При виборі сорту спаржі враховуйте не тільки смакові якості та відсутність жорсткої перегородки, а й адаптацію стручкової квасолі до конкретних кліматичних умов. Продукт повинен добре плодоносити і не псуватися при тривалому зберіганні. Сорти спаржі вражають своїм різноманіттям, і кожен гурман знайде для себе ідеальний варіант.
Ранні сорти
Ранніми вважаються ті сорти спаржевої квасолі, урожай яких можна збирати через 40-60 днів після появи перших сходів. При регулярному зборі дозрілих лопаток нові стручки швидко дозрівають. Головна умова – вчасно знімати врожай.
Блакитне озеро
Кущ росте до 3 м у висоту. Довжина стиглих бобів сизо-зеленого кольору – 16 см. Спаржа дозріває через 55 днів після появи перших сходів, всередині біле насіння дрібного розміру. З 1 куща можна зібрати по 30 стручків на стадії молочної стиглості.
Грубі волокна відсутні, тому стигла спаржа вважається дієтичним продуктом. Боби Блакитне дерево корисні для здоров’я. При виборі сорту враховуйте, що рослина потребує регулярного підживлення, без поливу і при нестачі світла погано плодоносить.
Федосіївна
Цей ранньостиглий сорт спаржевої квасолі виведений приморськими селекціонерами, адаптований до будь-яких погодних умов. Спаржу можна заморожувати, від цього її смакові якості та корисні властивості не погіршуються. Кущ висотою 80 см зі світло-зеленим листям у формі лопаток – до 20 см.
Урожай можна збирати через 50 днів після посіву. Показник плодоношення становить 2 кг на квадрат площі (по 20-30 стручків з куща). Щоб не загубити врожай, Федосіївна потребує регулярного поливу, достатньої кількості світла і тепла.
Тінь на тин на тин
Ранньостиглий сорт спаржі внесено до Державного реєстру тільки з 2018 року, хоча його було виведено ще у 2016 році. Зовні це зелена 1-1,5-метрова ліана. Боби – круглі, світло-зелені, довжиною 22 см, шириною 10 см. Середнє насіння білого кольору важить до 7 г кожне, грубі перегородки між ними відсутні. Показник врожайності становить 3,8 кг на квадрат площі.
Тінь на тин не вибагливий у догляді, витримує різкі перепади температури при вирощуванні на відкритому ґрунті. Також комфортно почувається в теплиці. У цього сорту спаржі міцний імунітет, хоча все ж варто побоюватися шкідливих комах.
Алюр
Це ранньостигла квасоля цукрового сорту без грубіючих стулок, яка дозріває на 50 день вегетації, дає багатий урожай. Боби – зелені, м’ясисті, мають пружну консистенцію і приємний смак, використовуються в кулінарії. За сезон з 1 квадрата площі можна зібрати до 3 кг стиглих плодів. Довжина стручків – 8-10 см, всередині міститься до 10 насінин.
Призначення спаржі Алюр універсальне. Квасоля швидко адаптується до будь-яких кліматичних умов, має міцний імунітет. Знижує затребуваність сорту жорсткість стручків, відсутність смаку в сирому вигляді.
Сорти середнього терміну дозрівання
До цієї категорії належать сорти спаржі, що плодоносять на 65-80 день після посадки. Плоди дозрівають набагато пізніше, зате показник врожайності вищий. У бобів немає жорсткої перегородки, м’якоть ніжна, стулки соковиті. Спаржа корисна для здоров’я, має дієтичні властивості.
Сережка
Цей сорт прикордонний між ранньо- і середньостиглим. Урожай можна збирати на 60 день вегетації. Рослина плодоносить кілька разів за сезон. Кущ спаржевої квасолі в’ється, може вирости до 1,5 м. Оскільки квітки фіолетові, насіння виходить чорним. Довжина стручків – до 22 см, ширина – 2-3 см. Показник урожайності – до 3,5 кг з 1 квадрата площі.
Квасоля підходить для консервації та приготування маринадів, не втрачає форми і корисних властивостей під час тривалого заморожування. У кулінарії відрізняється своєю універсальністю, використовується в дієтології.
Ніженка
Це кучерява квасоля висотою пагонів до 3,5 м з білими плодами і жовтими лопатками. Насіння смачне, середніх розмірів, важить 5,2 г. Довжина лопаток доходить до 21 см, ширина – 3 см. Показник врожайності – 1,5 кг на 1 квадрат площі.
