає презентабельний зовнішній вигляд. А це псує інтер’єр кімнати в цілому. Навіть практичний штучний паркет, з часом піддається зносу, а тому потребує реставрації.

У даній статті ми розглянемо, як усунути основні ушкодження, здійснити косметичний і капітальний ремонт паркету своїми руками.

Передумови для реставрації паркету

Паркет здавна славився своєю екологічністю, практичністю і довговічністю, створюючи затишок і комфорт в приміщенні. Але за час експлуатації на покритті можуть з’явитися тріщини, відколи, подряпини, настил розсихається, скрипить, стирається лакове покриття. Як відремонтувати настил, усунути скрип, тріщини самостійно?

Пошкодження паркету, що вимагають ремонту

Перш ніж приступити до відновлення паркету своїми руками, слід оцінити його стан, провести ретельний огляд покриття. Якщо буде потрібна комплексна реставрація паркету, вам знадобляться:

  • запасні дерев’яні плашки;
  • клей;
  • шліфувальна машинка;
  • шпатель;
  • лак, кисті, морилка.

Інструменти і матеріали для ремонту підлог

Увага: перед ремонтом паркету запасіться захисним одягом, респіратором і окулярами, меблі закрийте плівкою.

Підготовчі роботи

До початку ремонту слід ретельно очистити настил. Для цього використовуються миючі засоби, пральний порошок. Після цього покриття повинне висохнути. Залишки старого лаку можна прибрати шляхом шліфування або за допомогою розчинника.

На замітку: видалити старий лак при косметичному ремонті можна, розігрів його будівельним феном.

Після циклювання починають усувати поверхневі дефекти.

Ремонт подряпин

Як прибрати подряпини на паркеті? Якщо зазори невеликі, їх закладення виконується сумішшю тирси, що залишилися після циклювання, з паркетним лаком. Даним складом заповнюють щілини. Глибокі зазори можна усунути, заповнивши їх дерев’яними вставками відповідного розміру, які садять на клей.

Ремонт настилу при випаданні плашок

Часте пошкодження паркету в квартирі – розхитування планок, внаслідок чого настил починає скрипіти, деформується. Щоб відремонтувати розхиталися плашки, їх прибивають цвяхами, втопивши їх капелюшки в матеріалі.

Реставрація паркету своїми руками

Приклад того, як відновити паркет своїми руками – ремонт настилу

Ремонтуємо паркет, який скрипить

Через кілька років після установки настилу, він може видавати скрип. Це виникає тому, що натуральне дерево дає усадку. Найчастіше скрип є ознакою відставання плашок від заснування.

Якщо покриття скрипить і тріщить при ходьбі, його слід відремонтувати. Кардинальний спосіб усунення скрипу – заміна покриття. Але цього можна уникнути. Для того щоб спланувати ремонт і правильно провести усунення скрипу паркету, необхідно пройтися по настилу і виявити проблемні місця, які видають цей неприємний звук. Їх позначають за допомогою крейди. Далі проводитися ремонт скрипучих зон: по центру кожного з виявлених ділянок намічають місця свердління отворів для заливки клею.

На замітку: між відмітками має бути не більше 15 см. Реставрація паркету своїми руками

Ремонт скрипучого статі – позначення проблемних місць

Зверху на позначки клеять малярний скотч – це убезпечить дерев’яне покриття від крошения під час свердління отворів. Далі за допомогою дриля роблять отвори на товщину плашки.

Реставрація паркету своїми руками

Ремонт скрипучого статі – підклеювання скрипучих плашок

У шприц набирають поліуретановий клей і закачують його в отвір так, щоб він заповнив простір між паркетною дошкою і фанерою-підкладкою.

Після висихання клею скотч видаляють, а на паркет накладають вантаж, щоб закріпити приклеєні плашки. Приблизно через добу вантаж знімають, а отвори закладають ґрунтовкою, тріщинки заповнюють восковими крейдою для меблів, підібраними в тон дерев’яного покриття. Протерши дані місця дрантям, ви розігрієте віск, і він заповнить отвір. Підклеїти плашки, ви усунете скрип паркету.

На замітку: осков крейда можна використовувати навіть тоді, коли ви випадково подряпали настил. Реставрація паркету своїми руками

Усунення дрібних подряпин – ремонт покриття

Ще один спосіб, як прибрати скрип паркету: якщо скриплять мостини, між ними під кутом 45 градусів просвердлюють невеликі отвори (близько 6-8 мм), і вбивають туди дерев’яні штифти, попередньо промазані клеєм. Край штифта, який виступає над поверхнею, зрізають за допомогою стамески.

Як закрити шви і тріщини після ремонту? Їх ретельно зашпаклевивают.