Кущ дозріває через 65-70 днів після посіву. Для підвищення врожайності потрібна вертикальна опора для саджанців і молодих пагонів. Цей сорт відмінно підходить для заморозки, консервування, інших видів переробки. У складі бобів містяться білки та вітаміни.
Ювілейна
Цей сорт спаржевої квасолі – результат тривалої роботи селекціонерів із Сибіру. Спаржа стійка до низьких температур, не втрачає корисних властивостей під час заморожування, добре плодоносить, не вибаглива в догляді. Щоб підвищити врожайність, встановлюється вертикальна опора, а сам кущ підв’язується.
Стручки жовті з фіолетовими розводами, в довжину доходять до 21 см при ширині 3 см. Насіння світло-коричневе, важить до 7 г кожне. Урожай збирається на 56-65 день після посіву, показник плодоношення – 2-2,8 кг на 1 квадрат площі.
Пурпурова королева
Це дітище селекціонерів компанії “Аеліта”. Така назва пов’язана з насичено фіолетовим кольором лопаток, які на тлі яскраво-зеленого листя виглядають “по-королівськи”. У спаржі чудовий смак: немає гіркоти і грубих волокон, а після приготування стручки м’які та ситні. Цей продукт підходить для заморожування і консервації, може використовуватися в складі дієтичних страв.
Пурпурова королева досягає технічної стиглості через 62-67 днів після появи перших сходів, показник врожайності – 3 кг на 1 квадрат площі. Коричневе насіння невеликого розміру, при обробці не розпадається. Лопатки м’ясисті, соковиті, із солодкуватим смаком, завдовжки досягають 15 см. Показник урожайності – 3 кг на 1 квадрат площі.
Пізні сорти
Спаржева квасоля досягає технічної стиглості через 80-85 днів після появи перших сходів. Пізні сорти більше підходять для вирощування в південних районах, де тепла погода зберігається більшу частину року.
Беронія
Цей сорт спаржевої квасолі родом з Голландії, вирощується з сухого насіння в теплиці або на відкритому ґрунті. Показник схожості становить 100 %. Насіння якісне, життєздатне. Урожай можна збирати через 85-95 днів після сходів.
Беронія – це високий кущ із білими квітками, пізніше – овальними плодами середніх розмірів без жорстких перегородок. У довжину стручки досягають 22 см, завширшки – не більше 2,5 см. Показник урожайності середній – до 2 кг з 1 квадрата площі. Сорт вирізняється універсальністю застосування в кулінарії.
Ксера
Відмітна особливість сорту – вигнуті, кучеряві лопатки завдовжки 12-15 см з невеликими білими зернами. Сорт родом з Голландії, але добре адаптований до кліматичних умов . Плоди дозрівають одночасно, показник плодоношення – до 2-2,5 кг з 1 квадрата площі. Урожай збирають на стадії молочної стиглості, інакше плоди стають жорсткими.
Сорт спаржевої квасолі Ксера вирощується в південних регіонах, стійкий до вірусу мозаїки, антракнозу. У кулінарії вирізняється своєю універсальністю – використовується у свіжому вигляді або як консервація.
Надія
Сорт виведений у південних регіонах , плоди дозрівають через 80-85 днів після появи сходів. Спаржева квасоля росте невисокими чагарниками декоративного вигляду. Довжина стручків – 9-13 см, вага плодів – до 0,3 г кожен. Показник урожайності за сезон – 2,2 кг з 1 квадрата площі. Кулінарне застосування – універсальне.
Рослина погано переносить сильні морози і різкі перепади температури. Багатьох овочівників сорт Надія не влаштовує своїм пізнім плодоношенням, залежністю врожаю від кліматичних умов конкретного регіону.
Сорти спаржевої квасолі для заморозки
Під час виведення таких сортів перед селекціонерами було поставлено завдання – зберегти корисні властивості продукту під час тривалого заморожування (до 1 року). Такі стручки не втрачають форму після розморожування, стають важливою складовою раціону дієтичного і правильного харчування.
Снігова королева
Це найкращий варіант для заморозки на зиму, оскільки боби навіть за низької температури зберігають корисні властивості. За тривалої лежкості Снігова королева не втрачає форму, має відмінні смакові якості.
Кущ із яскраво-зеленим листям кучерявий, швидко йде у висоту, досягає 1,5 м, потребує підв’язки на вертикальну опору. В іншому випадку негативний вплив шкідливих комах знижує врожайність Снігової королеви.
З білих квітів виходять невеликі плоди розміром 15х15 см. Насіння велике, важить до 1,5 г кожне, жорсткі перегородки відсутні. Показник урожайності залежить від кліматичних умов і дотримання правил догляду, варіюється від 1 до 2,5 кг.
Бурштинова
Ця кущова рослина висотою до 40 см належить до середньостиглих сортів спаржевої квасолі, вирізняється швидким ростом і міцним імунітетом. Стручки яскраво-жовті, в довжину досягають 10-12 см. Урожай небагатий – до 1,3 кг на 1 квадрат площі. Плоди невеликих розмірів білого кольору.
Бурштинова квасоля під час тривалого заморожування зберігає свої корисні властивості та цілісність, вирізняється гарною лежкістю. Урожай не великий, призначення бобів – універсальне.
Мавританка
Соковиті боби використовуються для приготування делікатесних страв. Це кучерява однорічна рослина, яка фіксується на вертикальних опорах, потребує формування чагарників. На півдні Мавританка вирощується на відкритому ґрунті, в інших регіонах – переважно в тепличних умовах.
На кущі формується до 25-30 стручків, по 12 см завдовжки кожен. Колір стиглих лопаток – насичено зелений, плоди – середні, білого кольору. У квасолі незабутній смак, але врожайність за сезон середня – до 2 кг на 1 квадрат площі. До того ж, довгі пагони потрібно підв’язувати до опори, та й сама рослина дуже претензійна у догляді.
Найкращі сорти спаржевої квасолі без волокон
У деяких сортів квасолі на ранньому етапі вегетації відсутній пергаментний шар, але пізніше він з’являється, псує смак і структуру стручків. Не всіх садівників це влаштовує. Однак існують сорти спаржевої квасолі без щільних перегородок на всьому періоді вегетації.
Золота сакса
Це високоврожайний, ранньостиглий сорт із цукровими бобами, виведений селекціонерами компанії “Аеліта”. Кущі невисокі, характеризуються низькорослістю і ранньостиглістю. На кожному можна побачити безліч жовтих стручків довжиною 9-10 см. Зерна середніх розмірів, щільні, але соковиті.
Золота сакса використовується в кулінарії для приготування овочевих салатів, консервації та заморозки у свіжому вигляді. Показник урожайності – до 2 кг на 1 квадрат площі. Важливо дотримуватися термінів збору стручків, інакше вони стають жорсткими, непридатними для приготування страв.
Секунда
Цей сорт спаржевої квасолі вирізняється високими показниками врожайності, відмінними смаковими якостями. Її можна висаджувати в будь-яких регіонах – рослина швидко адаптується до заявлених погодних умов, довго зберігається в холодильнику.
Зовні, це невеликі чагарники, всипані стручками 9-12 см спочатку зеленого, потім жовтого кольору. У цього сорту спаржі пишна зелена крона, великі плоди, показник плодоношення – до 2,5 кг з 1 квадрата площі.
Солодка стулка
Назва сорту відповідає його смаковим якостям. Пергаментний шар відсутній, плоди ніжні, солодкі та соковиті. Сорт скоростиглий, урожай можна збирати через 45-50 днів після появи перших сходів. Рослина також приваблює зовнішньою красою при плодоносінні, стійким імунітетом і універсальністю застосування бобів.
Сама рослина невисока – 50 см у висоту, має пухнасту крону. Довжина стручків – 17 см, колір – сизо-зелений або жовтий. Сорт Солодка стулка відрізняється універсальністю і високою врожайністю – до 2,1 кг з 1 квадрата площі. Зберігати боби в морозилці не рекомендується, оскільки вони швидко втрачають форму і корисні властивості.
Урожайні сорти спаржевої квасолі
Багатим вважається урожай, коли з 1 квадрата площі можна зібрати понад 2-3 кг стиглих бобів. Однак є сорти, при яких показник плодоношення досягає до 4,5 кг з ділянки такого ж розміру. Спаржева квасоля смачна, корисна, вирізняється тривалою лежкістю й універсальністю застосування в кулінарії.