Порада: природний малюнок деревини можна продовжити по шпаклівці за допомогою шила, прочерчивая їм лінії, що імітують фактуру деревини. Реставрація паркету своїми руками

Приклад того, як усунути скрип паркету

Іноді скрип здалека не настил, а фанерне підставу, на яке він покладений. Як в даному випадку усунути скрип паркету без розтину?

Причиною скрипу основи може бути нещільне прилягання фанери до стяжки. Тому для усунення дефекту скрипучий ділянку кріплять до бетонної стяжки за допомогою дюбелів.

Важливо: для усунення скрипу підстави використовується свердло по бетону, а також дюбеля, що входять в бетон як мінімум на 50 мм.

Здуття паркету – ремонт

Проблеми з покриттям можуть виникнути через прорив труб, затоплення сусідами зверху. Якщо внаслідок цього здувся паркет, що робити?

Реставрація паркету своїми руками

Здуття щитового настилу – піднявся паркет після затоки

Ремонт роздутого покриття вимагає великих трудовитрат, адже дерево вбирає воду, набухає, і деформується, тому повернути його до попереднього стану дуже проблематично. Як відновити паркет після здуття? Для ремонту знадобляться спеціальні інструменти і матеріали:

  • паркетні плашки в колір покриття;
  • клей;
  • шліфувальна машинка;
  • шпатель, молоток, стамеска;
  • лак, валик.

Технологія ремонту настилу передбачається проведення робіт в кілька етапів. Спочатку проводиться демонтаж деформованих плашок.

Як видалити старі плашки? Для цього вбивають стамеску під планку і, таким чином, відривають деформовану деталь. З основи підлоги видаляють залишки старого клею.

Оновлення штучного паркету – демонтаж відсталих елементів, фото

Після цього поверхню основи слід пропилососити і приклеїти нові плашки. Кожен елемент вставляють в паз попереднього, формуючи візерунок. Закріпити плашки на бетонній основі можна на гарячу мастику, нанесену шаром 1-1,5 мм. Якісна приклейка попередить виникнення скрипу.

Порада: в процесі ремонту плашку додатково можна зафіксувати тонкими паркетними цвяхами, вбивши їх непомітно в паз. Реставрація паркету своїми руками

Ремонт настилу – заміна плашок

Як вирівняти паркет? Після монтажу настилу всю поверхню піддають циклювання і шліфування. Потім за допомогою спеціальної грунтовки затирають невеликі щілини, а в великі вбивають клин з тієї ж деревини, з якої виготовлений паркет. Після цього проводиться поверхнева шліфування паркету.

Поверхневий ремонт – шліфування та шпаклівка настилу

Фінішний етап ремонту – покриття лаком. Щоб скоротити витрату лаку і вирівняти поверхню настилу, його попередньо обробляють ґрунтовкою.

Увага: захисний лак і шпаклівка для паркету в процесі ремонту наносяться на всю площу настилу. Реставрація паркету своїми руками

Якщо при ремонті застосовується алкідний або поліуретановий лак, краще надягти респіратор і захисні окуляри

Реставрація паркету при знебарвленні його поверхні

За час експлуатації, під впливом води, сонця, миючих засобів підлогове покриття знебарвлюється. Усуне цю проблему дрібний ремонт паркету. Якщо спостерігається незначна втрата кольору, то можна провести часткову реставрацію паркету своїми руками. Дані дефекти покриття можна ліквідувати шляхом шліфування і лакування.

Почорнілі ділянки або пропалений паркет слід почистити наждачним папером. Чим відмити плашки? Щоб прибрати частинки лаку і темні плями, його протирають губкою, зволоженою розчинником або ацетоном до тих пір, поки не буде видно світле дерево. Потім на дерев’яні плашки наносять клей БФ-6 і розтирають його тампоном, а після його висихання – захисний лак.

Реставрація паркету своїми руками

Приклад того, як оновити паркет при його знебарвленні

Якщо очищені ділянки за кольором відрізняються від решти настилу, їх слід попередньо обробити морилкою. Коли вона висохне, можна наносити лак.

Порада: для покриття паркету слід використовувати спеціальні лаки, стійкі до стирання, впливу УФ-променів, механічних навантажень.

Наочно продемонструє, як виконати ремонт паркету своїми руками – відео:

Підсумок

За час експлуатації підлогове покриття зноситься – вицвітає, на ньому з’являються тріщини і відколи, виникає скрип … Але дані проблеми можна усунути – необхідно відреставрувати паркет. Усунення всіх дефектів, скрипу, відновлення паркету проводиться в самому кінці капітального, або косметичного ремонту приміщення. Виконуються дані роботи за певною технологією, починаючи з усунення тріщин, вм’ятин, скрипу, заміни випали плашок, і закінчуючи фінішною обробкою (шліфуванням і нанесенням захисного лаку). Щоб отримати стійкий результат, необхідно приділити увагу кожному з цих процесів.