Герда
Це витка рослина довжиною 3 м. Нижні плоди з’являються на рівні 45-50 см від землі. Для вирощування квасолі потрібна вертикальна опора. Як альтернативу можна посадити ліану біля паркану. Спочатку стручки зелені, але збирати їх краще жовтими. Головне – не пропустити цей момент, інакше спаржа твердне.
Цей сорт спаржевої квасолі внесено до Державного реєстру ще 2005 року, відрізняється високими показниками врожайності – до 4 кг з 1 квадрата площі. Стручки важать 12 г, містять по 10-12 зерен.
Бемоль
Цей декоративний чагарник має екзотичний вигляд, привертає увагу в теплиці і на городі. Сорт ранньостиглий, збирати урожай можна через 48-55 днів після перших сходів. Спочатку стручки світло-фіолетові. Коли набувають насиченого відтінку, саме час починати збір.
Кущі невисокі – до 45 см. Стручки виростають у довжину до 16 см, завширшки – до 3 см. Кожна лопатка важить до 8 г, має бездоганні смакові якості. За сезон з 1 квадрата площі можна зібрати до 4,5 кг стиглих плодів.
Турчанка
Витка рослина належить до середньостиглих сортів, вирізняється високою врожайністю. Насіння велике, має поживні та корисні властивості, приємне на смак. Вони використовуються для приготування делікатесних страв, консервації та маринадів, приваблюють овочівників своєю універсальністю, відсутністю гіркоти.
Зовні кущ нагадує декоративну рослину. Увагу привертає поєднання зеленого листя і рожевих стручків довжиною 20 см. За сезон з 1 квадрата площі можна зібрати до 4,5 кг стиглих плодів. Довгі стебла необхідно підв’язувати, вирощувати біля вертикальних опор, контролювати полив. За правильного догляду рослина стійка до антракнозу та бактеріозу.
Сорти спаржевої кущової квасолі
Управлятися з кущовими сортами спаржі простіше, оскільки вони менш вибагливі у догляді, не вимагають вертикальних опор, також добре плодоносять. Такі низькорослі рослини відрізняються забарвленнями плодів, відмінно уживаються на одній ділянці.
Скарб
Це ранньостиглий сорт із хорошими смаковими характеристиками. У бобів немає специфічного присмаку, гіркоти. Їх можна використовувати у свіжому вигляді або заморожувати на зиму. Кущ невисокий – 40 см, добре плодоносить.
Стручки розташовуються на відстані 10 см від землі, плоди соковиті, ніжні на смак, без гіркоти. Стиглі лопатки насичено зеленого кольору, насіння зеленувате, щільне, м’ясисте. За сезон з 1 кв. м виходить зібрати до 2,5 кг. Основний урожай знаходиться у верхній частині чагарнику.
Злата
Це ранньостиглий сорт спаржі, який росте чагарником заввишки 35 см. Продукт ідеальний для консервування та заморожування, але також використовується для приготування овочевих салатів.
Період технічної стиглості настає через 45 днів вегетації. Боби жовтого кольору, довжиною 12-14 см. Усередині знаходиться по 7 білих зерен середнього розміру. У стручках немає жорстких перегородок, а плоди соковиті, без гіркоти. З 1 квадрата площі можна зібрати до 2 кг плодів.
Сапфір
Це ранньостиглий сорт спаржі, виведений приморськими селекціонерами. Декоративна рослина стійка до захворювань, швидко адаптується до будь-яких кліматичних умов, не вимагає особливого догляду. Сапфір дозріває на 50 день вегетації, показник врожайності – високий (до 3,5 кг з 1 квадрата площі).
Рослина приваблює насичено фіолетовими стручками завдовжки 14 см, які при повному дозріванні чорніють. Приємний смак мають плоди і шкірка, тому Сапфір використовується в різних напрямках кулінарії. Квасолю можна заморожувати, використовувати у свіжому вигляді, маринувати.
Кучеряві сорти
Садівники активно використовують декоративні особливості кучерявої спаржі, обносять паркани, альтанки, інші огорожі. Зовні, такі композиції виглядають естетично, але потребують повсякденного догляду – підрізування, формування куща, вертикальних опор, регулярного підживлення. Плоди смачні, відрізняються тривалою лежкістю.
Золотий нектар
Відмінною особливістю цього середньостиглого сорту квасолі є насичено жовті стручки, які гронами звисають з листя і привертають загальну увагу. Зовні, це декоративна рослина, яка швидко адаптується до будь-яких погодних умов, але потребує регулярної обрізки, формування куща.
Урожай можна збирати на 70 день після появи сходів. Показник плодоношення – до 2,8 кг на 1 квадрат площі. Довжина лопаток – 25 см, ширина – 2 см. Насіння середнього розміру має чудовий смак, вирізняється тривалою лежкістю. Маринуються, заморожуються або готуються свіжими.
Румба
Ще один середньостиглий сорт із насичено фіолетовими стручками. Квасоля швидко росте, має відмінний смак, використовується для приготування делікатесів. За бажання насіння можна заморозити, корисні властивості квасолі від цього не погіршуються.
Урожай можна збирати на 65-72 день після посіву. З 1 кв. З однієї ділянки можна зібрати до 3 кг стиглих плодів фіолетового кольору. Характерні особливості сорту – здатність переносити посуху, відсутність жорстких перегородок.
Блюхільда
Ця витка рослина може обплести навіть 2-х метровий паркан, але її потрібно правильно підв’язувати до опори. Стебла потужні, а стручки ніжні та заокруглені, довжиною до 25 см. Цей сорт квасолі приваблює своєю декоративністю, високою врожайністю – до 2,5 кг з 1 квадрата.
Урожай можна збирати на 60 день після посіву насіння, головне – цей час не пропустити. В іншому разі плоди стають жорсткими, набувають специфічного смаку, втрачають корисність.
Сибірські сорти спаржевої квасолі
Для суворого сибірського клімату рекомендується вибирати скоростиглі сорти спаржі. Літо тепле, але коротке, тому оптимальний період вегетації – від 40 до 60 днів. Сибірські селекціонери пропонують відразу кілька сортів квасолі з хорошим урожаєм.
Золото Сибіру
Це середньостиглий сорт з яскравим зеленим листям і білими квітами. Боби повністю всипають чагарник, світло-жовтого кольору з ліловим відливом 10-12 см завдовжки. Зерна середнього розміру, білі, соковиті та пружні без пергаментних перегородок.
Золото Сибіру більше підходить для вирощування в тепличних умовах. На відкритому ґрунті квасолю необхідно накривати при різкому зниженні температури. Погодні умови не впливають на врожайність. Показник плодоношення – до 1,6 кг на 1 кв. м.
Смарагдова
Це середньостиглий сорт, що ідеально підходить для суворого клімату. Смарагдова квасоля росте компактними декоративними кущами зі світло-зеленими стручками довжиною 10-12 см. Плоди середніх розмірів, соковиті, приємні на смак.
Боби дозрівають через 55-60 днів після посіву. З 1 квадрата площі можна зібрати до 2,6 кг квасолі, яка ідеально підходить для заморозки, використовується для приготування страв у свіжому вигляді.
Дарина
Це скоростиглий сорт спаржевої квасолі з великим насінням коричневого кольору до 10 г кожне без пергаментного шару. Дарина має форму невисокого чагарнику, плодоносить до перших заморозків, добре пристосовується до будь-яких кліматичних умов. Урожай знімається з верхніх ярусів рослини, показник врожайності при вирощуванні в тепличних умовах – до 1,5 кг з 1 квадрата площі.
У скоростиглих бобів хороші смакові якості. Вони підходять для заморожування, консервації, маринування і вживання у свіжоприготованому вигляді. Плоди можна зберігати в морозильній камері до 1 року.
Спаржева квасоля для вирощування в Середній смузі
Для Середньої смуги характерна різноманітність погодних умов, тому однаково можна вирощувати ранні та пізні сорти спаржі. Літо триває довше, але проблема з дозріванням пізньостиглої квасолі все ж залишається. Рекомендується звернути увагу на описані нижче сорти.
Тріумф цукровий
Це класичний сорт середньої стиглості із зеленими бобами і жовтим насінням. Спаржа великих розмірів, володіє відмінними смаковими якостями, не має жорстких перегородок. При консервуванні стручки не деформуються і не розпадаються. Показник урожайності – до 2 кг на 1 квадрат площі. Щоб рослина добре плодоносила, її важливо регулярно і правильно підживлювати.
Віола
Середньостиглий сорт квасолі з невисокою врожайністю – до 1,5 кг. Боби щільні за структурою, довгі, насичено фіолетового кольору (таке ж насіння). Частіше використовуються для консервації овочевих салатів, не втрачають первісну форму після заморозки.
Золота принцеса
Відмітна особливість цього середньостиглого сорту – довгі боби насичено жовтого кольору із солодкуватим смаком. Сам кущ компактний, насіння середнього розміру з м’ясистою консистенцією. Золота принцеса добре плодоносить – до 2 кг з 1 кв. м. м.
Золота принцеса добре переносить морози, погодні умови не знижують урожайність. Цей сорт спаржі більше на любителя, оскільки смак плодів – специфічний, не кожному гурману до вподоби.
Сорти спаржевої квасолі для Підмосков’я
Період, коли немає морозів у Підмосков’ї, триває не менше 3 місяців. Необхідно правильно визначитися з сортом спаржі, щоб отримати багатий урожай, а не занапастити пізньостиглі рослини.
Смарагдові сережки
Сорт ранньостиглий, росте компактним кущем з 15-25 стручками по 18 см кожен. Боби зеленого кольору, насіння світло-коричневе. При варінні відтінок спаржі не змінюється, не втрачається цілісність плодів. Показник врожайності – до 2,5 кг з 1 квадрата площі, залежить від регулярності поливу і підживлення.
Чорний Опал
Невисокий кущ ранньої стиглості. Листя зелене, набуває форми пластинок. Квіти маленькі, фіолетового забарвлення. Стиглі боби насичено зеленого кольору, а насіння чорне. Плоди смачні, соковиті, без пергаментного шару, ростуть на висоті 30 см від землі, захищені від шкідливих комах.
З 1 квадрата площі можна зібрати до 2 кг плодів. Для підвищення врожайності кущі Чорного Опала підв’язують до вертикальної опори, регулярно формують і обрізають. При правильному догляді показник плодоношення підвищується до 2,6 кг.
Журавушка
Ще один ранньостиглий кущ зі стабільною врожайністю. Боби зелені, середніх розмірів, особливо часто використовуються в кулінарії. З 1 квадрата площі можна зібрати до 1,7 кг свіжих плодів. Сорт Журавушка добре переносить морози, але вирощувати його краще в тепличних умовах. Рослина має міцний імунітет, стійка до бактеріозу, грибкових інфекцій.
Кращі сорти роду Вігна
Азіатська спаржева квасоля на російському ринку отримала назву Вігна. Можна зустріти ще одну назву – Китайські довгі боби. Імпортне насіння продається на ринку або в спеціалізованих магазинах. Популярність таких сортів спаржі нітрохи не нижча, корисні властивості високі.
Макаретті
Це середньостиглий сорт з урожаєм на 62-67 день вегетації. Стручки завдовжки досягають 35 см, важать до 25 г кожен. За сезон з 1 куща можна зняти врожай 1,5 кг. Сорт Макаретті добре підходить для будь-якої обробки, затребуваний у харчовій промисловості.
Графиня
Ранньостиглий сорт зі стручками до 80 см завдовжки. З 1 куща можна зібрати до 2 кг бобів, що є високим показником урожайності. Стручки тонкі, насичено-зеленого кольору, щільної консистенції. Боби приємні, соковиті на смак, не розпадаються при варінні, заморожуванні. Для підвищення врожайності кущі підв’язуються на вертикальних опорах.
Каланча
Цей сорт квасолі приваблює своєю скоростиглістю, невибагливістю у догляді та міцним імунітетом. Довжина бобів – до 86 см, вага – 55 г. Насіння дрібне, але дуже корисне, відсутній пергаментний шар. З 1 куща за сезон можна зібрати до 2,2 кг плодів.
Ліліана
Цей сорт виведений російськими селекціонерами, але за зовнішніми і смаковими якостями нічим не поступається азіатським аналогам. Довжина зелених бобів – до 50 см, вага – 50 г. Показник урожайності з 1 куща – до 3 кг.
Сибірський розмір
Відмітна особливість ранньостиглого сорту – гарний урожай за зниженої температури повітря (до 2 кг з 1 квадрата площі). Довжина спаржі – 50 см, смакові якості бобів відмінні. На відміну від Вігна, Сибірський розмір швидко адаптується до будь-яких кліматичних умов, має міцний імунітет.
Про те, як вирощувати і доглядати за спаржевою квасолею у відкритому ґрунті, читайте в наступній статті.
Під час вибору сорту спаржевої квасолі для вирощування враховуйте не тільки смакові переваги, а й кліматичні умови конкретного регіону (сезонність), особливості догляду, показники врожайності.